SPECIAAL VOOR U ALS LEZER E 17 De toch al recordhoge vanilleprijs wordt nog verder opgedreven door noodweer op Madagaskar, het vanille- eiland bij uitstek. Biedt dit nieuwe kansen voor de kwekers van nedervanille? Ruime kamers met balkon direct aan de Moezel Bij AH betaal j e voor één vanillestokje mo menteel 3 euro. Dat is omgerekend 1.500 euro per kilo. Jumbo is in zijn websuper en de meeste winkels gestopt met de verkoop van vanille. De reden? Schaarste maakt de specerij peperduur. En vanille dreigt nog duurder te worden. De ergste tropische cy cloon in dertien jaar heeft twee weken geleden op Madagaskar niet alleen 78 doden geëist, maar ook een deel van de vanilleoogst ver woest. Op het Afrikaanse eiland, waar meer dan driekwart van alle vanille wordt geteeld, is een kwart van de vanilleorchideeën bescha digd, schatten handelaren in. Dat zal de prijs verder opdrijven, ver wacht Henk de Kroon van Vanille BV, die de specerij levert aan on der meer Sligro, Albert Heijn en Jumbo. „Je ziet nu al inkopers van supermarkten afhaken omdat de prijs te hoog is. Restaurants schrappen toetjes met vanille van de kaart of wijken uit naar synthe tisch vanillearoma." Prijsexplosie De vanilleprijs is geëxplodeerd: van 20 euro per kilo in 2010 tot meer dan 500 euro nu. Dat vanille- toetjes nog steeds betaalbaar zijn, komt doordat ongeveer 90 procent van de 'vanille' die in zuivel, ijs, gebak, tabak en dranken zit che misch is gefabriceerd uit onder meer aardolie. Wat maar een frac tie kost dan natuurlijke vanille uit bonen. Steeds meer consumenten hebben echter een voorkeur voor natuurlijke ingrediënten. Dat is een van de factoren die de vanille prijs heeft opgedreven. Met verve lende gevolgen voor een 'natuur lijke' zuivelfabrikant als het Deense Aria. De explosieve prijsstijging van de grondstof verhoogt de kostprijs van een pak vanilleyoghurt of- kwark met 'tientallen centen', zegt Aria-woordvoerder Dennis Iseger. Die kosten kan Aria niet doorbere kenen aan klanten. „In het super marktschap concurreert onze yo ghurt met die van merken die kunstmatige aroma's gebruiken." Telers buiten Madagaskar ruiken kansen nu vanille zoveel opbrengt. Niet alleen in tropische landen als Oeganda en Costa Rica, maar zelfs ook in Nederland. Vijf Neder landse telers experimenteren al een paar jaar met de teelt van 'ne dervanille' in kassen. „We hebben nu enkele duizenden bloemen. Eindelijk hebben we echt iets in handen", zegt onderzoeker Filip van Noort van de Wageningen Universiteit, die het project bege leidt. Het lijkt een doorbraak. Het zal voor de Nederlandse telers lastig worden om met de va nille uit Madagaskar te concurre ren, vreest handelaar Henk de Kroon, die twee keer per jaar op het eiland komt. En niet alleen omdat de kostprijs van Neder landse vanille hoger is. „De handel in Madagaskar is in handen van een paar steenrijke families die een kartel vormen. Zodra serieuze concurrentie dreigt te ontstaan, dumpen ze hun voorraden op de markt waardoor de prijs instort." De 80.000 kleine boeren die in de noordoostelijke Savaregio in Madagaskar vanille telen, profite ren nauwelijks van de hoge prijs, bleek onlangs uit onderzoek van de internationale afdeling van vakbond CNV en belangenorgani satie Fairfood. De meesten leven onder de armoedegrens. Daarbij moeten de boeren voortdurend vrezen voor hun veiligheid én hun oogst. Daarom verkopen ze hun bonen vaak al voor ze rijp zijn. De kwaliteit van de ooit befaamde Malagassische bourbonvanille is daardoor sterk achteruitgegaan. Kansen En daar ruiken de Nederlandse te lers kansen. „In de gereguleerde omstandigheden van onze kassen kunnen wij een goede kwaliteit leveren", verklaart Van Noort. „Dat wordt steeds belangrijker voor afnemers. Net als traceerbaar heid: bij ons hoeven ze niet te vre zen dat mensen worden uitgebuit voor de teelt." Zelfs als de vanille prijs op termijn weer zakt, kan de vanille uit Nederlandse kassen met de tropische variant concurre ren, verwacht hij. „De belangstel ling is groot. Alle grote smaakhui- zen en vanilleverwerkers zijn al bij ons langs geweest. Iedereen snakt naar vanille van goede kwaliteit tegen een constante prijs." NUWEG exciiitieft. sieraad Gratis 3 dagen half pension vrijdag 24 maart 2017 GO Nedervanille uit de kas Annemieke van Dongen Bleiswijk De vanille-orchidee bloeit maar één ochtend. Links: onderzoeker Filip van Noort inspecteert de 'nederva nille'. FOTO'S MARCO DE SWART Arrangement 3 dagen 2 nachten 89,00 p.p. 2 overnachtingen in een ruime kamer met balkon en zicht op de Moezel 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x 3-gangendiner of koud/warm buffet sieraad Exoal cadeau Meer informatie en boeken: Ga naar www.nuweaexclusief.nl/moezel waar u direct online uw reservering kunt maken. Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Hotel Moselblick Hotel Moselblick is een comfortabel hotel, direct gelegen aan de oevers van de Moezel. Het biedt je iedere dag een heerlijk ontbijt, terwijl je 's avonds kunt genieten van een culinair driegangen diner of een warm/koud buffet. Mét een Moezelwijn, vanzelfsprekend.want dat mag natuurlijk niet ontbreken! Naast het hotel bevindt zich, eveneens aan de oevers van de Moezel, een groot buiten bad, het Freibad Winningen. De entree is 2 per persoon per dag. Dit zwembad opent vanaf mei zodra het weer goed is. Vlakbij het hotel bevindt zich een aanlegplaats waar je de boot kunt nemen naar het nabijgelegen romantische wijnstadje Cochem, ook wel de Parel aan de Moezel genoemd. In Cochem kijk je je ogen uit. Je kunt er lekker struinen door de steegjes, heerlijk genieten van de wijn (ieder dorp heeft haar eigen wijn en wijnfeest) en je kunt er het wereldberoemde Reichsburg bezoeken. Of je neemt de stoeltjeslift naar het mooiste uitkijkpunt in de wijde omtrek, de Pinner Kreuz. Dit is beslist een streek die je wandelend of op de fiets wilt ontdekken! Bezoek nu dit gebied waar in vroeger tijden ook de Romeinen en de Kelten al graag kwamen. Bovendien was een trip naar de Moezel nu nog nooit zo verrassend volledig én voordelig! Kortom: waarwachtje nog op? Geen streek spreekt zo tot de verbeelding als daar waar de Moezel door een prachtig landschap van uitgestrekte wijngaarden en groene hellingen slingert. Na elke bocht ontdek je er oude dorpjes met vakwerkhuizen en idyllische vergezichten. Het is een streek vol cultuur en natuur, met kastelen en heerlijke wijn. Dé ideale omgeving om tot rust te komen. Hotel Moselblick in Winningen biedt je bovendien een supermooi (en voordelig) verblijf en lekker eten op de koop toe. Actievoorwaarden kortingen Vanaf 1 mei is de prijs €99 p.p. Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: 2 kinderen t/m 14 jaar bij 2 volbetalende personen op de kamer GRATIS op basis van logies en ontbijt! Het avondeten voor de kinderen kunt u ter plaatse van de kinderkaart bestellen en betalen. Toeslag 1- persoonskamer: 15 per nacht. Boekingskosten: 15 per boeking. voor aan de oevers van de Moezel kids t/m 14 gratis o.b.v. logies/ontbijt groot buitenzwembad naast het hotel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17