Stroman brengt VS honkbaltitel Nederland-Italië Bouhanni sprint naar ritzege Afscheid van populaire Tom Boonen komt steeds dichterbij 24 De gekte rond Tom Boonen nadert de komende weken haar climax. De hoofdpersoon blijft rustig. „Dat kun je niet aanleren. Dat is persoonlijkheid." m De afscheidstournee van Tom Boo nen is al drie maanden aan de gang, maar wordt vanaf vandaag - als hij aan de start verschijnt van E3 Harel beke tot zijn afscheid in Parijs- Rou- baix - langzaam tot een kookpunt gebracht. Honderden krantenpagi na's zijn volgeschreven, tientallen cameraploegen zijn op de been en ondertussen blijft Boonen gewoon zichzelf. Zoals altijd. „Ik ben gaan fietsen, werd prof en steeds beter en beter. Maar dat wil niet zeggen dat ik daardoor verander als mens." Hij zegt het met een vanzelfspre kendheid alsof iedereen het moet kunnen. Alsof Boonen niet alles heeft gewonnen wat in zijn macht ligt. Alsof hij niet dik miljonair is. Alsof België niet al jaren aan zijn voeten ligt. Hoe blijft hij dan zich zelf, ook in deze hoogtijdagen van de Boonen-gekte? „Dat kun je niet aan leren. Dat is persoonlijkheid. Het gaat mij natuurlijk af. Ik heb er geen moeite mee en doe me niet voor als iemand anders. Dat is veel waard." Lachend: „De valseriken worden er sowieso er toch uitgefilterd." „Het vedette", roept Iljo Keisse - al jaren ploeggenoot - hem liefkozend toe. Even daarvoor heeft Keisse de persoonlijkheid van Boonen als volgt omschreven. „Als je zijn popu lariteit in Belgie ziet, dan moet hij daar eigenlijk een beetje boven staan. Zichzelf afschermen, maar hij doet dat anders dan de meeste ren ners van zijn kaliber. Hij blijft vlot en is volledig zichzelf. Bewonde renswaardig." Roem, en wat het met je doet. Ei genlijk zouden ze er op de Universi teit van Antwerpen een leerstoel voor in het leven moeten roepen en Boonen aanstellen als bijzonder hoogleraar, gezien zijn vijftien jaar praktijkervaring. Wanneer hij als 21- jarige in zijn eerste profjaar derde wordt in Parijs-Roubaix achter Jo- han Museeuw weet heel België di rect: een wielergod is geboren. Daarna wint Boonen alles waar een wielrenner op kan hopen. Hij draagt AFSCHEID de gele trui, wint de groene trui en zes touretappes. Hij wordt wereld kampioen en wint alle belangrijke Vlaamse klassiekers, behalve Om loop het Nieuwsblad. Mocht hij ko mende weken winnen in de Ronde van Vlaanderen - drie overwinnin gen - of Parijs-Roubaix - vier over winningen - dan is hij in die wed strijden de beste aller tijden. Maar het zijn niet alleen de pres taties op de fiets waarom Vlaande ren hem aanbidt. Boonen kent de keerzijde van roem, ook zijn diepte punten zijn breed uitgemeten. Drie keer werd hij betrapt op cocaïne, hij ruilde zijn vriendin kortstondig in voor een 16-jarig liefje. En toen Boo nen al weer lang en breed was terug gekeerd bij zijn Lore werd hun mis kraam breed uitgemeten. Dat is ook het lot van Boonen, die desondanks een van de beminnelijkste mannen van Vlaanderen blijft. Volwassen mannen, opa's en oma's, vrouwen en kinderen. Ieder een heeft een zwak voor Boonen, 36 jaar inmiddels, vader van een twee ling, maar nog altijd Tommeke. Alsof hij een buurjongen is. Boonen is een man van het volk gebleven. Hooghartigheid is hem vreemd. „Dat heb ik van huis uit meegekre gen", zegt hij zelf. „Ik heb ook een gewone opvoeding gehad, ben in een klein huisje opgegroeid en deels bij mijn grootouders. Vanaf mijn zestiende heb ik mijn eigen geld ver diend. Ik kreeg ook geen zakgeld of pre, zoals wij in België zeggen. Ik verdiende in die tijd een paar dui zend francen met de koers en ik stond voor mijn eigen in. Dat was gewoon bij ons thuis." Terwijl hij het zegt, staat hij gebo gen over een witte met goud afge lakte fiets. Speciaal voor hem ge maakt, een eerbetoon van zijn fiet- sensponsor. „Echt, ik ben nu nog blij als ik zo'n fiets krijg. Ik draag altijd Ik weet dat het niet vanzelf komt en heb er altijd voor moeten knokken veel zorg voor mijn eigen materiaal, omdat ik vroeger ook altijd mijn ei gen fiets moest kopen. Ik weet dat het niet allemaal vanzelf komt en heb er altijd voor moeten knokken. Dat apprecieer ik enorm van mijn ouders. Dan leer je de waarde van het leven. Dat het niet alleen over geld gaat. Samen met mijn broer heb ik een hele normale jeugd gehad. Echt, het kan niet normaler." Hij moet zo naar de start. Dus Boonen houdt het voor gezien. Hij zegt 'dank je' en geeft een hand. Ge woon, omdat hij dat altijd doet als hij met iemand heeft staan praten. Dat is Tom Boonen. Kan niet normaler. Voor de Amerikanen was het de eerste finale. Puerto Rico verloor vier jaar geleden de finale van de Dominicaanse Republiek. In deze editie hadden de honkballers van het Caribische eiland nog geen wedstrijd verloren. Tegen de VS, die ze eerder nog met 6-5 versloe gen, waren ze in de finale in het stadion van de Dodgers niet opge wassen. Waar het de Puerto Ricanen door het sterke optreden van de Ameri kaanse werper Marcus Stroman nauwelijks lukte mensen op de honken te krijgen, sloegen de Ame rikanen de ene na de andere honk- slag. Werper David Robertson kon het bij een comfortabele 8-0 voor sprong afmaken en bezorgde de VS de eerste titel. De eerste WBC-zege in de histo rie van de Verenigde Staten leverde de Amerikanen uiteindelijk drie plekken op in het sterrenteam van het toernooi. Onder wie de eerder genoemde Stroman, door de orga nisatie uitgeroepen als de meest waardevolle speler van het toernooi (MVP). Verliezend finalist Puerto Rico zag zichzelf met vijf spelers vertegenwoordigd. Van de Neder landse honkbalploeg werd alleen slagman Wladimir Balentien ver kozen. Dinsdag 28 maart I 20.45 uur I Amsterdam ArenA Ga naar pzc.nl/oranje IGUALADA Nacer Bouhanni heeft de vierde etappe in de Ronde van Catalonië gewon nen. In de sprint was de Frans man van Cofidis Cimolai (FDJ) te snel af. Door de extreme sneeuwval was de rit tussen Lli- via en Igualada liefst zestig kilo meter ingekort. Bauke Mollema was de beste Nederlander. Hij werd tiende in de vierde rit, die geen 194,3 maar 136,3 kilometer telde. De organisatie verplaatste de start vanwege sneeuwval van het dorpje Llivia in de Pyreneeën naar Montferrer, 58 kilometer verderop. In het algemeen klas sement verandert er niets. Ale jandro Valverde behoudt zijn lei derstrui. De Spanjaard van Mo- vistar blijft Martin (Quick-Step) en Yates (ORICA) nipt voor. Mollema blijft op plaats negen. vrijdag 24 maart 2017 Wielergod zonder kapsones Tom Boonen deelt handtekeningen uit voor de start van Omloop het Nieuwsblad, fotocorvos Daan Hakkenberg Harelbeke Tom Boonen rijdt vandaag E3- Harelbeke (winst 2004, 2005, 2006, 2007 en 2012), zondag Gent-Wevelgem (winst in 2004, 2011 en 2012). Een week later - op zondag 2 april - verschijnt hij aan de start in de Ronde van Vlaan deren (winst 2005, 2006 en 2012). Op 9 april Parijs-Rou- baix (winst 2005, 2008, 2009 en 2012) neemt hij afscheid. -Tom Boonen LOS ANGELES De Verenigde Staten hebben voor het eerst in de historie de World Baseball Classic gewonnen. De Ameri kaanse honkballers versloegen in de nacht van woensdag op donderdag met ruime cijfers Pu erto Rico (8-0), dat de Neder landse honkballers in de halve finale had uitgeschakeld. Beleef deze wedstrijd samen met familie en vrienden! Tickets al vanaf 25,- (categorie 4) korting per ticket

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26