WIM HOFMAN Vuurtoren Kolencentrale ziet personeel goed landen Woonlasten 11 Het overgrote deel van de werknemers van de gesloten kolencentrale in Borssele is goed terechtgekomen. In mijn jeugd las ik veel over ontdek kingsreizigers die Afrika introkken en die het zich graag erg moeilijk maakten. Ik las bijvoorbeeld over Stan ley die voor 8.000 kilo aan spullen bij zich had en dus meer dan driehonderd dragers nodig had. Zo liet hij ook stuk ken van een boot vervoeren, de twaalf meter lange roeiboot Lady Alice, die in elkaar gezet kon worden als dat voor zijn reizen nodig was en die bediend werd door elf Afrikaanse roeiers. De heldhaftige kolonel Gordon, die de bronnen van de Nijl zocht, liet maar liefst twee ijzeren boten maken die per stuk ongeveer een ton zwaar waren en eveneens in gedeelten konden worden vervoerd. Elk vaartuig bestond uit tien stukken die met bouten en moeren in elkaar konden worden gemonteerd. Twee mannen droegen met behulp van stokken die door ringen gingen één zo'n half cilindervormig stuk dat, als ik het goed heb uitgerekend, toch zo'n honderd kilo woog. Het is niet moeilijk je voor te stellen met hoeveel moeite men die zware stukken ijzer vervol gens door de wildernis of de woestijn moest zeulen. Ik moest daar weer aan denken toen ik onlangs in de vuurtoren bij Breskens kwam en naar de constructie keek. Het bouwsel bestaat uit gietijzeren ele menten die met bouten en moeren aan elkaar zijn gezet. De stukken van de to ren zijn eerst in hout gemaakt, nodig om gietvormen te maken. Eenvoudig was het zeker niet, omdat de toren veelhoekig is en taps moest toelopen. De toren is uit 1865. Gietijzer was toen een modern materiaal. Er werden meer van die torens gemaakt, maar er zijn er niet veel meer over. De toren bij Bres kens is dus wel een bijzonder en zeker opmerkelijk bouwwerk. Ik neem aan dat de onderdelen per schip werden aangevoerd, al zal men toch ook wel flink wat paardenkracht en mankracht hebben gebruikt bij de constructie. Vanaf 1 april is de toren, die mooi op de zeewering aan de Westerschelde staat, dankzij een aantal vrijwilligers van de Stichting Vuurtoren ook van binnen weer te bezichtigen. Er zijn soms kleine tentoonstellingen inge richt, maar het bekijken van de toren is op zich al de moeite waard. Met een trap kun je helemaal tot bovenin ko men en dan kijkje mooi uit over de zee. Slechts vijf medewerkers hebben nog geen andere baan. Het gros van het personeel van de eind 2015 gesloten kolencentrale van exploi tant EPZ is op zijn pootjes terecht gekomen. In 2011, het jaar waarin Delta voor 70 procent eigenaar wordt van EPZ, werkten er nog 150 men sen in de BS12, zoals de kolencen trale bij Borssele officieel heet. Bijna honderd vonden elders werk, konden danwel overstappen naar de kerncentrale van EPZ of zijn in een seniorenregeling ge stapt. Eind 2015 waren er nog 55 medewerkers boventallig. De meesten hebben EPZ verlaten met een ouderenregeling. Uiteindelijk hebben vijf mensen nog geen an dere baan. Laatste zetje De aandeelhouders Delta en Energy Resources Holding (RWE) besloten al in 2011 de kolencentrale te sluiten, omdat verouderde ko lencentrales steeds minder renda bel bleken. Hoewel Delta nog een tijdje een kostbaar plan koesterde om de kolencentrale om te bou wen tot biomassacentrale (er kon al voor 16 procent biomassa mee worden verstookt), verviel in 2013 de subsidie op biomassa. Het in dat jaar gesloten Energieakkoord gaf het laatste zetje. De BS12 moest dus dicht. De aandeelhouders na men de kolencentrale in 2015 zelfs een maand eerder uit bedrijf na een jaar met drie ongevallen. Daar bij waren één dode en drie gewon den te betreuren. Het afgelopen jaar is benut om de ontmanteling voor te bereiden. Op het weghalen van hoogspan- Je ziet nog steeds de schitterende schoorsteen, maar er is veel werk verzet ningsmasten na, was er voor het publiek weinig van te zien. „Je ziet nog steeds de schitterende schoor steen, maar er is veel werk verzet", zegt Martin Oosterveld, plantma nager kolencentrale. „Bijna alle systemen van de installaties zijn schoongemaakt. We hebben de kolen, kalk, vliegas, bodemas, slak ken en gips dat ontstaat bij de rookgasontzwaveling verwijderd. Ook de koelwatersystemen zijn af getapt en gereinigd. Alles moet veilig gebeuren en kost daarom tijd." Ook het kolenpark is geruimd. De koper heeft de 60.000 ton ko len tijdelijk bij Ovet in het Vlis- singse havengebied opgeslagen. Ook voor de 400 ton ongebluste kalk en 200 ton ammonia zijn ko pers gevonden. De ammoniatank is door een Zeeuws bedrijf overge nomen. De vlieg- en bodemas is tevens vermarkt, net als alle afge tapte olie. Oosterveld: „Alles is op gekocht." Aanbesteden EPZ verwacht in het derde kwar taal van dit jaar de ontmanteling aan te besteden. Om een kosten berekening te maken, hebben ge selecteerde bedrijven al pools hoogte genomen in Borssele. Wat de ontmanteling ongeveer gaat kosten, houdt EPZ wijselijk stil. Dat wordt dit najaar duidelijk. Het karwei dat in etappes wordt uitge voerd, begint in het eerste kwar taal van 2018. In de loop van het jaar zullen pas kranen en machi nes op het terrein verschijnen. Voor de aannemer zijn vooral de tonnen staal in de centrale interes sant. Die leveren geld op. Het kantoor blijft staan. Daarin is een ruimte voor inleenkrachten ingericht. Ook is er een werkprak tijksimulator voor de kerncentrale nagebouwd. In juni wordt die offi cieel opgeleverd. RECTIFICATIE In het artikel 'Klap voor Vlissingen moet nog komen' (PZC van donderdag) staan in het overzicht van de woonlasten per gemeente de bedragen voor alleenwonenden in de verkeerde volgorde. Hieronder is het juiste overzicht afgedrukt. Woonlasten 2017 vrijdag 24 maart 2017 PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Frank Balkenende Borssele -Martin Oosterveld Optelsom van ozb, afvalstoffenheffing en rioolheffing. Uitgegaan is van gemiddelde woz-waarde in de betreffende gemeente. Gezin met eigen huis H Alleenstaande met eigen huis Schouwen-Duiveland 849 Vlissingen 827 Vlissingen 827 Schouwen-Duiveland 792 Reimerswaal 779 Sluis 672 Kapelle 766 Terneuzen 672 Sluis 749 Middelburg 659 Hulst 748 Hulst 656 Borsele 730 Goes 653 Tholen 721 Kapelle 640 Goes 720 Tholen 626 Terneuzen 718 Noord-Beveland 612 Middelburg 686 Reimerswaal 612 Noord-Beveland 671 Borsele 610 Vee re 642 Veere 590 (bedragen in euro's)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42