Meepraten over Zeeuwse zorg 'Geitenstal cruciaal voor hele provincie' 8 VIER VRAGEN AAN ADA OVERWATER KAMERLID LAATSTE DAG ALBERT DE VRIES Na ruim vier jaar is het avontuur voorbij. Albertus Anthonie (Albert) de Vries is Tweede Kamerlid af. Zijn PvdA verloor 29 zetels en houdt er nog maar 9 over. Wij lopen op zijn laatste Kamerdag met hem mee. „Nee, mij zul je geen traan zien laten." „Zeeland is een akkerbouwpro- vincie. We willen voorkomen dat dat er vanuit Brabant meer inten sieve veehouderij hiernaartoe komt", zegt Gert-Jan Buth van de ZMf. De provincie vindt dat ook en heeft dat laten opnemen in ruimtelijk beleid. Volgens Rei- merswaal gaat de gemeente keu rig met deze regels om en valt de nieuwe stal aan de Damesweg in Rilland niet onder de categorie 'intensieve veehouderij'. De ZMf bestrijdt dat en vecht daarom de vergunning aan. „Ne gentienhonderd geitjes, dat klinkt misschien romantisch. Maar volgens ons is hier sprake van intensieve veehouderij. En als dit doorgaat, schept dat een pre cedent." Het geschil draait om de vraag of de agrariër genoeg grond heeft om ruwvoer voor alle dieren te te len. De ZMf vindt van niet, omdat de boer niet alle vijftig hectares in eigendom heeft. De gemeente vindt de toezegging dat hij extra grond kan huren voldoende. Om 8.30 uur stapt Albert de Vries in zijn antraciete Volvo V70 op weg naar Den Haag. De laatste dag als lid van de Tweede Kamer. Een droe vige dag? „Ik heb al afscheid geno men toen bleek dat ik op plek 29 stond." Ja, de PvdA stond er in de peilingen allang niet zo best voor. Maar stiekem had hij verder gewild. Toch? „Ik had het graag nog een pe riode gedaan, omdat ik het heel mooi en leuk werk vind. Maar het gaat niet om mij. Dat het mijn laat ste dag als Kamerlid is, heeft ook voordelen. Want ik heb dubbele da gen gedraaid. Het reizen hakt er ook in, twee uur heen, twee uur terug, buiten de lange dagen die je toch al in Den Haag maakt." 9.18 uur: Nee, dat reizen met het 'boemeltje door Zeeland' zal hij ze ker niet missen. En ook al zal hij op deze zonovergoten dag geen traan laten om zijn vertrek, in zijn hart doet de afstraffing van de PvdA pijn, verklapt hij ter hoogte van Steenbergen. Niet zo vreemd. Want hij groeide op in een rood nest en heel de familie was op de een of an dere manier wel actief betrokken bij de PvdA. „Natuurlijk heb ik ook een analyse gemaakt over wat er met de partij aan de hand is. Maar ik zal nooit de behoefte voelen om die via een krant of zo te uiten. Dat doe ik wel intern. Ik heb mijn politieke carrière te danken aan die partij en dan ga ik niet openlijk daarop afge ven." Daaraan kunnen sommige partijgenoten nog een puntje zui gen. 10.05 uur: Afslag Voorburg. „Ken je deze sluiproute al? Nee? Kijk maar, dan rij je in een keer naar het Plein." En inderdaad, geen kip op de weg. 10.15 uur: De Vries parkeert zijn Volvo in een voor Kamerbewoners gereserveerd deel van de parkeerga rage onder Het Plein en pakt een paar ingeklapte verhuisdozen uit de achterbak. „Zelfs mijn vouwfiets moet ik straks zien mee te nemen. Mwah, dat zal vast wel lukken." Ha, Albert, klinkt het ineens op gewekt. Partijgenote Sjoera Dikkers heeft haar auto ook net neergezet en loopt richting het Kamerge bouw. Ook zij mag haar spullen pakken. De Vries loopt een paar minuten later de Tweede Kamer in. „Goede morgen", groeten de beveiligers te rug. Met gezwinde spoed beent De Vries naar de lift van het voorma lige ministerie van Koloniën; het drie verdiepingen tellende hoofd kwartiervan de sociaaldemocraten. Tot donderdag. Want de PvdA moet maar liefst 1500 vierkante meter in leveren. Het azen erop is allang en breed begonnen, zo meedogenloos gaat het soms in Den Haag. Naar verwachting zal GroenLinks de werkkamers innemen. 10.30 uur: De voltallige fractie van de PvdA zit nog een keer in de 'oude samenstelling' bijeen. Op de gangen rondom de fractiekamer staan journalisten te wachten. Met blocnote, camera, of mobiele tele foon. Liefst zien en horen ze snik kende PvdA'ers. „Van mij horen ze niets", zegt De Vries vastberaden na afloop. Het is dan net kwart over twaalf Hoe het fractieberaad was? „Nou, niet bepaald een feestje. Emotioneel." 12.35 uur: Na zo'n emotioneel bela den vergadering is het tijd voor een lunch in het Kamerrestaurant. Daar Natuurlijk heb ik ook een analyse gemaakt over wat er met de partij aan de hand is waar Kamerleden en journalisten smikkelen en smullen. De Vries kiest niet voor de oer-Hollandse boterham met kaas, maar gaat voor het menu van de dag: groentesoep met balletjes en een bamischotel. Hij schuift aan bij een aantal mede werkers. Waar het gesprek over gaat? Drie keer raden. Het verlies natuurlijk. Want zij moeten nu op zoek naar ander werk. De een heeft al wat op het oog, de ander heeft nog geen idee. Ingrijpend voor tientallen gezinnen. Albert knikt als wordt gezegd dat 'we moeten stoppen met elkaar in de media af te maken'. 14.00 uur: Het grote afscheid ne men begint. Kamervoorzitter Kha- dija Arib wuift de 71 vertrekkende Kamerleden op haar bekende wijze uit. Serieus, maar ook met een vleug humor. Iedereen krijgt een mini-speech. De publieke tribune zit vol met familie, vrienden en kennissen van de Kamerleden, maar Alberts vrouw is er niet. 14.56 uur: 'Albert de Vries', roept Arib. „Sommige Kamerleden leven vooral op van grote onderwerpen. Dat geldt niet voor u. U hield zich bezig met wezenlijk kleine onder werpen, zoals bijvoorbeeld krimp. Het zijn onderwerpen die tegelij kertijd een grote impact op onze sa menleving hebben. Een uitzonde ring is de Omgevingswet, dat was een gigantische wetgevingsopera tie. Samen met anderen heeft u daar een succes van gemaakt. Dat deed u met Zeeuwse vastberaden heid. U wilde dingen voor elkaar krijgen. U hebt telkens laten zien hoe belangrijk het is om politiek dicht bij huis te houden. Bij uw strijd om een goede Bouwwet ging het u in eerste plaats niet om de techniek van het gebouw, maar om de goede woonplek voor iedereen. Met name voor mensen bij wie het niet vanzelf gaat in het leven. In Zeeland zal uw vertrek uit Den Haag als een gemis worden gevoeld. Ik wens u heel veel succes, het gaat u goed." Alle Kamerleden roffelen met de handen op de tafeltjes als blijk van waardering. 16.30 uur: Het Kamerlidmaatschap zit er dan echt op. Al lijkt het De Vries niet te raken. Op het balkon (bij de ingang van de plenaire zaal) zegt hij 'vereerd' te zijn met Aribs korte toespraak. „Ik vond het op de meeste punten wel raak. Het is knap dat de voorzitter voor ieder een iets treffends had." 16.45 uur: Iedereen komt samen in de hal van de Kamer. Op de receptie neemt De Vries afscheid van colle ga's en medewerkers. Ook hier is het voor velen duidelijk even slik ken. 17.00 uur: Het kan er dan wel op zitten, De Vries is niet zomaar weg. Want hoe zit het met de telefoon, de iPad en de toegangspas? Op naar de beveiligingsdienst dus. Daarna nog een hap eten en dan op naar huis. Zet De Vries nou nooit meer een stap in de Kamer? Nou nee. „Ik zal proberen om mijn kennis en netwerk op het gebied van volks huisvesting voor de fractie te be houden, dus ik zal echt nog wel binnenlopen." Om 19.45 uur stapt De Vries het gebouw uit. En nu achter de gerani ums? „Zeker niet. Ik heb nu tijd voor de kleinkinderen en mijn volkstuin. Verder ga ik eens rustig rondkijken. Want stilzitten is niets voor mij." donderdag 23 maart 2017 PC mien met elkaar van gedachten wisselen? „Omdat dit geen debat is, waarin je elkaar probeert af te troeven en je gelijk probeert te halen. Het gaat er juist om dat je deelt en dat je aan het einde van het gesprek zegt: nou eigenlijk zou het een goed idee zijn dat... Het moet een soort synergie zijn: hé, dat is misschien wel een statement dat we kunnen maken. Omdat je naar elkaar geluisterd hebt, ervaringen deelt en samen kunt bedenken hoe het misschien anders kan." 4 Want dat de gezondheids zorg verandert, staat bui ten kijf? „Zorg ontwikkelt door. We denken altijd in termen van een ziekenhuis waar een arts zit die je behandelt. Maar je kunt je ook voorstellen dat je bij de huisarts zit die een beeldverbin ding heeft met een specialist waarmee je overlegt. Je kunt alles wel van je af bonjouren maar dan kleed je dus echt de zorg uit. Dat moet je niet willen. Daarom zijn we zo belangstellend naar wat mensen meemaken in de zorg en hoe ze daar tegenaan kijken. Want die veranderingen in de zorg zijn eigenlijk ook een cul tuurverandering die bij mensen moet plaatsvinden. Een jaar of zes geleden was iedereen ook heel sceptisch over de Wmo. le dereen riep: mensen gaan elkaar niet helpen want iedereen is hart stikke druk. Maar kijk eens om je heen wat er gebeurt. Er ontstaan hulpkringen en andere samen werkingsverbanden. Op sociaal maatschappelijk gebied is er veel veranderd." De dialoogtafels worden gehou den in Goes (23 maart, 11 mei), Axel (27 maart, 15 mei), Zierik- zee (27 maart, 8 mei), Middel burg (29 maart, 17 mei) en Tho- len (30 maart, 18 mei). Van 17.30 tot 20.30 uur. Aanmelden via: PvanKooten@dezb.nl Ik heb nu tijd voor mijn volkstuintje Esme Soesman Betere informatie over de zorg die er is en over je eigen medisch dos sier. Zorg op de juiste plek en ook hartelijke zorg, waarbij er vol doende tijd en aandacht is voor de patiënt. Zomaar wat thema's die aan de orde komen tijdens dia loogtafels die, verspreid over heel de provincie, gehouden worden in de maanden maart en mei. Be doeld om samen met Zeeuwen na te denken over de toekomst van de zorg in Zeeland. Schuif aan, roept Ada Overwater van de orga niserende klankbordgroep men sen op. „Als je iets te zeggen hebt en je komt niet, dan doe je jezelf tekort." j Waarom?„Je kunt zo de wen sen die je hebt op het gebied I van gezondheidszorg bij de juiste personen neerleggen. De opbrengst van de dialoogtafels wordt als advies bij de Commissie Toekomstige Zorg in Zeeland neergelegd." 2 Wat is dat voor commissie? „Toekomstige Zorg in Zee land is ontstaan naar aanlei ding van het rapport Slenter. Op initiatief van de CZ-groep heeft hij een toekomstplan voor de zorg in Zeeland opgesteld. Daar zijn een aantal werkgroepen vanuit de professionele zorg mee aan de slag gegaan. Een werkgroep van huisartsen bijvoorbeeld en van de GGZ en ziekenhuizen. Maar ook vanuit ICT: hoe maak je gezond heidszorg via ICT toegankelijker? Allemaal professionals die met el kaar nadenken over hoe de zorg in de toekomst toegankelijk voor inwoners van Zeeland blijft. Maar er is ook behoefte aan input van inwoners. Wat vinden zij belang rijk als het om zorg in Zeeland gaat?" 3 Waarom gekozen voor dia loogtafels, waarbij mensen volgens een bepaald stra- Anderhalf jaar nadat Reimers- waal een vergunning gaf voor de bouw van een melkgeiten- stal bij Rilland, buigt de be stuursrechter zich over de vraag of dat terecht was. Vol gens de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMf) is de uitspraak bepa lend voor de toekomst van de agrarische sector in de provin cie. Joeri Wisse Rilland Jeffrey Kutterink Den Haag -Albert de Vries, (PvdA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36