Fans dolblij met 12 nieuwe wolken 3 Rotterdamse onderzoekers geven muizen een verjongingskuur m zegt: Ik blijf voorzitter m 9 Tot nu toe kon bioloog Peter de Keizer van het Erasmus MC rustig weg om een kopje kof fie te halen en dan zat zijn muis nog op precies dezelfde plek op tafel, sloom voor zich uit starend. Maar na een kuur met het nieuwe wondermiddel Proxofim gebeurde er iets wat De Keizer nog amper kan geloven: de bejaarde muizen - in mensenjaren onge veer 8o jaar oud - kregen een vol lere vacht, renden harder en hun nierfunctie verbeterde. En wat voor muizen geldt, geldt vaak ook voor mensen: ons genetisch mate riaal komt voor 8o procent over een met dat van de diertjes. „We hebben een vreugdedansje gedaan in het laboratorium. We werken al 15 jaar met muizen, maar ze waren altijd oud en suf. Nu moest ik ze in een kooi zetten omdat ze er anders vandoor gin gen, net als jonge muizen", zegt De Keizer, groepsleider op de af deling moleculaire genetica. Deze middag wordt de ontdekking ge publiceerd in het toonaangevende wetenschappelijke tijdschrift Cell. „Dat zou prachtig zijn, maar dat durf ik niet te zeggen. We zien dat bij de muizen de tijd wordt terug gedraaid - ze worden daadwerke lijk jonger - maar we weten niet of ze hierdoor ook langer leven. Ge middeld gaan ze na twee jaar dood, maar de meeste leven nu nog. Er is dus meer onderzoek nodig om die vraag te beantwoorden." „Onze cellen lopen elke dag schade op. Het gros repareren we zelf, maar dat lukt niet bij alle maal. Rond ons 65ste zijn steeds meer cellen blijvend beschadigd. In die 'foute' cellen zitten twee ei witten aan elkaar gekleefd, die er voor zorgen dat de cel allerlei rom mel uitscheidt die weefsels sneller doen verouderen en onze organen aantasten. Vergelijk het met een auto: een beetje roest is niet erg, maar op een gegeven moment functioneren bepaalde onderdelen niet meer. Wij hebben Proxofim ontdekt, een stofje dat de verbin ding tussen die twee eiwitten ver breekt en de foute cel doodt. Als gevolg daarvan herstelden som mige weefsels en werden de mui zen fitter." „We kunnen niet zomaar ouden We hebben een vreugdedansje gedaan in het laboratorium van dagen aan het infuus leggen. Er bestaat een risico dat zij een overdosis krijgen, waardoor ook gezonde cellen kapotgaan. Boven dien weten we nu nog niet of het stofje überhaupt bijwerkingen geeft. Dat moeten we goed uitzoe ken, eerst op andere proefmodel len, zoals varkens, daarna in de kliniek. We hopen over een jaar of twee, drie het onderzoek uit te breiden naar patiënten met agres sieve vormen van kanker. Later willen we dan onderzoek doen naar ouderdomskwalen." „Het stofje Proxofim lijkt ook goed te werken tegen bepaalde uitbe- handelde vormen van kanker. De cellen van kankerpatiënten heb ben vaak zo veel schade opgelopen door chemo- of radiotherapie, dat ze ook die twee eiwitten aanma ken die Proxofim opruimt. We ho pen dat het de groei van bepaalde hersentumoren kan stoppen. Het gaat om patiënten die nog maar een halfjaar te leven hebben en zo ziek zijn, dat zij de mogelijke bij werkingen zoals diarree en over geven op de koop toenemen. Op deze manier kunnen we hopelijk de patiënten helpen, maar ook uit vinden welke bijwerkingen het middel heeft voordat we er een omaatje van 90 aan blootstellen." „Tja, dat zou mooi zijn. We kijken nu of Proxofim ook in de vorm van een crème kan worden toegepast. Als je het stofje injecteert, komt het overal terecht, ook in je kleine teen, en daar wil je geen haargroei. Bovendien: wanneer er bijwerkin gen zijn, is zo'n lokale toediening veiliger. Maar is haargroei het meest urgent, als je ook hersentumoren kunt behandelen?" „Iedereen denkt ook dat wij stre ven naar het eeuwige leven, maar ons hoofddoel is langer leven in goede gezondheid. Als we 100 worden en pas op ons 99ste ziek worden, zou dat al geweldig zijn. Dat maakt het leven een stuk leu ker en het scheelt ook nog eens veel ziektekosten in die laatste le vensjaren." BRUSSEL Minister Jeroen Dijs- selbloem van Financiën zegt dat hij voldoende steun heeft in de Eurogroep om voorzitter te blij ven van dit overlegorgaan van eurolanden. De bewindsman raakte deze week in opspraak door een opmerking over drank en vrouwen, die vooral Zuid-Eu- ropese landen en Europese soci aaldemocraten in het verkeerde keelgat schoot. Volgens Dijsselbloem heeft hij 'natuurlijk' voldoende steun: „Er is geen enkele reden waarom dat niet zo zou zijn." Hij zegt dat meerdere collega's hem op de 'ongelukkige' uitspraak wezen en vroegen hem daar wat over te zeggen. Dijsselbloem sprak daarna over een misverstand dat hij betreurt. „Daarmee was het voor de ministers ook klaar." Een groot deel van die exemplaren is door mensen veroorzaakt: rook boven een energiecentrale die overgaat in een wolk. Bewolking die zich vormt boven een bos brand. Een gat in dichte bewol king, omdat er een vliegtuig door heen is gevlogen of de condens- strepen achter het vliegtuig. Het is voor het eerst in 30 jaar dat er nieuwe exemplaren zijn toegevoegd aan het standaard werk. De Wolkenatlas verscheen in 1896. Die uitgave telde slechts 28 ingekleurde platen. De nieuw ste editie staat online en telt 600 afbeeldingen en video's van de ruim 100 verschillende wolkenty pes. Vooral de weerkundige dien sten van de scheep- en luchtvaart maken er gebruik van. „Maar de atlas is er net zo goed voor de lief hebber, zoals de natuurfreak die een plantengids naslaat", zegt Pier Siebesma, wolkenexpert aan de Technische Universiteit in Delft en bij het KNMI. „Wolken zijn in gedeeld in geslachten, soorten en variëteit." Zo is er nu de cauda of 'staartwolk', de fluctus of 'golf- wolk' en de murus of 'muurwolk' en de volutus of 'rolwolk'. Iowa Die laatste soort is nu een officieel type wolk dankzij de oplettend heid van een fotografe uit Iowa. Zij maakte in 2006 een foto van een dreigend wolkendek. Pas toen zij die foto publiceerde ontdekte men dat deze soort veel vaker voor komt: van over de hele wereld kwamen voorbeelden binnen via de Cloud Appreciation Society, een vereniging van burgers. Met 43.000 wolkenfans is negen jaar geijverd om de nieuwe wol kensoorten in de atlas te krijgen. „Meteorologen hebben meer te doen dan de hele dag wolken in kaart brengen", grinnikt Siebes ma. „Via social media worden zo veel beelden van wolken gedeeld dat ook sneller nieuwe verschij ningsvormen worden gezien." Het was de Engelse apotheker Luke Howard die 1802 voor het eerst een indeling van de wolken maakte. Zo onderscheidde hij on der meer de cirrocumulus (scha penwolk) en de cumulus (stapel wolk). Ook de nieuwe wolken hebben latijnse toevoegingen. Als ze zijn ontstaan door menselijke invloed (zoals condenssporen), spreekt men van homogenitus. Komt het door een natuurbrand, dan heet het flammagenitus. vrijdag 24 maart 2017 GO Is het levenselixer ontdekt? Peter de Keizer en Marjolein Baar met een bejaarde muis die is 'verjongd', foto levien willemse Oud worden met de gezondheid van een tiener. Wetenschappers van het Erasmus MC in Rotter dam zijn een stap dichter bij deze droom gekomen, nu het is gelukt om bij bejaarde muizen de klok terug te zetten. Een nieuwe behandeling maakt de beestjes veel jonger en fitter. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Heeft u de bron van het eeuwige leven gevonden? Hoe werkt die verjongingskuur? Er zijn genoeg ouderen die dat wel zouden willen testen... —Onderzoeker Peter de Keizer Waarom eerst kankerpatiënten? Het wonderstofje lijkt ook goed nieuws voor kale mannen. Krij gen zij hun haardos terug? Stel dat we hiermee 130 kunnen worden, moeten we dat willen? Een van de twaalf erkende wolken, foto bobby boytot Kijk eens omhoog, er zijn twaalf nieuwe wolkensoorten bijgeko men. De Wereld Meteorologi sche Organisatie heeft de types opgenomen in de nieuwe editie van de Wolkenatlas. Gerben van 't Hof Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3