3 fA 5 8 ADVIES VOOR OUDERS UIT HET PRE-MOBIELTJESTIJDPERK Zitten ze er niet te vaak op? Doen ze geen idiote dingen? En: kunnen ze überhaupt nog iets anders? Ouders worstelen met kids enhunsmartphones, tabiets en laptops. Pedagoog Krista Okma behandelt de negen belangrijkste piekerpunten. 's Avonds desmart- phone niet mee naar bed, maar beneden aan de oplader Recent onderzoek van PanelWizard (een on line-panel) in op dracht van Mediawij- zer.net wijst uit dat 89 procent van de ouders moeite heeft met het mediagebruik van hun kinderen. Het verwondert pedagoog Krista Okma niet. Veel ouders zijn volgens haar zeifin het pre-mobieltjestijd- perk geboren en voelen zich simpel weg niet zo zeker. „Als het om op voeden gaat, kunnen ze niet terug vallen op: zo ging het vroeger bij ons thuis." Daarbij is de online-wereld zo groot dat ouders af en toe niet weten waar ze moeten beginnen. „Ouders begeleiden hun kind stapje voor stapje over straat, maar online komt er, als je niet oplet, in één keer alles op een peuter af." Bovendien: alles wordt meer en meer online. „Overal is tegenwoordig een scherm. In de supermarkt, op school en in de tram. Als je je kind er al bij weg zou willen houden, kan dat helemaal niet meer." Okma, zelf moeder van drie kinderen en mede-auteur van een nieuwe site met tips (www.me- diawij sheid.nl/mediadiamant), geeft advies over de negen belang rijkste onderwerpen waar ouders volgens het onderzoek mee zitten. „Sommige ouders willen het liefst een strakke richtlijn. Zo van: zo veel minuten mag een 8-jarige achter een scherm. Maar zoiets is ondoenlijk. Want je kan thuis de 'schermtijd' misschien wel uittel len, maar wat doe je met de uurtjes achter het digibord op school? Ik zeg altijd: zorg dat het thuis niet dé hoofdactiviteit is, maar één van de vele activiteiten. Naast andere spel letjes, lezen en buitenspelen. En laat ze apps downloaden die uitnodigen tot andere activiteiten. Foto's van de lente maken bijvoorbeeld, en die dan bewerken. Ik vind het wel lo gisch dat er bepaalde gezinsafspra ken gelden, zoals geen smartphone tijdens het eten, op de fiets, of als er visite is." „Ik zou allereerst zeggen: stel het moment van die eigen tv zo lang mogelijk uit. Want vlak voor het sla pen heftige filmpjes kijken: dat werkt echt niet. Verder is ook dit een kwestie van een duidelijke ge zinsafspraak, zoals: 's avonds de smartphone niet mee naar bed, maar in de woonkamer aan de opla der. Je kunt ook besluiten 's avonds de wifi gewoon uit te zetten." „Jongere kinderen moet je duide lijke aanwijzingen geven. Dat je nooit zomaar dingen als leeftijd, volledige naam of adres afgeeft. En dat het soms beter is een bijnaam te verzinnen. Dat moet je uitgelegd hebben vóór je kind - misschien al met 8 of 9 jaar - een eigen smart phone krijgt en je er minder grip op hebt. Bij tieners vind ik het overi gens opvallend dat ze zelf heel alert zijn op hun privacy. Soms méér dan hun ouders. Het is niet voor niets dat veel meer pubers dan volwasse nen op Snapchat zitten, waar het chatverleden wordt gewist." „Ik trek graag de vergelijking met een echte speeltuin. Daar laat je een kind toch ook niet uit je zicht? Of zeg je dat het wel even moet ver tellen waar het uithangt? En druk je het op het hart niet met vreemden mee te gaan? Hetzelfde geldt voor het web. Als je kind jong is, volg je wat hij op internet doet. En maak je duidelijk dat er een alarmbel moet rinkelen als anderen allerlei dingen willen weten die niks te maken heb ben met, bijvoorbeeld, de game die je kind online speelt." „Je leert je kinderen natuurlijk omgangsvormen dus leer je die ook voor social media. Je kan niet ver wachten dat een kind op de basis school al begrijpt dat één woord of één zinnetje in zo'n appgroep totaal verkeerd opgevat kan worden. Dus geef ze bijvoorbeeld deze regels mee: geen kwetsende dingen typen, niet zomaar iemand uit een app groep gooien zonder toelichting, en: een grapje is alleen maar leuk als ie dereen het leuk vindt. Kijk, als je kind nog jong is bijvoorbeeld, mee met de klas op Whatsapp: hoe ver lopen die gesprekken?" „Ga er in ieder geval niet van uit dat dingen als porno tegenwoor dig wel afgeschermd zijn. Ja, social media zijn alerter, maar als je kind 'poes' intikt, kan hij nog steeds van alles tegenkomen. Het is veilig om een jong kind vanuit een kinder- browser als 'Mybee' te laten spelen. En om op bijvoorbeeld YouTube een kinderfilter in te stellen. Zodra kin deren het internet opgaan, is het goed om af en toe hun browserge- schiedenis te bekijken: zeg eerlijk donderdag 23 maart 2017 GO elp, 't scherm slokt mijn Eefje Oomen Hangt mijn kind niet (veel) te vaak achter een scherm? 2 Hoe maak ik afspraken met een kind dat al zelf een tv of laptop heeft? 3 Hoe voorkom ik dat mijn kind zijn hele hebben en houden op internet zet? 4 En de vieze mannetjes: hoe tackelen we die? Wat te doen tegen cyberpesten? 6 Hoe loods ik mijn kind om alle drek heen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8