44 Scheumen bij oma thuis 7 MAISON MARLOUS 4. Rubber 5. Karton Van asbak tot zitzak Vochtig doekje, strak resultaat Verf in plaats van tegels: het kan Kitten, afplakken, randjes doen en inkleuren Mijn grootouders woonden in een voormalig bierhuis van honderd jaar oud. Of, zoals mijn oma (en Herman van Veen in Laterhet zou den typeren: een rothuis met een trap. Het huis was klein (al is dat een rekbaar begrip als je er met een gezin van twaalf hebt gewoond), het was vochtig, koud en er zat in derdaad een trap in waaraan zelfs een stuntman een zware dobber zou hebben. Maar oh, wat hield ik van dat huis. En dat had waar schijnlijk niet veel met het huis, maar alles met zijn be woners te maken. De grote oorlog en de cri sisjaren maakten van mijn opa en oma, zoals velen met hen, zuinige mensen. Het huis was klein, dus zonder veel opsmuk en functioneel ingericht. Met spullen die decennialang meegingen. ,Je hoeft niets te verschij- ten", was hun devies. Ladekastje In een nis op de slaapkamer stond een bruin gefineerd ladekastje waarin mijn oma haar meest gekoesterde spullen en toiletartikelen bewaarde. Erboven hing een reproductie van een roos van Redouté. Dat hoekje had een enorme aantrekkingskracht op mij als kind. Dus wat ik het liefste deed als oma be neden was en ik boven, dan was het neuzen in dat kastje. Niet omdat ik op zoek was naar geheime za ken (al denk ik dat mijn oma haar paspoorten met valse identiteit en sniper gun op een andere plek is gaan be waren), maar het had iets avontuurlijks om in kasten te snuffelen waarvan je wist dat dat eigenlijk niet echt de bedoeling was. Als ik dan beneden kwam, vroeg mijn oma steevast: „Liep je weer te scheumen?" Ik denk dat oma haar valse paspoort op een andere plek is gaan bewaren Want dat rothuis was na tuurlijk niet alleen vochtig, het was ook extreem geho rig. Mijn oma kon waar schijnlijk, waar ze zich ook in huis bevond, precies ho ren welke lade van haar kast werd opengetrokken. Scheumen. Het woord is onlosmakelijk aan mijn oma verbonden gebleven. Aan haar bescheiden bou doir daar op die koude AAN DE SLAG slaapkamer. Aan haar oogluikend toestaan van mijn gerommel in haar spullen. En ook misschien wel aan mijn liefde voor oude spullen, voor het koes teren ervan. Een liefde die ik van haar en mijn opa tegen hun wil en mijn dank meekreeg. Kringloop Ik hoorde het woord sinds tijden nota bene in een kringloop vallen. De eige naar vertelde een klant dat dit 'bij uitstek een kringloop was waar je eens lekker kon scheumen'. In tegenstelling tot die aan de andere kant van de stad, want die was zo nétjes. Daar kwam toch een ander publiek op af. Hij zei het nog net niet met een vies gezicht. Ik vond er die dag deze print van Olav Cleofas van Overbeek. Thuis ontdekte ik dat het een ingelijste kaart is. Maar dan wel ingelijst met een op maat gesneden passe-partout en met ont- spiegeld glas. Ik kan dat bij zonder waarderen. Wat ken nelijk typerend is voor pu bliek dat houdt van scheu men. LEXON TYKHO.2 vrijdag 24 maart 2017 75, Lexon 39,88, Suck UK VOCHti&E doekjes Muurverf is meestal op waterbasis. Om randjes bij deuren en plintjes mooi af te werken, smeer ik de verf ook lekker in de kieren. Ik heb altijd een vochtig doekje bij de hand. Die wikkel ik om een pla- muurmesje en daarmee veeg ik de verf super strak van de randen. Wil je in de keuken een geverfde wand in plaats van tegels? Dat kan. Er zijn produc ten die als tegelvervan ger gebruikt kunnen worden. Als de verf vol ledig is uitgehard, kun je de muur net als tegels behandelen en dus de vuilste vlekken met een nat doekje weghalen. En elke denkbare kleur is mogelijk. Kit eventueel de ran den en plak af. Ik doe altijd eerst alle randjes met een kwastje en daarna met een klein rollertje, zodat je geen kwaststrepen ziet. Houd je vochtige doekje bij de hand. Vervolgens 'kleur' ik de grote vlak ken met een grote roller in. Waar komt Marlous' voor liefde voor oude spullen toch vandaan? Misschien ligt het antwoord in haar jeugd, toen ze niets liever deed dan 'scheumen' in het huis van opa en oma. Je hoeft echt geen dure kunst aan de muur te hangen. Prints of inge lijste kaarten zijn gewel dige, budgetvriendelijke items voor een origineel interieur. Zolang de af beelding je aanspreekt, zit je goed. Groepeer schilderijen en prints (groot en klein) op één muur. Schik, voor je gaat boren, de afbeeldingen op de grond. Schuif met de lijsten tot je een mooie compositie hebt gevon den. Kies voor een rustig re sultaat voor afbeeldingen in (ongeveer) dezelfde lijst. Eén mooie, ingelijste poster werkt ook prima. Investeer in goede lijs ten met ontspiegeld glas. Heb je jarenlang plezier van. En handig als je van afbeelding wilt wisselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50