Op missie zodat Cruijff nooit wordt vergeten 0 23 niet de onbetwiste nummer één Frans Hoek-doctrine. De 6o-jarige keeperstrainer had in de periode dat Louis van Gaal nog bondscoach was de opdracht om de keuze voor de keeper af te laten hangen van de specifieke kwaliteiten van de te genstander. Werkte bijvoorbeeld Engeland met veel voorzetten, dan diende een in het doelgebied heersende doelman onder de lat te staan. De Duitsers schoten veel van afstand en dus wilden Hoek en Van Gaal een keeper met sterke reflexen. En tegen een counterende opponent als pakweg Italië zochten ze in Zeist een keeper die goed de diepte uit het spel van de tegenstander kon halen. „En voor die manier van bekijken valt best iets te zeggen", denkt Hiele. „Een keeper kiezen met exact de kwaliteiten om de sterke punten van de tegenstander te neutralise ren, het heeft toch wel iets." Weinig verschil Oscar Moens (43) denkt daar anders over. De tweevoudig international meent dat er sprake is van weinig kwaliteitsverschil tussen de hui dige keepers bij Oranje. „Want wees eerlijk, toen Edwin van der Sar keeper was, keek er toch nie mand naar een doelman die mis schien iets beter was op voorzetten of afstandsschoten. Blind en Hoek zullen weinig verschil zien in het huidige aanbod." Moens, voormalig keeper van on der meer AZ, Go Ahead Eagles, PSV, Sparta en Willem II, snapt ook wel dat er geen onomstreden num mer één meer is. „Maar toch denk ik dat duidelijkheid het beste werkt", zegt hij. „Het voorkomt bijvoor- KEEPERS beeld ook dat het in de aanloop naar een interland voortdurend een item is voor de kranten en televisie. Bij Feyenoord schepte Giovanni van Bronckhorst duidelijkheid door Brad Jones aan te wijzen als eerste keeper. Kenneth Vermeer verving hem, maar hij wist ook: als Jones fit is, ben ik weer reservekee per. En niemand begint er nog over." Sander Westerveld (42), zes in terlands achter zijn naam en voor malig keeper van onder meer Liver pool en Real Sociedad, volgt de dis cussie over wie er onder de lat moet staan in Oranje met veel interesse. „Wat er mis is met Jeroen Zoet?", zegt Westerveld. „Als Blind écht twijfelt, dan is er onvoldoende ver trouwen in Zoet. We hebben al een langere periode geen echt vaste keeper bij Oranje, zoals destijds Van Breukelen, Van der Sar en een tijdlang ook Stekelenburg. Dan krijg je logischerwijs meer discussie. Kijk naar Michel Vorm die weinig keept bij Spurs. Maar als hij speelt, is hij héél erg goed. Je kunt voor een belangrijke wedstrijd wat mij betreft ook ge woon kiezen voor een doelman zonder ritme." Voormalige keepers In Zeist wemelt het tegenwoor dig van de voormalige keepers. Frans Hoek als keeperstrainer natuurlijk. Maar ook Fred Grim, die de rechterhand van Blind is. Edward Metgod behoort tot de scoutingstaf en Hans van Breu kelen is technisch directeur. Misschien zorgt het er in Zeist wel voor dat de keepers nog meer onder een vergrootglas liggen. Hiele: „Blind kijkt duidelijk niet naar wedstrijdritme. En dat is gunstig voor Vorm en Cillessen, die ook de komende tijd geen vaste waarde bij hun club wor den." "Eén ding is duidelijk: als Zoet nu weer was gepasseerd, had hij zichzelf kunnen afvragen of hij onder deze staf überhaupt zou kunnen uitgroeien tot dé keeper van Oranje." Moens denkt dat het met deze generatie wel eens een langere periode stuivertje wisselen kan worden bij Oranje. „Ik ken Hoek, ik heb onder hem gewerkt bij het tweede elftal van Ajax, zegt Moens. „Hij is half veldtrainer, half keeperstrainer. Het kan best dat hij blijft zoeken. Ook na de wedstrijd tegen Bulgarije." Wim Jonk en Ruben Jongkind stap ten vorige week in negen verschil lende vliegtuigen binnen zeven da gen. Op missie in de Verenigde Sta ten. De twee vertrouwelingen van Johan Cruijff, die bij Ajax het veld moesten ruimen tijdens de ruzie over het 'plan-CruijfF, zijn duidelijk. De visie van Cruijff mag niet iets worden voor de geschiedenisboe ken, maar moet juist onderdeel uit maken van het moderne voetbal. Precies zoals ze dat met Johan af spraken voor zijn dood. Het gemis van zijn leermeester valt Jonk zwaar. „Ik denk vaak terug aan Johan. Het zijn kleine dingen: hoe gevat hij kon zijn als hij naar een wedstrijd keek. Ik stel mezelf soms de vraag: 'hoe zou Johan dit aange pakt hebben?'" Jonk is de vooruitgeschoven post om Cruijffs voetbaldenkbeelden le vend te houden. „Ons doel is het ontwikkelen en verspreiden van de visie van Cruijff', zegt hij. „In het belang van het voetbal en de fans. Dat gaat om de manier van spelen: aanvallend en aantrekkelijk dus. Maar ook hoe je dat vertaalt naar trainingen. Van de pupillen tot aan het eerste elftal. Een tweede hoofd doel is het individueel opleiden. Dus hoe haal je het maximale uit spelers met een individueel plan?" De veelbesproken revolutie van Cruijff bij Ajax, waarmee de Am sterdammers weer de top van Eu ropa moesten bestormen, werd in een decor van moddergooien en on derlinge vetes een mislukking. Toch wil Jonk met die plannen wereld wijd aan de slag. Wat dat betekent? Bestaande profclubs ondersteunen, maar ook voet aan de grond zetten in landen zonder rijke voetbalhistorie. Aankomende zomer strijkt het project Cruyff Football neer in China. Jonk: „Daar ligt een kans om het vanaf het begin goed neer te zet ten. Belangrijkste doel daar is nu het opleiden van de opleiders. Er zijn heel veel verschillende initiatieven gaande in China maar wij willen stap voor stap werken." De visie van Cruijff mag niet alleen iets worden voor de geschiedenisboeken Een bezoek aan de Verenigde Sta ten is dus net afgerond. „Een land waar Johan veel heeft geleerd over het managen van sportorganisaties, het inzetten van specialisten en de mentale kanten. We hebben ge sproken met een aantal clubs en bonden om de mogelijkheden voor beide kanten te onderzoeken." Cruijff was meer dan voetbal. Ca role Thate, voormalig hockeyinter- national, is als vertrouwenspersoon van de familie de bewaker van zijn nalatenschap. "Hij was het boeg beeld van de Foundation. Iedereen kwam in beweging als hij zich liet zien. Alleen daarom al is er veel ver anderd na zijn dood. Maar wat we na zijn overlijden erg gemerkt hebben, is de overweldigende stroom van vrijwilligers en ambassadeurs die zich aanmeldden. Zij voelen ook: zijn naam is voor de eeuwigheid." vrijdag 24 maart 2017 GO Deze doelmannen stonden de laatste twintig interlands bij Oranje onder de lat: Jasper Cillessen 9 duels: Polen, Ierland, Frank rijk, Wales, Turkije, IJsland, Letland, VS en Turkije Jeroen Zoet 5 duels: Zweden, Grieken land, Oostenrijk, Engeland en Tsjechië Maarten Stekelenburg 4 duels: Luxemburg, België, Frankrijk en Wit-Rusland Tim Krul 1 duel: Kazachstan Kenneth Vermeer 1 duel: Spanje Johan Cruijff overleed een jaar geleden. Niemand zal hem ver geten. Maar vertrouwensman en oud-voetballer Wim Jonk wil er met het project Cruyff Football voor zorgen dat ook het gedach tegoed van de nummer 14 niet verloren gaat. Daniël Dwarswaard Amsterdam Wim Jonk. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23