7 INTERVIEW MUSTAFA ASLAN Nederland heeft de rel met Turkije aan zichzelf te danken. Dat zegt Mustafa Asian, campagneleider van de Nederlandse tak van de AK-partij van president Erdogan. „Dit was allemaal niet nodig geweest." was een minister die al jaren een prima band met minister Koenders onderhoudt. Hij is behandeld als een terrorist." Asian heeft politieke ambities. Hij wil een brug slaan tussen Nederland en Tur kije, maar beide landen lijken verder uit elkaar te staan dan ooit. „Het is pijnlijk. Ik wil dat het zo snel mogelijk ophoudt. Maar als ik zie dat de Rotterdamse politie pos ters van Erdogan verwijdert.waar is dan de vrijheid van meningsuiting? Er hangen deze weken toch ook posters van Rutte in de stad, en van Wilders? Daar zijn ook niet alle inwoners van Rotterdam blij mee. Maar het mag wel." „Jij bekijkt Turkije door een Nederlandse bril. Dat snap ik. Maar als je het wilt be grijpen, moet je de situatie in Turkije ken nen. Dit is een land dat bijna dagelijks wordt getroffen door aanslagen. Dat haalt hier het nieuws niet, maar het gebeurt wel. Ik wil de aanslagen in Frankrijk en België niet relativeren, dat was verschrikkelijk, maar in Turkije zijn vorig jaar 1.000 men sen gestorven bij aanslagen. En we gren zen aan IS-gebied. Dan moeten er andere maatregelen worden genomen dan hier in Europa. Daarom zijn die Turkse jongeren hier ook zo boos. Ze zeggen: waarom snap pen jullie het niet? Waarom zijn jullie zo kritisch op Erdogan zonder te begrijpen wat daar gebeurt?" „Die jongeren voelen zich meer aangesproken door Er dogan dan door Rutte, die 'pleur op' tegen ze roept. Of door Wilders, die 'minder Marokkanen' roept. Snap je? Dat is ook de realiteit. Wij maken discriminatie mee, is- lamofobie. Die jongeren sme ken bij mij om een stageplek, omdat ze die nergens krijgen vanwege hun naam. Terwijl ze zoveel talent hebben. Pas nadat ik ze een kans heb gegeven, stromen ze door. Ik heb jonge ren gehad die hier stage liepen en nu bij PricewaterhouseCoopers werken, of ING, noem maar op." „Maar waarom hebben ze ene Mus tafa nodig om een stage te vinden? Waarom worden ze beschouwd als tweederangsburgers? Zo voelen ze dat. Als dan een leider uit Turkije zegt: ik sta achter jullie, jullie zijn mijn burgers. Dan voelen ze zich aangesproken. Ik voel dat ook. Ik hang zelf geen poster van Er dogan aan de muur, maar ik voel wel liefde voor hem. Dat betekent niet dat ik gevaarlijk ben, of zelfs maar dat ik me van Nederland afkeer. Ik voel me een Neder lander en ik hou van dit land. Maar ook van Turkije. En van Erdogan." „Als je hem gewoon in Hoogvliet had laten spreken, voor 500 genodig den, was er niks gebeurd. Ik zweer het, dan hadden we het er nooit meer over gehad. Rutte wilde zijn spier ballen tonen. Dat heeft hem een paar extra zetels opgeleverd, maar intussen heeft hij wel de rechten geschonden van een be vriend land, een NAVO-bondgenoot. Dit ag ik deze vraag even skip- pen?", vraagt Mustafa Asian. Hij wrijft over zijn gezicht. „Ik vind dit heel lastig." De vraag was: wat vond hij van de opmerking van de Turkse president Erdogan, die de Nederlandse regering vo rige week een 'nazi-overblijfsel' noemde, op het dieptepunt van de diplomatieke rel tussen beide landen? Hij denkt na. „Het spijt me, ik ga hier geen antwoord op ge ven." Wil hij er geen afstand van nemen? „Je mag me alles vragen. Maar hier ga ik me niet in mengen." Asian is 35 jaar oud, ondernemer in Schiedam, en een van de campagneleiders van de Nederlandse tak van de AK-partij. Hij organiseerde de komst van de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Cavuso- glu naar Rotterdam, wat leidde tot een de monstratie en rellen in Rotterdam, en een diplomatieke crisis tussen Nederland en Turkije. Anderhalve week later wil hij daarop terugblikken, en praten over hoe het nu verder moet. „Die rellen waren totaal onnodig. Het was de hele avond rustig. Ik zei tegen de politie: geef me de geluidsinstallatie van één van die ME-busjes, dan leggen we uit dat de minister niet meer komt, en dat ie dereen rustig moet vertrekken. We had den wel een megafoon, maar die hoorde niemand in al die drukte. Ik wachtte nog op antwoord, toen ineens de mobiele een heid in actie kwam. Toen ging het mis. Want bij al die demonstranten zaten he laas ook een paar mensen die zin hadden om te rellen." Aan het begin van die veelbesproken za terdag had hij goede hoop dat (Javusoglu naar Rotterdam zou komen. „De minister zou naar het huis van de consul gaan, waar 250 genodigden zouden zijn, verder nie mand. Dat leek te lukken. Toen ineens kwam dat bericht: de landingsrechten zijn ingetrokken. Ik begrijp het nog steeds niet. Er zijn hier al vaker Turkse ministers ge weest, deze ook, en dat was nooit een pro bleem. Vier weken geleden was premier Yildirim in Oberhausen, om voor 10.000 mensen te spreken. Nul inci denten. En ineens kon een veel minder bekende minister hier niet komen vanwege de vei ligheid? Dat krijg ik niet verwerkt in mijn hoofd." donderdag 23 maart 2017 GO 'Ik voel me Nederlander, maar hou ook van Erdogan' Peter Groenendijk Erdogan heeft duizenden mensen op gesloten vanwege een afwijkende me ning, honderden journalisten zitten vast, rechters zijn uit hun ambt gezet. Daar heeft Nederland een probleem mee. Maar je woont hier. Je bent hier gebo ren. Waarom kies je er dan voor om met een Turkse vlag te zwaaien? Dan zijn ze er dus wel gekomen. Rotterdam Nederland zat mid denin de eigen ver kiezingscam pagne, en vond dat deze cam pagne in Turkije thuishoorde. Asian: jongeren voelen zich meer aangesproken door Erdogan dan door Rutte die 'pleur op' tegen ze roept. FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7