ïk 9 Tien Syriëgangers bij verstek voor rechter llfc Sexting wordt 'het nieuwe friemelen' genoemd: je wilt het niet, maar jongeren doen het toch ONDERZOEK dat je dat doet. Maar: focus je niet alleen op het slechte, zoek vooral naar het goede. Net zoals je kin derboekjes met zorg uitzoekt, is het goed je in leuke kindersites te verdiepen. Die vind je bijvoor beeld via www.mediasmarties.nl." „Elk kind kan dat. Het probleem zit 'm in iets anders. Dat we met z'n allen steeds meer moeite heb ben met 'lege tijd', niksdoen. Maar: kinderen hoeven niet elke seconde vermaakt te worden; verveling leidt juist tot creativiteit. Als het maar om die iPad blijft zeuren, is het juist een teken om niet toe te geven. Want dan heeft het blijk baar toch het idee dat het, bij lang genoeg drammen, toch mag." „Het zou simpel zijn als je alles ge woon kon verbieden. Niks over seks schrijven, geen foto's maken, er niet over chatten. Maar 'sexting' wordt niet voor niets 'het nieuwe friemelen' genoemd: je wil het niet, jongeren doen het tóch. Dus: praat erover, en praat over moge lijke consequenties. Wat gebeurt er met die spannende foto als het uit is met een vriendje? De oplos sing kan zijn: altijd onherkenbaar op zo'n foto. Zo'n verhitte discus sie als rond die tape van Patricia Paay kan een moment zijn om het over dit soort dingen te hebben." „Ik snap heel goed dat ouders daarmee worstelen. Want voor je zelf heb je altijd een goede reden om toch even die telefoon erbij te pakken; ook tijdens het eten. Maar wil je dat je kind dat ding af en toe weglegt, dan moet je het zelf ook kunnen." Victor D. (29) heeft niets te verlie zen, zegt hij. „Dus waarom zou ik liegen? Ik vecht niet voor IS. Ik be grijp niet goed waarom ik nu voor de rechter wordt gedaagd en wat ik dan precies gedaan heb", laat hij weten vanuit Syrië. „Dit lijkt op een showproces." D. is een van de tien Neder landse Syriëgangers die vandaag voor de rechtbank in Rotterdam zouden moeten verschijnen. Het Openbaar Ministerie verdenkt hen ervan zich bij IS of een an dere jihadistische terreurgroep te hebben aangesloten. Omdat ze alle tien nog in het strijdgebied zijn, benaderde het OM hen via Facebook, Twitter en Whatsapp. „Dat heeft geleid tot contact met enkele verdachten. Meer zeggen we daar nu nog niet over", aldus een woordvoerder van het OM. In de rechtbank zullen ze hoogstwaarschijnlijk niet ver schijnen. Mogelijk zijn enkelen al overleden. Justitie bracht nog niet eerder zo veel Syriëgangers in een keer bij verstek voor de rechter. In december 2015 werden twee Syri ëgangers bij verstek tot zes jaar cel veroordeeld, in juli 2016 kregen vier anderen zes jaar cel. Postbode Victor D., ook wel bekend onder de 'strijdnaam' Zakariyya al Hol- landi, is als sinds 2013 in Syrië. Het gaat er goed met hem, zegt hij. Voor zijn vertrek woonde hij in het Overijsselse dorp Heeten. Hij had er onder meer een baantje als postbode. De bekeerling vertrok Ik vecht niet voor IS en begrijp niet wat ik gedaan heb. Dit lijkt op een showproces omdat hij wilde leven in een isla mitische samenleving waar de re gels van de sharia, de islamitische wet zouden gelden. Hij zat bij verschillende strijdgroepen, maar zegt hij zelf, dus niet bij IS. Op internet zijn foto's te vin den, waarop hij poseert met een geweer. Ook staat hij op een foto met de bekende jihadist Yilmaz, een voormalige Nederlandse mi- litair van wie bekend is dat hij voor IS gevochten heeft. „Zonder wapen ben je hier als een mak schaap, wachtend op de wolf, dat noem ik dus een preventieve maatregel. En de foto met Yilmaz is ruim een jaar voor zijn vertrek naar IS genomen. Dus ook dat kan van tafel." Vreemd Hij heeft de tenlastelegging van justitie inmiddels ontvangen (via Facebook Messenger). Een advo caat heeft hij (nog) niet. D. vraagt zich vooral af: „Waarom deze tien personen en niet die andere 150 Nederlanders die hier ergens zijn? Zijn die allemaal dood of gevan gengenomen? Zitten ze bij Bashar (de Syrische president Assad, red.) in de gevangenis? Dat vind ik vreemd." Het OM zegt dat er 'geen bij zondere reden' is dat nu juist deze tien verdachten moeten voorko men. Enkele verdachten (de strij ders uit Arnhem) kenden elkaar al wel voor hun reis naar Syrië. Justitie wil hen voor de rechter om duidelijk te maken 'dat de rechtsstaat nog geen afscheid van de uitreizigers heeft genomen'. Ook wil ze een celstraf klaar heb ben liggen voor het geval de strij ders terugkeren naar Nederland. Hun zaak wordt vandaag nog niet inhoudelijk behandeld. donderdag 23 maart 2017 GO kind od OJ Zo'n 89 procent van de ouders worstelt met vragen over opvoeding en nieuwe media. m74 procent vindt dat hun kind direct is afgeleid als ergens een beeld scherm aanstaat. m67 procent ziet hun kind liever iets anders doen dan achter een scherm zitten. »40 procent vreest dat hun kind op foute sites terecht komt of contact krijgt met vreemde figuren (42 pet). 48 procent zet het kind soms achter een scherm om de handen vrij te hebben. Mediawijzer.net komt vandaag met de 'Media- Diamant', een 'schijf van vijf' voor mediaopvoeding. Krista Okma 7 Wat als mijn kind niet meer zonder zo'n schermpje kan? 8 Hoe voorkom ik dat mijn puber voor de webcam uit de kleren gaat? 9 Geef ik zelf wel het goede voorbeeld? Facebook-oproep justitie lokt jihadi niet uit strijdperk Vandaag staan voor het eerst tien Nederlandse Syriëgan gers tegelijk terecht. Het op vallende: ze zijn alle tien nog in oorlogsgebied. „Dit lijkt op een showproces", laat één van hen vanuit Syrië weten. Cyril Rosman Rotterdam Victor D. (1987, Heeten): Groeide op in een klein dorp, was daar onder meer postbode. Las in 2010 voor het eerst een koran, als re actie op de opkomst van Wilders: hij wilde weten wat er nu zo erg was aan dat geloof. Drie jaar later zat hij in Syrië. Daar heeft hij bij meerdere strijdgroepen ge zeten, 'maar niet bij IS of Al- Nusra (de strijdgroep die banden had met al-Qaeda)'. Verblijft volgens zijn face- bookprofiel in het door re bellen beheerste Idlib. —Victor D. Marouane B. (1995, Arn hem): Was in 2013 nog een beginnend rapper (Maru One). Hij maakte onder meer het nummer Zoveel Liefde. Eind 2013 reisde hij naar Syrië. „We keren niet terug tot we face to face staan om deze vieze zwij nen af te slachten die onze moeders hebben ver kracht", zei hij daar ooit over in een interview. „Ik kom nooit meer terug." Be hoort tot de Arnhemse uit- reizigers, net als Yago R., Khalid B. en Jihad S. Khalid B. (1985, Ma rokko): Geboren in Marokko, maar opgegroeid in de regio Arnhem. Bevriend met rap per Marouane en met de Arnhemse 'dreigjihadi' Ab- delkarim al A., de man die in een video op YouTube vanuit Syrië opriep tot actie in Ne derland. Khalid probeerde ook zijn jongere broer Hakim naar Syrië te krijgen. Die ging inderdaad op pad, maar werd (samen met de broer van Abdelkarim) aangehou den voordat ze Syrië konden bereiken. De andere zeven: Jihad S. (1998, Arnhem), Thierry K. (1987, Zoetermeer), Yago R. (1992, Arnhem), Jeroen van D. (1990, Almere), Ridvan O. (1990, Utrecht), Khalid B. (1993, Vlaardingen), Adil B. (1990, Rotterdam).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9