1 7 Vers bloed en blauw bloed in de nieuwe Kamer EUWS 11 formatie Waar is koning tijdens formatie? VVD, CDA en D66 gaan weliswaar formatiegesprekken aanmetGroenLinks, maar enthousiasme is alleen bij D66te bespeuren. Waar CDA-leider Sybrand Buma spreekt van gesprekken 'die je moet doorlopen', zegt Alexander Pech- told (D66) dat het 'moet lukken'. Voor de een lijken de besprekingen een verplicht nummer, de ander wil heel graag. Een ingewijde zegt: „De een zit er met enthousiasme, de ander vanuit realisme." Na vier etmalen van verkennin gen met Edith Schippers - en een groepsgesprek - gaan VVD, CDA, D66 en GroenLinks desalniettemin een poging doen om te kijken of een verbond kans van slagen heeft Niet alleen omdat het de winnaars van de verkiezingen zijn, maar po litiek is ook dossieropbouw. Als een coalitie wel of niet lukt, moet je pre cies kunnen uitleggen waarom. Daarom zingt iedereen een ander wijsje wanneer Rutte, Pechtold, Buma en Klaver na krap twee uur bekendmaken volgende week in houdelijk te gaan sparren. Ook Klaver lijkt in alles van plan te zijn om z'n 'idealen' niet over boord te gooien. „Het wordt heel moeilijk. Maar ik wil onze idealen verwezenlijken. En als we dat kun nen doen door in een kabinet te gaan zitten, hebben we de verant woordelijkheid dat te onderzoe ken." Daarbij voelt hij zich gestut door een peiling van Kantar Public, waarin 66 procent van zijn achter- ban vindt dat GroenLinks moet regeren met WD, CDA en D66. In het 'motorblok' van VVD, CDA en D66 klinkt het tegelijk niet als een geoliede machine. VVD en CDA zijn sceptisch over een goede De een zit er met enthousiasme, de ander vanuit realisme uitkomst. CDA-leider Sybrand Buma maakt er geen geheim van dat deze poging ook gedaan moet worden voor de kiezer. Die snapt anders niet waarom er geen seri euze poging is gedaan. Toch doet hij de gesprekken niet af als een be leefdheidsrondje. „We moeten echt zien hoever we komen." Het aantal hoofdpijndossiers reikt niettemin ver. Dat CDA en VVD op het vlak van klimaat bot sen is helder, maar Rutte commit teerde zich al aan internationale verdragen: dat biedt uitwegen. Veel meer zorgen hebben die rechtse partijen over het verhogen van uit keringen zoals GroenLinks wil, het verkleinen van inkomensverschil len of een groener belastingstelsel. Buma: „En ik hoor weinig over zorg en immigratie, terwijl we op die punten fundamenteel anders den- Alsjeecht beleid wilt maken, is 76 Kamerzetels wel heel krap REGIE ken en dat zorgen zijn die ook bij GroenLinks prioriteit hebben." Pechtold wijst alle knelpunten van de hand. „Dit moet lukken", zegt hij. In zijn partij hoopt men vurig dat het niet slechts een vin geroefening is voor serieuzer ge sprekken met de Christenunie als alternatief voor GroenLinks. D66'ers rekenen elkaar voor hoe klein de meerderheid van die coali tie met 76 zetels zou zijn. „En als je echt beleid wilt maken, is dat wel heel krap. Er lopen hier net te veel mensen rond die naam willen ma ken met het om zeep helpen van die meerderheid." Daarom moest ze het opnieuw doen bij Kamervoorzitter Arib. Zelf kon Diks er wel om lachen. „Meer aandacht voor het Fries is altijd goed", zei ze na afloop. Kamerleden kunnen kiezen tussen een eed ('Zo waarlijk helpe mij God almachtig') of een belofte ('Dat verklaar en beloof ik'). Be halve in het Nederlands mag dat ook in het Fries. Diks koos voor dat laatste, maar sprak alleen het tweede deel van de zin uit. Pas een tweede keer zei ze het goed en was ze formeel Ka merlid: „Dat ferklearje en ünthjit ik." Diks is niet de enige nieuwko mer in de blauwe Kamerzetels. Van de 150 leden van de 'oude' Ka mer vertrokken er 71. Daarnaast nemen acht be windslieden van het demissionair kabinet-Rutte II plaats in de blauwe zetels. Arib sprak haar medeleven uit met haar Britse collega's, die woensdag werden opgeschrikt door de terroristische aanslag bij het parlement in Londen. De drie Kamerleden van Denk bleven enkele seconden staan uit protest tegen de plaats in de verga derzaal die aan hen is toegewezen. De griffier nam eerst Arib, die hoopt dat de Kamer haar volgende i De Kamerleden van Denk bleven enkele seconden staan uit protest tegen de hun toegewezen plaats week herkiest als voorzitter, de belofte af. Daarna volgden de an dere 149 leden. Ongeveer twee derde koos voor de belofte, de rest voor de eed. Voorkeurstemmen SGP-voorman Kees van der Staaij is het langszittende Kamerlid. PW-leider Geert Wilders en Arib volgen hem op de voet. De nieuwe Kamer telt een aan tal bekende Nederlanders, zoals advocaat Theo Hiddema voor Forum voor Democratie en voor malig tv-presentatice Léonie Sazias voor soPlus. Ook telt de Kamer twee leden van adel. Maurits von Martels is jonkheer en boer en stond op een onverkiesbare 44ste plaats van de CD A-lijst. Maar omdat hij vol doende voorkeurstemmen had, zit hij nu toch in de Kamer. De tweede is Corinne de Jonge van Ellemeet van GroenLinks, die zichzelf jonkvrouw mag noemen. vrijdag 24 maart 2017 GO ledereen zingt ander wijsje Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Rutte, Buma, Pechtold en Klaver kijken allen op hun eigen manier aan tegen de formatiegesprekken van hun partijen. Volgende week gaan ze om de tafel, fotoanp —Ingewijde D66'ers Sinds 2012 neemt het parle ment de formatie in eigen hand. Een meerderheid vindt het niet meer kunnen dat een ongekozen staatshoofd de regie heeft. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de rol van de koning overgenomen. Die benoemt een verkenner, die speurt naar coalitiemogelijk heden. De verkenner geeft de Tweede Kamer een advies. Deze wijst na een debat dan weer een informateur aan, die ermee aan de slag gaat. De koning wordt op verschil lende momenten wel geïnfor meerd over hoe de zaak er voor staat. Maar mondjes maat. Want de Tweede Kamer wil uitstralen dat zij de baas is. Mocht door onvermogen van de Tweede Kamer de zaak in de soep lopen, dan wordt de oude methode met de koning weer van stal gehaald. Kamerlid Isabelle Diks van GroenLinks zal haar eerste dag als lid van de Tweede Kamer niet snel vergeten. Zij legde de belofte in het Fries af, maar deed dit verkeerd. Hans van Soest Den Haag De drie Kamerleden van Denk bleven staan, omdat ze het niet eens zijn met de plek van hun zetel, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11