II 'Grote bende' op oesterputten Yerseke lastig aan te pakken Gaslekje in Zonnemaire Houten deel aan zeezijde vernieuwd 7 De meer dan honderd jaar oude trap van Westenschouwen is verlengd en daardoor minder gevoelig voor duinaanwas. t Zeg op Schouwen-Dui- veland dat je bij De Trap wil afspreken en iedereen weet wat je bedoelt. En als je dat nog niet wist, dan is één bezoekje aan de Nieuwjaarsduik vol doende. Die trap valt sinds deze week weer te beklimmen. De gemeente liet het houten deel aan zeezijde vernieuwen. Het reikt nu verder het strand op, waardoor de onder ste treden langer zandvrij blijven. „Goed verzonnen. Nu kan het strand weer een hele tijd vooruit", zegt heemkundige Wim de Vrieze uit Haamstede. De trap is al meer dan honderd jaar oud, weet hij. „Ze is in 1912 ge bouwd. Niet voor de badgasten, zoals velen denken, maar voor de waterveiligheid. Kantonniers en los werkvolk zetten op het strand, onder aan het duin, schermen van rijshout. Tuuntjes noemden we die. Ze dienden om het aanzanden door de wind te bevorderen. De bossen rijshout moesten over de duinen worden gezeuld. Op aan dringen van het polderbestuur van Burgh en Westland heeft het rijk toen geld voor een trap gegeven. Cees Heule, zoon van dijkbaas De trap is niet voor badgasten gebouwd maar voor de waterveiligheid Willem Heule, tekende het ont werp: 83 betonnen treden aan landzijde en 102 houten treden aan de zeekant. Cees was een bijzon- dere vent, die op zijn tachtigste nog in een sportwagen reed en gek op vrouwen was." Het zou nog tien jaar duren voor de eerste badgast de trap zou be klimmen. De Vrieze: „Voor 1920 kwam er niemand op het strand. Het onderste stuk van de trap werd er 's winters gewoon afgehaald. In de zomer was er ook niet veel te beleven. Een melkblanke huid was mode. Daarom droegen de dames parasolletjes. Een gebruinde huid betekende dat je op het veld werkte en dat was minderwaardig. Een hoogst enkele keer voerde het zondagmiddagwandelingetje naar het strand. Aan de landzijde was het 's zondags drukker. Ik heb foto's uit 1916 en 1918 van de ver versingstent. Een tent met luifels Een melkblanke huid was mode. Daarom droegen de dames parasolletjes op de plek waar nu de rotonde ligt. Kasteleins uit Burgh verkochten er frisdrank in kogelflesjes, bier, cho coladerepen en nougatblokken." Na de opkomst van het massa toerisme werd in 1970 een nieuwe, houten trap gebouwd. „Die was aan de landzijde vier keer zo breed. Dat kostte tachtig duizend gulden en dat vond ieder een veel te veel." Hoe vaak de trap aan zeezijde is vernieuwd, zoals af gelopen week, weet De Vrieze niet. „Maar aan landzijde ligt nu de derde." Aan zeezijde moet de trap vaker vernieuwd zijn, veronderstelt hij: „De duinen zijn na de oorlog zeker 75 meter landinwaarts afgenomen. Bunkers die er op stonden, zijn af gegleden en in stukken op het strand terecht gekomen." Vooral een loodsje op de oudste oesterputten dat steeds verder in stort, is het ChristenUnie-raadslid een doorn in het oog. „Waarom worden die eigenaren niet aange schreven?", vroeg hij dinsdag aan wethouder Izak Vogelaar (VVD, economie). Bruinisse Ondernemer Adriaan van de Plasse vindt de uitspraken van Ju melet te ver gaan. „De oesterput ten zijn de afgelopen tien, vijftien jaar juist heel erg opgeknapt." Hij doelt daarbij onder meer op de komst van enkele horecagelegen heden, waaronder zijn restaurant Oesterput 14. Van een verpaupe ring van de oesterputten is geen sprake, vindt Van de Plasse „Het gaat eigenlijk maar om één loodsje van een ondernemer uit Bruinisse die het gewoon laat instorten." Volgens wethouder Vogelaar zijn vorig jaar alle eigenaren op de oesterputten aangeschreven. Die actie heeft resultaat gehad. „Som mige ondernemers hebben echt wat gedaan." Tegelijk staat de ge meente ook machteloos, erkende de wethouder. „Tenzij het een ge vaar vormt voor de veiligheid van mensen of de volksgezondheid, kunnen wij ondernemers tot niets dwingen." Vogelaar opperde dat de oester putten kunnen worden meegeno men in nieuw beleid om verpau pering aan te pakken. ZONNEMAIRE Aan de Veerdijk in Zonnemaire is gisteren rond 10.30 uur een gaslek ontstaan. Bij graaf werk werd een leiding geraakt. De brandweer was opgeroepen om metingen te verrichten, maar zag geen reden voor verscherpte maat regelen. Volgens leveringsbedrijf Enduris was het gat dusdanig klein dat de omliggende woningen niets hebben gemerkt. Nog voor de mid dag was het euvel verholpen. V' donderdag 23 maart 2017 SO De Trap is weer toegankelijk AAN HET STRAND TE WESTEN-SCHOUWEN De trap van Westenschouwen in 1920 aan zeezijde. De mannen links zijn assistenten van de fotograaf en dienen als beeldvulling. FOTO FOTO UITGEVERIJ OCHTMAN Ton van den Nouweland Westenschouwen -Wim de Vrieze Heemkundige Wim de Vrieze: „Een bredere trap kostte tachtigduizend euro en dat vonden ze in 1970 veel te veel geld." foto marieke mandemaker -Wim de Vrieze Als hij met een groep toeristen over de oesterputten loopt, schaamt hij zich af en toe voor de rommel. Raadslid en VVV- gids Andries Jumelet vindt het dan ook de hoogste tijd dat de gemeente Reimerswaal tot actie over gaat. „Het is hier en daar een grote bende op de putten." Joeri Wisse Yerseke 1 1 NOORDWELLE Bouwmansweg 18 KampeercentrumTK^ PcH 4328 SN Noordwelle MYICVnidSCI# 4328 T: Olll - 769 023 VLISSINGEN 'kipicon V Gildeweg 35 Éi - 4383 NJ Vlissingen v1fA. T: 0118 - 440100 KOM SNEJ^NAAR ONZE WINKEL VOOR AL ONZETOPAANBIEDINGEN!) Vul uw gegevens in op: www.mechielsen.eu/actie en ontvang 20% korting op een artikel naar keuze!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55