KIEK SNUIVEN 10 ZE Monnikenwerk Marktwerking doet zijn in trede in Zeeuwse kerken en daarmee zijn economi sche vluchtelingen een zondagse realiteit geworden. Voor niets gaat de zon op, maar grote nieuwe kerkgebouwen hebben hun prijs. Wie die zal betalen? De gelovige, als dat kan. De grootste mij bekende collecteop brengst ten behoeve van nieuw bouw van een kerk staat op naam van de gereformeerde gemeente in Genemuiden: 300.000 euro. Het ging om de collecte tijdens één dienst en ik neem aan dat die tevo ren was aangekondigd. Ik heb op een gewone zondag niet zomaar 150 euro op zak. Het nare wil dat ik er rare vragen van krijg. Bijvoorbeeld of een kerk bij zo'n collecteopbrengst niet be trokken raakt bij witwaspraktij ken. In Genemuiden woont een gelovig, ondernemend en enigs zins ondeugend volkje. Toch zie ik de FIOD nog niet achter kerkrent- meesters aanjagen. Voordeur Hoe dan ook, onlangs verdiepte ik me in de nieuwbouwplannen van een kerkelijke gemeente in Zee land, die op dit moment in de pro vincie niet eens de meest grootse plannen voor nieuwbouw ont wikkelt. Voor de grond en het ge bouw is 4 miljoen euro nodig. Om bij de Stichting Kerkelijk Geldbe heer (SKG) - een soort bank - een lening af te kunnen sluiten is een 'eigen inleg' van 1,2 miljoen euro A nodig. De kerk heeft een reken sommetje gemaakt en vraagt van gemeenteleden per 'voordeur' nu gemiddeld 2.400 euro om dit be drag bijeen te brengen. Wie wil mag het bedrag schenken, maar uitlenen kan ook. De resterende 2,8 miljoen euro wordt geleend en voor rente en aflossing vraagt de kerkelijke gemeente 35 euro per maand per pastorale eenheid (en dat naast de 45 euro per maand voor de actie kerkbalans). Je zult het verzoek maar krijgen om zo veel bij te dragen. Natuurlijk, ge middeld, de sterkste benen zullen vast de zwaarste lasten dragen. Ik vrees alleen met grote vreze dat sociale druk om bij te dragen groot is: 'de formulieren waarop u uw toezegging kunt doen worden bij u opgehaald'. Hoe groot is de kans dat de kerk, onbedoeld, bij leden het vel over de neus trekt? Hoeveel mensen worden qua netto bestedingsmo gelijkheden in de richting van de armoedegrens gedrukt? Dat een aantal leden van de kerk in kwestie zich oriënteert op an dere geloofsgemeenschappen hoorde ik afgelopen week op een verjaardag. Ik kan het me zomaar voorstellen. Mensen gaan kerkelijk shoppen, niet bij wijze van theolo gische heroriëntatie, maar ten ge volge van marktwerking. En ker kelijke gemeenschappen die een teruglopend ledental hebben zijn daar misschien wel blij mee. Angst Alhoewel? Zoals in een land angst kan regeren omdat de cultuur ver andert door toestroom van veel vluchtelingen is dat kerkelijk ook het geval. Stel dat een kerkelijke gemeente na een ontwikkeling van jaren niet meer zo orthodox is, maar door toestroom van econo mische vluchtelingen dreigt te worden teruggeworpen in de tijd? Hoe tolerant of gastvrij is men dan? Worden economische vluch telingen ook dan teruggestuurd naar de plaats van herkomst? vrijdag 24 maart 2017 De lente laat zich snuiven. Ruik je het groene gras? De stal met stro voelt nu vooral stoffig, verleden tijd. Nog even en we omarmen het voorjaar in de wei. foto ruben oreel Alles heeft een prijs José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41