r Droomcruises I 3 ë- Precies een jaar na de twee grote aanslagen in Brussel, was de Britse hoofdstad Londen gisteren het doelwit van een terroristische aanslag. Londenaars zullen zich nooit laten intimideren door terrorisme Agenten probeerden achtergeble ven burgers achter de gele linten te krijgen. Ambulancemedewerkers reanimeerden slachtoffers, ver spreid over Westminster Bridge. Enkele minuten daarvoor, rond 14.40 uur Engelse tijd, kregen dui zenden toeristen en gewone voet gangers de schrik van hun leven. Op de brug die leidt naar de Houses of Parliament, stuurde een man in een grijze auto plotseling naar links. De bestuurder ploegde door voetgangers en fietsers die als lap penpoppen door de lucht vlogen. In een oogwenk was duidelijk dat het vreselijk misging. Door de impact van de SUV be landde één vrouw zwaargewond in de rivier de Theems, tot grote ont steltenis van omstanders. De politie bevestigde later dat ze levend uit het water was gevist. Een ander was minder gelukkig. Ze kwam onder de wielen van een aanstormende bus terecht. Met grote verslagen heid meldde een arts uit een nabij gelegen ziekenhuis dat ze de klap niet had overleefd. Een klas met Franse studenten, waarschijnlijk op excursie, werd eveneens getroffen. Drie van hen belandden in kritieke toestand op de eerste hulp. In de consternatie ontging velen wat volgde. De be- stuurder ramde zijn auto tegen een hek van Westminster, een van de meest beveiligde plekken van Groot-Brittannië, stak een agent neer en rende richting de House of Commons, het Britse Lagerhuis. Mes Agenten in burger voorkwamen er ger. Terwijl de man opnieuw met zijn mes zwaaide, schoten ze hem neer. Ooggetuigen verklaarden la ter drie tot vier schoten te hebben gehoord. Binnen in Westminster drongen de ontwikkelingen drup pelsgewijs door, totdat beveiligers elke ingang bewaakten. De angst sloeg enkele minuten later echt toe. Staatssecretaris reanimeert gewonde agent De House of Commons, zo werd omgeroepen, was tot nader order in 'lockdown'. Parlementsleden, ministers en journalisten moesten zich terug trekken in hun werkkamers, de te levisie aanzetten en hun nieuws gierigheid bedwingen. Uit het raam kijken vormde een potentieel ge vaar voor hun leven. Gelijktijdig werd minister-president Theresa May onder begeleiding van acht soldaten met een Jaguar naar haar ambtswoning op 10 Downing Street gereden. Door het tijdstip, in de namid dag, kon niet iedereen binnen wor den gehouden. Meerdere parle mentsleden zagen de steekpartij van enkele meters afstand. De chaos op straat bleef echter tot een minimum beperkt. Ondanks het bloedbad en de uiterst zenuwach tige situatie kreeg de Londense po litie binnen enkele minuten con trole over het gebied. Een functio naris van de politie speelde daarbij een cruciale rol. Metro stilgelegd De vrouw had net een vergadering voorgezeten op Westminster en was op weg naar huis. Bij metrosta tion Westminster hoorde ze van de aanslagen. Meteen liet ze de metro stilleggen, zodat een oncontroleer bare toestroom van mensen kon worden voorkomen. „Ik had mijn penning niet meer om, maar kon mijn autoriteit gebruiken om meer chaos te voorkomen", sprak ze. „]e wilt ook niet dat je kinderen zoiets zien." Honderden anderen waren niet zo gelukkig. Met grote ogen en tril lende stem probeerden ze te ver werken, wat zich zojuist had afge speeld. Steve Voake was één van hen. „Mijn dochter werkt in Lon den", zei hij verslagen. „Ik zou haar ontmoeten bij Westminster. Ineens zag ik mensen rondvliegen. Het zag er vreselijk uit. Eentje vloog over de reling in het water." Dan, bijna snikkend: „Leeft ze nog?" Dat bleek later wel het geval. Velen hielden rekening met nog meer aanslagen. Die angst bleek ge lukkig ongegrond. De kalmte keerde terug, al verloor een van de mooiste plekken van de hoofdstad voorgoed haar onschuld. Als een verrassing kwam dat niet, zoals een expert tegenover de BBC aangaf. „Deze dag zat eraan te komen." 1599 1649 donderdag 23 maart 2017 Zwaarbewapende agen ten houden de verdachte van de aanslag onder schot. De man, die later overleed, was met zijn SUV tegen een hek aan gereden en was op weg naar het La gerhuis. Onderweg stak hij een agent neer. fotoap Sadiq Khan, burgemeester Londen Het lijkt even oorlog Een zee van blauwe lichten en een oorverdovend kabaal van si renes. Helikopters cirkelden over de Big Ben. Elitetroepen met machinegeweren verspreid den zich over het inderhaast af gezette gebied. Londen leek gis termiddag in staat van oorlog. Geert Langendorff Londen Tobias Ellwood, de Britse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, probeert het leven te redden van een neergestoken politieagent. De politicus wordt door Britse media en op Twitter nu al een held genoemd. Ellwood gaf mond-op- mondbeademing en pro beerde de wonden te stel pen. Ellwood verloor zelf een broer tijdens een aan slag op Bali in 2002. fotoap NCi bij Kras: Grand Voyages van Europa naar de tropische Malediven of het kleurrijke Argentinië. Inclusief vliegreis, transfers en alle maaltijden aan boord. Van Italië naar de Malediven Per Costa neoClassica**** naar o.a. Piraeus (Athene), Kreta, Aqaba, Eilat en Oman. Met maar liefst 3 dagen op de Malediven Unieke combinatie van cultuur en natuur Vertrek: alléén 28 okt. Zie: Kras.nl/37672 Van Italië naar Argentinië Per Costa Fascinosa**** naar o.a. Recife, Macaió, Salvador de Bahia en Rio de Janeiro. Incl. 2 nachten én excursies Buenos Aires Dans mee op het ritme van de tango Vertrek: alléén 19 nov. Zie: Kras.nl/37677 23 dagen v.a. 22 dagen v.a. Costa Fascinosa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3