Nieuwe Kamer wil dat de EU één lijn trekt tegen Turkije verkiezingen 10 Rens Raemakers (25) had als kind al een droom: Kamerlid worden. Gisteren slaagde hij daar glansrijk in, maar hij moest wél eerst de dood verslaan. vrijdag 24 maart 2017 maart Edwin van der Aa Den Haag Het is 2010 als de student Be stuurskunde een enorme klap te verwerken krijgt. „Ik had al weken last van mijn linker borstklier en ik had rugpijn. Dat werd steeds er ger. Op een gegeven moment zat ik aan de morfine en hoestte ik bloed op. Even later bleek ik zaad balkanker te hebben, met uitzaai ingen in longen, lymfe en lever." Zijn moeder dacht dat het afge lopen was, vertelt hij. „Ikzelf wist ook dat het goed mis was, maar die uitzaaiingen zeiden me niet zo veel. Is dat wel altijd kanker? Later hoorde ik pas dat het in deze hoe veelheden een aflopende zaak was. Alleen was mijn soort kanker relatief goed te behandelen. Mijn overlevingskans was 80 procent." Overlijden aan kanker? Onmo gelijk!, dacht hij als 18-jarige. „Ik kon het overwinnen, wist ik zeker, maar het bleek helemaal geen kwestie van winnen of verliezen: de behandeling sloeg niet aan, on danks mijn gezonde leefstijl. Ik kon niet meer eten, niet meer be wegen. Die aftakeling moet je on dergaan. Het was geen gevecht." De jonge Raemakers brengt de hele dag op bed door, dag in, dag uit. „Intussen droomde ik ervan om weer aan de poort van de uni versiteit in Tilburg te staan. Ik was ook blij dat het kabinet destijds viel, want al vanaf mijn 10de had ik grote politieke belangstelling en wilde ik de Tweede Kamer in. Ineens gaf diezelfde politiek mij de broodnodige afleiding." De doodzieke Limburger kreeg tien chemokuren, vier operaties en twee stamceltransplantaties. Op een bepaald moment waren zijn overlevingskansen gezakt naar 30 tot 50 procent. „Ik kreeg zoveel pijn in mijn benen, dat ik dacht: mijn benen moeten eraf. De hoofdpijn was zo heftig, dat ik dacht: ik ga slapen en word straks nooit meer wakker. En ja, ik heb ook gedacht: laat maar. Ik heb door alle pijn gezien dat het leven slechter kan zijn dan de dood. Ik ben dwars door de dood gegaan." Toen de intensieve behandelin gen langzaam maar zeker effect De hoofdpijn was zo heftig, dat ik dacht: ik ga slapen en word straks nooit meer wakker hadden, kwam het keerpunt. De mentale dreun volgde snel, want Raemakers vertrouwde zijn eigen lichaam niet meer. „Na de behan delingen kwam ik in een rolstoel terecht omdat ik dacht dat ik niet meer kon lopen. Ik dacht steeds weer dat ik een tumor had." Uit scans bleek dat er niets ern stigs meer was. „Ik heb mezelf ge dwongen op te staan en 100 meter te lopen, en de dag erna 150 meter. Toen ik weer naar de universiteit terugging, kon ik op een dag al weer 25 minuten lopen. Ik moest nu wél wat overwinnen, mezelf." Pechtold Raemakers had al een voorliefde voor D66. Een goede vriendin mailde zijn verhaal naar die partij. Er volgde een ontmoeting met Alexander Pechtold. „Daarna heeft hij me nog gebeld en ben ik lid ge worden." Hij belandde in de ge meenteraad van het Limburgse Leudal, 37.000 inwoners, en de jaren gingen voorbij. Tot er vorige zomer ineens een bericht via Twitter binnenkwam van.Pech told. 'Wat zou je ervan denken om je kandidaat te stellen?' Daar kon ik gewoon geen 'nee' op zeggen." Na een uitgebreid sollicitatie traject belandde Raemakers, tot zijn eigen verbazing, op 17 op de landelijke kieslijst, goed voor een plek in de Tweede Kamer. Hij weet nog niet of zijn portefeuille zal aansluiten bij zijn persoonlijke verhaal. Vooral de regio en de jon geren hadden de afgelopen jaren zijn bijzondere aandacht. „Want, ik ben meer dan mijn ziekte." 8 dgn Zwitserse Alpen 10 dgn All inclusive Andorra De net geïnstalleerde Tweede Kamer wil dat de Europese Unie één lijn trekt over campag neactiviteiten van Turkse poli tici op Europees grondgebied. Het demissionaire kabinet moet daar in Brussel voor zorgen. Hans van Soest Den Haag Een voorstel van CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt kreeg vanmiddag bijval van vrijwel de gehele Kamer. Alleen Denk stemde tegen. Een voorstel om niet langer Europees geld te stoppen in het Turkse ge vangeniswezen kreeg eveneens veel steun. Ook hier stemde Denk tegen. Het is hoogst uitzonderlijk dat de Kamer het kabinet op de dag van installatie al met marsorders op pad stuurt. In dit geval werd een uitzondering gemaakt, omdat vandaag de laatste bijeenkomst was voorafgaand aan een bijeen komst van de Europese Raad, waar demissionair minister-president Mark Rutte morgen bij is. Tijdens het debat kreeg Rutte het aan de stok met Denk-leider Tunahan Kuzu. Kuzu wilde van Rutte weten of er tijdens de Turkije-rel in Rotterdam Turkse diplomaten zijn vastgezet. Nazi-methodes Rutte beloofde dat te zullen uit zoeken, maar wilde van Kuzu ook diens mening over de uitspraken van president Erdogan weten. „Het blijft mij verbazen dat de staatspresident zich uitlaat over nazi-methodes en dat ik de heer Kuzu alleen hoor over het opslui ten van twee diplomaten." Kuzu zei daarop dat hij al eerder heeft gezegd dat hij niet vindt dat Nederlanders nazi's zijn, maar hij meent wel dat xenofobie in Neder land een probleem is. A CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. A Het kersverse Kamerlid voor D66 Rens Raemakers: „Ik ben meer dan mijn ziekte." foto evert-jan daniels 5 dgn Single-reis Hart van Duitsland EwlSiwSS 10 dgn Toscane Boek nu een vakantie met gegarandeerd vertrek! peterlanghout.nl 0172-468800 GO Dwars door de dood de Kamer in Ind. treinreizen - compleetv.a. 699 Maak een treintocht op de route van de Glacier- Bernina Express. Bezoek aan Chamonix en Montreux. O Vertrek 26 mei en 16 juni BE39303 Compleetv.a. 659 Geniet all inclusive van Andorra en maak kennis met de bezienswaardigheden van Andorra en de Pyreneeën. O Vertrek 2 juni en 14 juli. BE40863 FOTO ANP Compleetv.a. 345 Een heerlijke reis speciaal voor singles. Ontdek het Thijringer Woud, Weimar, Erfurt en Kassei. O Vertrek 19juni. BE43553 Compleetv.a. 559 Geniet van cultuur, historie en prachtige landschappen. Bezoek Florence, San Gimignano en Pisa. O Vertrek 9 juni en 11 aug. BE40931 Persgroep 24/3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10