NYNKE DE JONG Hf yarns j.JzJir/JMm Hawking gaat de ruimte in fjJ 6 IIIUIOE r 'f";: EZ Column Ze hebben wellicht een nieuwe jurk of een nieuw pak gekocht. De eed of be lofte nog even doorgenomen. Mis schien hebben ze stiekem thuis het loopje richting de interruptiemi crofoon al even geoefend. Plechtig door de gang gelopen terwijl hun partner 'niet zo sloffen!!' riep. Vandaag wordt ze beëdigd: de nieuwe Tweede Kamer. Veel nieuwe gezichten die zich vier jaar lang het schompes mogen werken voor die 834 voorkeursstemmen die ze vorige week hebben gekre gen, en voor al die andere Neder landers. Dat moet wel: ze hebben net maandenlang op elke braderie en in elk tochtig winkelcentrum met vuur en passie aan elke argwa nende voorbijganger verteld waarom er op hun partij gestemd moet worden. Wildvreemden aanspreken omdat je iets van ze wilt, dat doe je alleen maar wan neer je iets echt héél graag wilt. Grote verwachtingen 7'\ dus. Vier jaarlang knokken voor alles wat je aan het hart gaat. Ik vraag me dan altijd afwanneer iemand gedes illusioneerd raakt. Of, als ik het vriendelijker zeg: wan neer stelt iemand zijn verwachtin gen bij? Je zult wellicht al snel merken hoe ver je invloed reikt. Hoeveel je voor elkaar gaat krijgen. En dan? Wat doe je dan? Kun je ermee om gaan dat je soms mee moet stem men met je fractie terwijl je het er zelf niet mee eens bent? Kun je er mee omgaan dat collega's met jouw voorstellen aan de haal gaan? GroenLinks-kopstuk Paul Ro- senmöller noemde het 'een mooie hondenbaan'. Dossiers vreten, lange dagen, kleine overwinnin gen halen en nog veel vaker teleur gesteld worden. Ik hou van mensen met grote dromen. Niets zo erg als types die bij voorbaat al roepen dat het toch niks wordt. Zonder idealen wor den we allemaal van die nurkse streepmonden. Nee, droom groot, nieuwe leden van de Tweede Ka mer. En mocht het allemaal tegen zitten, en heb je net een gat in de muur van je kantoor geschopt omdat het niet gaat zoals jij het had gewild, denk dan aan dichter J.C. Bloem. Zei hij niet: 'alles is veel voor wie niet veel verwacht'? Nou, dat dus. Hou dat voor ogen, domweg gelukkig op het Binnenhof. Nynke de Jong schrijft komende week elke dag. Özcan Akyol is tot 4 april op reis. Droom groot, nieuwe leden van de Tweede Kamer LONDEN De bekende astrofysicus Stephen Hawking gaat, als alles volgens planning verloopt, de ruimte in. Dat vertelde Hawking aan een Brits tv-programma.Voor de wetenschapper, die aan de neu rologische ziekte ALS lijdt, komt een droom uit. Op camera vertelt Hawking dat de Britse zakenman Richard Branson deze kans moge lijk maakt. Branson bood hem een plek aan op een van de commer ciële ruimtevluchten van Virgin Galactic. De eerste vlucht van Vir gin stond gepland in 2009, maar vooralsnog blijft het bij tests. Al ruim 23 jaar wonen Johan (70) en Jannie (74) Hendriks in het bij zondere huis, pal naast het spoor dat Groningen met Zuidhorn ver bindt. Iets verderop ligt een be waakte spoorwegovergang, zo eentje met alle toeters en bellen. Maar dat is nog niet veilig genoeg, vindt spoorbeheerder ProRail. In de nabije toekomst, als het spoor verdubbeld wordt, moet er een be tere overgang komen waardoor het verkeer veiliger kan oversteken. In die plannen van de spoorbe heerder staat de woning, daterend uit 1866, er niet meer. „Het werd ons in april 2014 door ProRail dui delijk gemaakt dat wij hier in de toekomst niet meer kunnen wo nen. Trillingen en geluidsoverlast zouden het leven onmogelijk ma ken. 'Dat kunnen we u niet aan doen', zeiden ze meelevend tegen ons." Het echtpaar kreeg twee op ties te zien. De eerste legde een ex tra weg die nodig is dwars door het huis. De tweede maakte bewoning onmogelijk, maar - en dat vonden de Hendriksen zwaarwegender - het huis blijft staan. „Het is de laat ste spoorwachterswoning van de provincie in deze unieke staat", stelt Johan Hendriks. Totdat ProRail eerlijk tegen ons is, blijven wij hier gewoon wonen In september 2016 bleek dat Pro- Rail heeft gekozen voor optie 1. Zonder, stelt Hendriks, de bewo ners in te lichten. „Ik ben helemaal van de kaart geweest, maar heb me nu in de materie verdiept", aldus de voormalige techneut. „Wat blijkt? Het valt het wel mee met die trillingen en geluidsoverlast. En de veiligheid? Ik vraag me af of ze het wat hebben opgeblazen om ons het idee te geven dat we hier niet langer konden wonen." De gemeenteraad van Zuidhorn, waar Den Horn onder valt, staat achter het echtpaar. WD-raadslid Geertje Dijkstra diende maandag een motie in waarin stond dat bur gemeester Swart het gesprek tus sen de familie, provincie en Pro- Rail moet begeleiden. „Het huisje zomaar slopen, is echt zonde." Een plan het huisje te verplaatsen, is afgewimpeld omdat het te kost baar is. „Dit is een unieke woning. Een sieraad in het landschap." ProRail, dat het tracé in opdracht van de provincie aanpast, wil wei nig kwijt. „We doen er alles aan dit tot een goed einde te brengen." Hendriks denkt niet meer aan ver huizen. „Doordat ProRail niet open tegen ons is geweest, vraag ik me af wat ze nog meer hebben achtergehouden. Totdat ze eerlijk tegen ons zijn, blijven wij hier ge woon wonen." 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Rondreis Kroatië Voor€499, donderdag 23 maart 2017 GO @nynke Gelukkia Ik hoop dat ze allemaal met hoge verwachtingen beginnen. Echtpaar wil niet wijken voor weg Johan en Jannie Hendriks uit Den Horn wonen in een schat tig spoorweghuisje, waar er nog maar één van is in Gronin gen. Maar aanpassingen aan de spoorlijn die ernaast ligt, doen het unieke woninkje straks wel licht de das om. Renske Baars Den Horn —Johan Hendriks, bewoner van Uw voordeel 100 voordeel Uw voordeel 100 voordeel voordeel I r? "M i Vertrekdatum: 17 april 2017 Vertrekdatum: 17 april 2017 Vertrekdatum: 17 april 2017 Vertrekdatum: 10 april 2017 Vertrekdatum: 10 april 2017 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Het huisje moet mogelijk verdwijnen omdat het spoortracé wordt aangepast, fotocornésparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6