II II Ouders met werk, kinderen toch arm 5 Portugese premier eist ontslag wegens 'racisme, xenofobie en seksisme' Onder anderen de Portugese premier António Costa en de Italiaanse oud premier Matteo Renzi staan erop dat Dijsselbloem vertrekt. Reden: diens uitspraken in de Frankfurter Allgemeine, afgelopen zondag. „Als sociaaldemo craat vind ik solidariteit met Zuid-Eu- ropese landen van groot belang. Maar wie een beroep doet op solidariteit en hulp, moet ook aan zijn plichten vol doen. Ik kan niet al mijn geld uitgeven aan drank en vrouwen om vervolgens bij u om steun te vragen." Het was vooral die laatste zin die pro minente Zuid-Europese sociaaldemo craten een rood waas voor de ogen gaf. Namen ze de zin te letterlijk? Betrok ken ze die op zichzelf? „Schokkend en schandelijk", aldus dinsdag al fractie leider in het Europese Parlement Gi anni Pittella. „Er is geen excuus voor dit taalgebruik, zeker niet van iemand die wordt verondersteld progressief te zijn. Ik vraag me echt af hoe iemand met zulke ideeën nog geschikt kan worden gevonden als eurogroepvoorzitter Na een beraad van de fractietop ver hardde hij gisteren zijn standpunt: hij Ik kan ook niet al mijn geld uitgeven aan drank en vrouwen en daarna bij u om steun vragen wil dat Dijsselbloem opstapt en de eu- rogroep een nieuwe progressieve voor zitter krijgt. Inmiddels waren ook an dere partij prominenten aan de Frank furter van zondag toegekomen. „Met slechts één zin is Dijsselbloem erin ge- slaagd tweedracht te zaaien en tal van mensen te beledigen. Het is ronduit schandalig dat een vertegenwoordiger van onze politieke familie de diepste betekenis van waarden als eenheid, respect en solidariteit, de funderingen van het Europese project, miskent", al dus partijvoorzitter en Bulgaars oud premier Sergei Stanishev. Het verst gingen António Costa en Matteo Renzi. De Portugese premier omschreef de uitlatingen van Dijssel bloem als 'racistisch, xenofoob en sek sistisch' en zei dat Europa aan geloof waardigheid inboet als Dijsselbloem niet onmiddellijk opstapt en zijn ver ontschuldigingen aanbiedt 'aan de lan den en volkeren die hij tot in het diepst van hun ziel heeft beledigd'. „Hij heeft een schitterende kans gemist om zijn mond te houden", aldus ook Renzi. „Hoe eerder hij opstapt, hoe beter." Hij heeft een schitterende kans gemist om zijn mond te houden Een Griekse regeringswoordvoerder sprak van 'seksisme' en 'clichés die de kloof tussen noord en zuid nog dieper maken'. In het parlement drongen be halve de sociaaldemocraten ook ultra- links en de Groenen aan op zijn ont slag, de Europese vakbondskoepel Etuc hield het bij een forse terechtwijzing: „Met werknemers in zeven landen die minder verdienen dan acht jaar geleden kan hij zich beter richten op groei, in plaats van eurolanden te beledigen." Ook bij de Commissie weinig steun voor Dijsselbloem. Concurrentiecom- missaris Vestager noemde de uitlatin gen van Dijsselbloem 'fout', voorzitter Juncker bleef neutraal: „Ieder is verant woordelijk voor zijn eigen woorden." Dijsselbloem zelf betreurde gisteren alleen de ophef rond die woorden. Zijn opmerking over steun en plichten, zo verzekerde hij, was toekomstgericht en sloeg op alle landen, die over drank en vrouwen sloeg op hemzelf en was een voorbeeld 'van Nederlandse directheid, die elders niet altijd wordt gewaar deerd'. „Ik betreur dat mijn boodschap is misbegrepen en ik betreur dat hij is opgevat als Noord tegen Zuid." Voor Pittella was dat als excuus on voldoende. Premier Rutte en zijn eigen PvdA-fractie in de Kamer blijven Dijs selbloem steunen. Volgens financieel woordvoerder Henk Nijboer doet hij het in Nederland en Europa al jaren 'uitstekend' en gebruiken de Zuid-Eu- ropese landen 'heel grote woorden'. Overheid, scholen en bedrijven moeten meer samenwerken om de oorzaken van armoede aan te pak ken. Ze kunnen hoge schoolkosten beperken, regelingen eenvoudiger maken, voorlichting verbeteren en voorkomen dat mensen gestraft worden omdat hun toeslag vervalt zodra ze iets gaan verdienen. Dat stelt de Sociaal-Economische Raad (SER), een belangrijk advies orgaan van de regering, in het rap port 'Opgroeien zonder armoede', dat vandaag verschijnt. De SER maakt zich zorgen om het hoge aantal arme kinderen in Nederland (378.000). Ondanks de aantrekkende economie en vele voorzieningen schommelt dat al ja ren tussen de 8 en t2 procent. Arme kinderen lopen het risico op een isolement, slechtere leerprestaties en probleemgedrag. Opvallend is dat 219.000 arme kinderen werkende ouders hebben. Die verdienen te weinig, omdat ze een deeltijdbaan hebben, niet het hele jaar kunnen werken of omdat hun eigen bedrijf onvoldoende op brengt. „Werk is niet altijd een ga rantie tegen armoede", zegt SER- voorzitter Mariëtte Hamer. „We denken vaak dat alleen kinde ren in een uitkeringssituatie arm zijn en dat de problemen opgelost zijn als hun ouders werk hebben. Dan nog kan het voorkomen dat ze aan het eind van de maand onvol doende geld hebben. Vaak wordt W Arme kinderen lopen het risico op isolement en slechte leerprestaties bezuinigd op sport en cultuur." Mensen met de laagste inkomens maken geen gebruik van toeslagen en gemeentelijke voorzieningen, waarbij kinderen een verjaardags feestje, voetbalschoenen, kleding, sport- of muziekles aangeboden krijgen. Hamer: „Werkende mi nima zijn nu vaak niet in beeld bij de gemeente en lopen onnodig on dersteuning mis." Ze vrezen bijvoorbeeld forse te rugbetalingen. Hamer: „Wij vinden juist dat werk moet lonen. We doen geen voorstel voor een belasting herziening, maar adviseren wel om te kijken naar het huidige systeem van toeslagen." De SER adviseert om in elke ge meente een armoederegisseur te benoemen. Het kabinet moet ook een concreet doel formuleren om het aantal arme kinderen jaarlijks met een vast percentage terug te brengen. Hamer: „Dat zorgt voor een stok achter de deur." P15 donderdag 23 maart 2017 GO Orkaan rond Dijsselbloem Zuid-Europa is gisteren als een blok over eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem heen gevallen. Belang rijke partijgenoten eisen zijn ontslag op staande voet wegens 'racisme, xenofobie en seksisme'. Dijssel bloem betreurt de ophef, maar pie kert niet over opstappen. Frans Boogaard Brussel —Jeroen Dijsselbloem A Dijsselbloem peinst er niet over op te stappen. FOTO REUTERS/ ERICVIDAL —Matteo Renzi, oud-premier Italië Zes op de tien kinderen die in armoede opgroeien, hebben ou ders die gewoon werken. Deze gezinnen komen financieel moeilijk rond, maar profiteren vaak niet van toeslagen en jeugdvoorzieningen, zoals voor sport en cultuur. Tonny van der Mee Den Haag A SER-voorzitter Mariëtte Hamer, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5