Schuurtjes zijn altijd te klein jL 2 ROMKE VAN DE KAA Opruimen Voorjaar! Tijd voor een opruimsessie. Jette Pellemans (26) besluit de zolder van haar ouders te verlossen van haar dozen vol vriendenboekjes, sportmedailles en sinterklaassurprises. Maar hoe beslisje wat je weggooit en wat niet? Sterrenbeeld boven je bed Column Bij een tuin hoort een schuurtje. Het interieur van dat schuurtje weerspiegelt het karakter van de eigenaar. Breek je er je nek over tuinslangen, fietswielen en roestend gereedschap, dan is de eigenaar een sloddervos. Is de inhoud piekfijn georganiseerd en kun je alles onmiddellijk vinden, dan tref je de zeldzame tuinier die alles altijd keurig op orde heeft. Het probleem met schuurtjes is dat ze altijd te klein zijn. Twee fietsen en een grasmaaier en het schuurtje is vol. Waar laat je dan de verticuteer- machine, de heggenschaar en de hogedrukspuit? Voor wie met dat probleem worstelt, heb ik goed nieuws: bij 's lands grootste tuincentrum kun je die lenen. Nu ja - lenen; tot 2 april kun je de apparaten een halve dag meenemen tegen betaling van 15 euro. Als je ze heel te rugbrengt krijg je een waardebon voor het zelfde bedrag. Als je ze molt, ben je de sigaar. De actie lijkt een beetje op het systeem dat be kend is van een sanitaire stop bij de benzine pomp: je betaalt 50 cent om te kunnen plassen, waarna je een voucher krijgt waarmee je vervol gens weer nutteloze dingen koopt. Die huuractie van 's lands grootste tuincentrum is een uitkomst heb je aan apparaten die je maar een paar keer per jaar gebruikt? Wie wil er iedere week zijn gras verticuteren? Wie wil er überhaupt zijn gazonnetje verticuteren, zou ik bijna zeggen; een nuttelozer bezigheid en een belachelijker woord kan ik moeilijk bedenken. Maar goed, ik weet dat er liefhebbers zijn van een Engelse grasmat - zo eentje met van die maaistrepen en voor de gazonfetisjist heeft dat verticuteren wel degelijk zin. En heggen knippen moeten we allemaal, tenminste - als we heggen hebben die geknipt moeten worden. Want je kunt ook een informele heg planten, bijvoorbeeld van struikrozen of van bamboe, in het kader van meer lol voor minder arbeid. Het nadeel van zo'n heg is dat hij ruimte inneemt - veel meer dan een heg die je strak in het gareel knipt. Het heggenknipseizoen is overi gens nog niet echt begonnen, dus wat dat betreft moeten we maar hopen dat die leenactie wordt verlengd tot het tijdstip waarop je een heggen- schaar nodig hebt. Maar met de hogedrukspuit kunnen we alle maal aan de gang. Denk wel aan de zondagsrust van de buren, want als er één apparaat herrie maakt, is het wel de hogedrukspuit. Wat je ermee doet? Je kunt er de algen mee van je terras spuiten en van je tuinmeubilair, mits dat niet van hout is want anders spuit je de nerf van het hout kapot. Je kunt er het mos mee wegspui ten dat in de voegen van het straatje naar het tuinschuurtje loopt. Je kunt er de modder mee wegspuiten van onder de wielkasten van je auto. Tuinieren moet je breed zien en als je dat ding nu toch huurt, kun je er net zo goed optimaal gebruik van maken. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN A&ièf-rL Neee, you're kidding!" roept Gaby Suhr (45) als ze de levens grote roze tandenborstel in de woonkamer van mijn ouders ziet staan. Deze sinterklaassurprise kreeg ik toen ik twaalf was en altijd 'vergat' mijn tanden te poetsen. „O, dat je dat bewaart. Weg, weg, weg er mee." Gaby helpt als online coach men sen te 'ontspullen'. Zelfheeft een strak ingericht huis waar ze zelfs de kasten het liefst leeg houdt. De stapel troep die ik zojuist van de zolder van mijn ouders heb gehaald en die klaar staat om mee te gaan naar mijn 40 vierkante meter grote appartement in Utrecht, is zo'n beetje het andere uiterste. Met een mengeling van ver bazing en afkeer tilt Gaby mijn oude Tom&Jerry ontbijtmok met twee vingers uit een doos. Lachend: „Dit moet puur sentiment zijn, want mooi is ie niet." Ik ben nu 26 en negen jaar het huis uit. Na kleine, maar knusse studen tenkamers te hebben bewoond, ben ik sinds anderhalfjaar de trotse eige naar van een appartementje in de Utrechtse binnenstad. Voor mijn moeder is het duidelijk: het wordt het tijd om al die oude meuk mee te nemen. Want in mijn ouderlijk huis in Bra bant is nogal wat zooi te vinden. Mijn zelfgeknutselde zwaan van bierdop- WILIKOOK Zo ruim je effectief op: jes van een handenarbeidproject in groep zes bijvoorbeeld. Al mijn mid delbare schoolagenda's die zijn vol- gepend en beplakt met plaatjes uit de Hitkrant, mijn favoriete ontbijt bordje met Winnie de Poeh-opdruk, drie jaargangen van de Tina, een doos vol flippo's, een - nu wat angstaanja gend - clowntje dat altijd op mijn commode stond. En zo kan ik nog héél lang doorgaan. Allemaal troep, dat zie ik zelf ook heus wel, maar zo maar weggooien doet toch een beetje pijn. Het staat daar allemaal zo lekker veilig op die grote zolder. Ik heb hele maal geen zin om te moeten kiezen of ik dat wil houden of niet. Essentialist En daarom hebben mensen zoveel troep op zolder staan, zegt coach Gaby Suhr. We durven die keus niet te maken. „Ik betrap mezelf er ook weieens op als ik aan het opruimen ben", zegt ze. „Je pakt iets vast en denkt: hm, dit weet ik nog effe niet, en hup, het ligt weer voor jaren in een kast. Spullen bewaren is eigenlijk geen keuze willen maken. Met als gevolg dat het jarenlang ruimte inneemt in je huis en in je hoofd." Hoe Gaby werkt, past bij de methode van een essentialist. Daarbij vraag je je bewust af wat nu TIPS NIEUWS vrijdag 24 maart 2017 GO Toch is die huuractie een uitkomst. Want wat Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl De mooiste grassen voor in de tuin helpt je het mooiste sier- gras te vinden. (Lannoo, €24,99) Alma Huisken Dichter bij de bij gaat diep in op de geschiedenis van de bij. Met 24 honingrecepten. (Christophoor, €24,50) Mijn keuken van Galicië brengt je vast in vakantie stemming. (Terra, €35) 3 o Troep onder de loep c Maak een senti mentendoos. Coach Gaby Suhr: „Als je waarde hecht aan kop jes, boekjes of andere spullen met emotio nele waarde, verzamel die dan in één doos. Dat dwingt je om keu zes te maken. Dan be waar je niet een heel servies, maar alleen dat ene mooie kopje." Niet in één keer. „Kledingstukken waar over je twijfelt, stop je in een tas en zetje in de berging. Als je die tas drie maanden later pakt en je hebt niks gemist, kan het weg." Maak tijd. „Opruimen kost tijd. Plan er een dagdeel voor in, net als je met je werk zou doen." De enge clown overleeft de op ruimsessie niet. De sterrenbeeldpos ters van Printcandy (vanaf 12,50 euro) zijn altijd anders. Zodra je online een sterrenbeeld hebt ge kozen, verschijnt er een poster met de sterrenstand in beeld die je kunt personali- seren. Je kunt een kleur kiezen en een naam, geboorteplaats, -datum en -tijd invul len. Voor elk sterren beeld zijn vier kenmer kende eigenschappen ingevuld. Bij vissen staat er bijvoorbeeld 'fantasierijk', 'betrouw baar', 'toegewijd' en 'accepterend op'. Geloof je daar niet zo in? Je kunt ze ook weghalen. printcandy.nl Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45