Zicht op fort en Westerschelde m&.m WÊIm 6 Trekdijk bepalend voor toekomst dorp 'mm /U* f I W Het gebakkelei tussen Middel burg en Vlissingen over wo ningbouw en bedrijventerrei nen is de laatste jaren niet van de lucht. Vooral Vlissingen trapt regelma tig hard op de rem als Middelburg vooruit wil. De Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joos land, langs de A58? Kom eerst maar eens met een goede onderbouwing van de noodzaak van dat bedrijventerrein, eist Vlissingen. Die is er nu, vindt Middel burg, met een rapport van het bureau Ecorys dat eerdere beweringen van de gemeente ondersteunt. Welke? Logistieke bedrijven zoeken veel ruimte en die is er op Walcheren niet. Tenzij Trekdijk wordt aangelegd. Dat is geen concurrentie voor Vlissin gen, want de bedrijven kunnen en wil len daar niet heen. Trekdijk levert juist banen op waar de hele regio van kan profiteren. Het offensief op Vlissingen leidt de aandacht af van een andere strijd die nog moeilijker wordt: het overtuigen van Nieuw- en Sint Joosland. De Nieuwlanders - 1349 in getal - zullen zich 'tot de laatste snik' verzetten tegen de omsingeling van hun dorp. Arne- stein, de A58 en de N57 aan de voordeur, Vlissingen-Oost in de achtertuin en dan straks ook nog een paar logistieke bedrijven aan de Trekdijk als buren? Hetzelfde rapport dat Vlissingen nog moet overtuigen, is door de dorpsver eniging als volstrekt onvoldoende van tafel geveegd. Het levert dorpelingen meer vragen op dan antwoorden. Is de belangstelling van bedrijven concreet? Zijn de cijfers realistisch? Levert het echt zo veel banen op? Wordt het vooral een opslagterrein van vrachtwagens en containers? Dat is niet de nette dorps entree waar ze al langer om vragen. Het gemeentebestuur moet met een veel beter verhaal komen dan het Eco- rys-rapport. Meer nog dan Vlissingen heeft Nieuw- en Sint Joosland daar recht op. Daar wonen 'Middelburgers' die opkomen voor de leefbaarheid in hun dorp. Hun dorp, dat met zijn mo len, kerktoren en wegrestaurant ooit zo prachtig zichtbaar in het open land schap lag, maar door een hoge geluids wal langs de A58 al deels aan het zicht is onttrokken. Met de aanleg van bedrijventerrein Trekdijk wordt Nieuwland vanaf Mid delburg gezien haast onzichtbaar. Dit kan verstrekkende gevolgen hebben voor de aantrekkelijkheid van het dorp. Dat vervult nu een belangrijke functie voor de grote nieuwbouwwijk Mor- tiere, en omgekeerd. Veel kinderen uit die wijk gaan in het dorp naar school. Dat is goed voor die kinderen en zo blijft de school bestaan, als één van de laatste voorzieningen in het dorp. Bedrijventerrein Trekdijk is bepalend voor de toekomst van Nieuw- en Sint Joosland. Het gaat niet om een afweging van economische belangen - zoals met Vlissingen - maar om een keuze tussen economie en leefbaarheid. Middelburg moet niet strijden tégen de inwoners, maar vechten vóór het dorp. De provincie stopte graag geld in het beleef- en informatiepunt aan het eind van de Zeedijkweg bij Ritthem. Want uitzicht en uitleg over geschiedenis en scheepvaart zullen nog meer fietsers naar de al geliefde fietsroute van Vlissingen naar Beveland lokken, weet Carla Schönknecht zeker. En ook de verplaatsing van de nudistencam- ping naar De Schone Waardin volgend jaar zal meer mensen er toe drijven het buitengebied tus sen de forten Zoutman en Ram- mekens te ontdekken, verwacht de gedeputeerde. „We zijn al een vijfsterren- fietsprovincie. Maar dit rust- en informatiepunt zal er zeker aan bijdragen dat we de bijbehorende certificatie binnenroeien." Als be- lal*v wê Vanuit het 'vogelnest' op de kop van het plankier hebben wan delaars zicht op het voormalige Fort Zoutman, foto lex de meester wijs voor haar uitspraak wees Schönknecht er op dat de provin cie en Staatsbosbeheer Europese subsidie lospeuterden voor de aanleg van brug en 'vogelnest' en de informatieborden. Boswachter Karei Leeftink be nadrukte het historisch belang van het, voor veel mensen onbe kende, Fort Zoutman en hoofd Staatsbosbeheer Zeeland Ad van Hees stak de loftrompet over het uitzicht op de bijna aan te raken zeekastelen die over de Wester schelde varen. Dat Ritthem er een toeristische parel bij heeft, onder schreven de lokale wandelgidsen Jos Broeke en Leo de Visser. „Wij waren stiekem al eens wezen kij ken." IN DE REGIO Optreden Lucky Fonz III Lezing over rouw Repair Café Rommelmarkt MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 23 maart 2017 WA Nieuwland verdient steun Middelburg Maurits Sep Middelburg wil buurgemeente Vlissingen ervan overtuigen dat be drijventerrein Trekdijk goed is voor heel Walche ren. Heel Walche ren? Nee. Een klein dorp blijft moedig weerstand bieden. Een 'vogelnest' aan het eind van een brugpad biedt een prachtig kijkje op het door een Franse soldaat bewaakte voormalige Fort Zoutman. En aan de over kant van dat uitzichtpunt biedt een verhoogd platform een kijkje op de drukbevaren Wes terschelde. René Hoonhorst Ritthem i': V iv<. V/ t A £ÉT-.« "f 7ik" WÊ 1 RITTHEM Lucky Fonz III (foto) treedt vanavond op in Ritthem met zijn show 'Superlekker', die gaat over het leven, de liefde, de buitenwereld, de binnenwereld en wat al die zaken met elkaar te maken hebben. Be zoekers zijn om 20.15 uur welkom in De Verwachting, Dorpsstraat 22-24 in Ritthem. Kaarten kosten vijftien euro per stuk. MIDDELBURG Luuc Smit, HZ-do- cent psychotrauma en verliesverwer king, houdt vandaag een lezing in Mid delburg. Smit ver telt dan over 'rouw en verlies anno 2017'. De lezing be gint om 19.45 uur in uitvaartcentrum Jobse aan Bach- weg 2. MIDDELBURG Stichting Wijk Dau- wendaele in Middel burg houdt vandaag een Repair Café. Hier kunnen men sen hun kapotte spullen laten repa reren tegen kost prijs van de ge bruikte materialen. Het Repair Café duurt van 19.00 tot 22.00 uur in het ge bouw van Stichting Wijk Dauwendaele aan Kruitmolenlaan 125 in Middelburg. VLISSINGEN Stichting Vrienden van Koninklijke Har monie 'Ons Genoe gen' houdt zater dag een rommel markt in Vlissingen. In het repetitielo kaal van de muziek vereniging aan de Ridderspoorlaan worden tussen 09.00 en 12.00 uur allerlei spullen ver kocht. VLISSINGEN Scholieren van dertien basisscholen op Wal cheren deden gisteren mee aan het Groot Archipel Reken- dictee in de aula van het Scheldemondcollege in Vlissingen. Dennis Pham van Archipelschool De Vossenburch in Middel burg was het beste uit groep 5 en 6. De wisselbeker voor het beste groepsgemiddelde werd gewonnen door samenwer kingsschool De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland met de deelnemers Jasper, Roos, Anne en Nienke. John Eek- hardt en Hanna Goedee hadden het dictee samengesteld. FOTO LEX DE MEESTER AAGTEKERKE Gymzaal, Agatha- straat, 09.15-10.15 uur - Bewegen voor 55+; 17.30-18.30 uur - Pilates BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur - Inloopochtend DOMBURG Schuttershof, 13.30- 17.00 uur - Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en sjoelen GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30- 11.30 uur-Hand- werkclub; Eva Kato, Middelburg- seweg 42,10.OO IZOO uur- Open dag MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur - Koersbal MIDDELBURG 't Zwin 1,10.00- 12.30 uur-Gratis inloopspreekuur Budgetcoach Zee land; Kruitmolen laan 125,19.00- 22.00 uur - Repair Café; Cultuurhuis, Kuiperspoort, 19.30-22.00 uur- Cursus Edelsme den; Bachweg 2, 19.45 uur - Lezing Luuc Smit 'Rouw en verlies anno 2017'; Schouwburg Mid delburg, Molenwa ter 99, 20.00 uur - Optreden Karin Bloemen OOSTKAPELLE Kantine Voetbalver eniging, Magnolia laan 33,13.30 uur - A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 kilometer. RITTHEM Theater De Ver wachting, 20.15 uur - Muziektheater voorstelling Super- lekker, Lucky Fonz 111 WESTKAPELLE Museumcafé Het Polderhuis, Zuid straat 154-156, 13.30 uur - Donder dag Doedag met deze week 'Mut senclub'. REKENDICTEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34