O 'Onbekend' Vanderlande is blij met grote Japanse overname 16 ECONOMIE Hogere winst DAF na meevaller Stahl koopt divisie chemiereus BASF Winst voor jong telecombedrijf NLE EINDHOVEN DAF Trucks heeft het afgelo pen jaar geprofiteerd van een meevallende schikking met de Europese Commissie voor betrokkenheid bij een kartel. De Eindhovense dochteronderneming van het Amerikaanse concern Paccar noteerde mede daardoor zwarte cijfers, waar een jaar eerder nog verlies werd geleden. DAF had een hoger bedrag ge reserveerd dan de uiteindelijke schikking van 752,7 miljoen euro, zo blijkt uit de cijfers. Daardoor vloeide 97,3 miljoen euro terug. On der de streep resteerde uiteindelijk 390 mil joen euro. AkzoNobel ABN Amro Gemalto ROTTERDAM NLE zette vorig jaar een re cordwinst van 12 miljoen euro in de boeken. De omzet van het telecom- en energiebedrijf viel met 333 miljoen euro iets lager uit dan een jaar eerder. Vooral de gedaalde energieprijzen speelden het bedrijf hier parten. Sinds eind vorig jaar levert NLE naast energie ook inter net, tv en telefonie. In eerste instantie maak ten 10.000 klanten hier gebruik van. Begin dit jaar kwamen er nog 20.000 klanten bij. Het bedrijf sprak de ambitie uit binnen enkele jaren 200.000 telecomklanten te hebben. Quote van de dag B sic-Fit Weinig mensen kennen Vander lande, maar iedereen die wel eens vliegt heeft met Vanderlande te maken. Dikke kans dat de trans portband waarop uw koffer wordt gezet of vanaf wordt ge haald van de Veghelse fabrikant is. Het bedrijf levert 3 op de 10 ba gagesystemen wereldwijd. Daar naast is het bedrijf groot in syste men om pakketten te sorteren en in de automatisering van distri butiecentra. Bedrijven als PostNL en Albert Heijn zijn vaste klant bij Vanderlande. Daarmee zit het bedrijf in snel groeiende markten. Internetver kopen groeien stormachtig en daarmee de distributie van pak ketten. Ook het vliegverkeer groeit hard, jaarlijks komen er nieuwe vliegvelden bij en brei den bestaande luchthavens uit. Vanderlande profiteert daar volop van. Afgelopen jaar bedroeg de omzet 1,1 miljard euro. Er werken wereldwijd 4.500 mensen bij het bedrijf, waarvan 1.700 in Neder land. Die groei is niet onopgemerkt gebleven. Toyota Industries, het zusterbedrijf van de grote auto bouwer, heeft maar liefst 1,2 mil jard euro op tafel gelegd om het bedrijf over te nemen. Dat is 100 miljoen euro meer dan de omzet van Vanderlande. De transactie moet voor de zomer zijn afge rond. Dat de Japanners bij Vander lande uitkwamen, is niet toeval lig. Toyota is zelf ook sterk in de logistieke markt. Het bedrijf is wereldmarktleider in vorkhef trucks. De afgelopen jaren heeft het fors ingezet op groei in logis- tieke systemen. Eerder dit jaar nam het een groot Amerikaans bedrijf over in deze markt. Nu is Vanderlande aan de beurt. De afgelopen tijd leidden over namepogingen van Nederlandse bedrijven tot een hoop heisa. Unilever en AkzoNobel moeten nog steeds alle zeilen bijzetten om aandeelhouders te overtuigen dat ze beter af zijn met een zelf standig bedrijf. Maar bij Vander lande heeft de directie juist een grote glimlach op het gezicht. De reden is begrijpelijk. Van derlande blijft als zelfstandig be drijf doorgaan binnen de groep. Noch de directie noch de werkne mers hoeven te vrezen voor hun baan. De Japanners gaan geen productie overhevelen naar Japan, zo verzekerde de directie. De on dernemingsraad is daarom posi tief over de overname. Het leven wordt zelfs mooier zegt, Remo Brunschwiler, de top man van Vanderlande. „Toyota Industries is een strategische partner. Hun financiële slag kracht en wereldwijde aanwezig heid helpen ons bedrijf om duur zaam en winstgevend te blijven groeien." Een visie die wordt onder streept door Toyota: „We vullen elkaar aan met onze verkoop- en servicekanalen. Door de combi natie verbeteren we onze wereld wijde aanwezigheid", zegt Norio Wakabayashi, de beoogd presi dent-commissaris bij Vander lande. VANILLE PRIJSSTIJGING De overheid mag alleen ingrijpen bij bod opeen bedrijf met een belangrijke nutsfunctie WAALWIJK Che- micaliënbedrijf Stahl neemt de di visie leerchemie van de Duitse chemiereus BASF over. Volgens Stahl-top- man Huub van Beijeren is de overname belang rijk gelet op duur zaamheid en in novatie. „Alleen wanneer je een bepaalde schaal grootte hebt, kun je in de industrie het verschil ma ken", verduidelijkt Van Beijeren. Hij verwacht ook syner- gievoorde- len met de overname te behalen. De com binatie is goed voor een omzet van 850 miljoen euro en een be drijfsresultaat van 200 miljoen euro. O Het verfconcern kreeg bezoek van een PPG- delegatie om over de over name te praten. M De grote bank gaat haast maken met het afslanken van de bestuurstop. Analisten oor deelden negatief over de digitaal beveiliger na een winstalarm. vrijdag 24 maart 2017 Het eerste elektrische laadstation van telecom- en energiebedrijf NLE. fotoanp De uitbater van fitnessclubs leverde na een positieve ope ning ruim in. O Met de verkoop van Vander lande komt een nationale parel in Japanse handen. De fabri kant van logistieke systemen is misschien wel de bekendste onbekende multinational van Nederland. Peet Vogels Veghel I 'i M 1 r t tl'!I L Een bagagesysteem van het bedrijf, foto van assendelft FOTOGRAFIE Toyota Industries heeft maarliefst 1,2 miljard euro op tafel gelegd voor het Neder landse Vanderlande. Rients Abma, directeur Eumedion, de club van institutionele beleggers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16