E 17 De Brexitroute den. Efklidis Tsakalotos - de nieuwe Griekse Dijsselbloem - mag dan maar tot zijn vijfde in zijn geboortestad Rotterdam heb ben gewoond, hij heeft toch iets meegekregen van dat 'niet lullen maar poetsen'. En hij onderhan delt, zeggen Brusselse bronnen, een stuk prettiger dan zijn illus tere voorganger Varoufakis. Dat geeft de burger moed. Het neemt niet weg dat de druk op de hardliners binnen de euro- groep langzaam maar zeker wordt opgevoerd. Met name de zuide lijke landen moeten niets hebben van de financiële spierballentaal van Dijsselbloem en zijn Duitse souffleurs. In het parlement gaat het er nog een tikje harder aan toe. Daar is Dijsselbloem voor zijn ei gen socialistische partijgenoten, die steevast Tsipras op hun verga deringen uitnodigen, een 'finan ciële sadist' die hongerige Griekse bejaarden een kersttoeslag ont houdt, terwijl er wel 280 miljard steun in de zakken van 'kapitalis tische' schuldeisers verdwijnt. Met zulke vrienden heb je geen vijanden nodig. Kwijtschelden Wat de zaak nog verder kan com pliceren, is de rol van het Interna tionaal Monetair Fonds: onduide lijk is of het IMF meedoet aan de lopende steunoperatie. Duitsland en Nederland staan daarop, maar volgens zijn eigen regels mag het IMF alleen landen steunen die op den duur weer op eigen benen kunnen staan. Dat kan volgens het IMF in dit geval alleen als Europa de Grieken een deel van hun schuld kwijt scheldt. Als Duitsland daar al over zou piekeren, dan toch zeker niet vóór de verkiezingen dit najaar. Afgelopen maandag leverde een belangrijke vergadering van mi nisters van Financiën van de euro landen opnieuw geen akkoord op. Het laatste reddingsprogramma uit 2015 ligt alweer meer dan een jaar achter op schema. En zoals va ker ligt de Griekse regering dwars bij het accepteren van ingrijpende hervormingen. Dat premier Alexis Tsipras geen haast maakt, is vanuit financieel oogpunt wel te verklaren. Zelfs als hij nu geen cent meer krijgt van de internationale geldschieters, kan hij het tot in juli uitzingen. Ook twee jaar geleden gingen de Grie ken tot het gaatje, en schortte de regering wegens geldgebrek zelfs een aflossing aan het IMF op. Pas op het allerlaatste moment ging Tsipras overstag. Impopulair De nieuwe hervormingen zijn in Griekenland mateloos impopulair. Opnieuw korting op de pensioe nen, de positie van werknemers op de arbeidsmarkt verslechtert, de belastingvrije voet gaat omlaag; daarvoor hebben de Grieken in ja- nuari 2015, en nóg eens in septem ber van dat jaar, niet massaal op de linkse Tsipras gestemd. Tsipras beloofde het allemaal anders te doen, maar daarvan is vrijwel niets terechtgekomen. En dat komt zijn populariteit niet ten goede. In een peiling van afgelo penweekend scoort Tsipras' partij Syriza een magere 13,5 procent. Verkiezingen kan Tsipras nu niet gebruiken. Wat hem rest is de on derhandelingen met de geldschie ters hard spelen, te beginnen in juli als de Grieken hun schuldei sers een slordige 7 miljard moeten terugbetalen. Toch gaan de golven vooralsnog minder hoog dan twee jaar gele- En als de EU toch geld wil? „Dan klappen de onderhandelingen vroeg en komt er dus geen deal. Ook prima. Daar kunnen wij mee leven." Drie opties Zsolt Darvas, die voor de Euro pese denktank Bruegel aan het rekenen is, spreekt nu al van 'het meest controversiële en moei lijkste onderdeel van de Brexit- onderhandelingen'. „Een over zicht maken van bezittingen en leningen van de EU is makkelijk. Maar de boedelscheiding is juist zo ingewikkeld, omdat het heel moeilijk is te bepalen of het Ver enigd Koninkrijk moet opdraaien voor de betalingsbeloften die het eerder deed als lid van de EU." Er zijn drie opties, legt Darvas uit. „De simpelste en gunstigste voor het Verenigd Koninkrijk is dat ze de geldkraan direct dicht draaien op de dag dat ze uit de EU stappen: 29 maart 2019." De tweede mogelijkheid is dat het VK voldoet aan alle beta lingsverplichtingen en beloften die het als EU-lid tot 29 maart 2019 aangaat. „Dat zou betekenen dat er nog een paar jaar na het vertrek moet worden doorbe taald aan verschillende lange- termij nproj ecten." De derde en duurste optie voor het VK is dat de Europese Unie het land houdt aan de begroting tot 2020 waar de Britten eerder mee instemden. „Daar staan toe zeggingen in tot 2025", zegt Dar vas. „Dan kan het bedrag oplo pen tot 60 miljard euro." Als het VK direct zegt: je krijgt geen cent, betekent dat volgens Darvas het einde van de onder handelingen. De EU zal de Brit ten dan ook niets meer gunnen, ze bijvoorbeeld niet tegemoetko men over zaken als toegang tot de interne markt. Er moet een compromis komen, er moet goodwill zijn." Afrekenen Als de Britten de rekening toch verscheuren, schieten ze zichzelf in de voet, zegt Darvas. „Geen deal is geen goed idee. Het Ver enigd Koninkrijk heeft econo misch meer te verliezen dan de Europese Unie." Ook in Brussel zijn de messen geslepen. „Het Verenigd Konink rijk moet zich voorbereiden op een forse rekening", dreigde Jean-Claude Juncker, voorzitter van de Europese Commissie. Het standpunt van de EU is duidelijk: de Britten mogen er niet makke lijk vanaf komen. Een woord voerdervan de Commissie verge leek het Britse vertrek met een rondje geven in een café: „Als je dat voor een groep van 27 man doet, kun je niet zomaar weglo pen zonder af te rekenen." donderdag 23 maart 2017 29 maart 2017 Theresa May stuurt de 'opzegbrief Euro pese Unie' naar Do nald Tusk, voorzitter van de Europese Raad. Brexit begint. 30/31 maart Donald Tusk stuurt een onderhandelings concept naar de 27 EU-lidstaten. Hierin staan de belangrijkste punten die de EU uit de onderhandelingen wil slepen. najaar 2018 begin 2019 Akkoord Brexit- onderhandelaars van de EU en het Verenigd Koninkrijk. Daar zijn ze weer: de Grieken Alexis Tsipras staat lijnrecht tegenover Jeroen Dijsselbloem. FOTO'S ANP, AFP Athene/Brussel 6j% van de stemmen zou premier Tsipras krijgen, als er nu ver kiezingen zouden zijn. De geplande hervormingen maken hem niet populair. Alle ogen zijn opnieuw gericht op Griekenland, nadat in Athene acht bombrieven zijn onderschept. Natuurlijk zitten niet alle Grieken explosieve pakketjes in elkaar te knutse len voor strenge Europese geldschieters, maar de frus tratie ten aanzien van de EU en het IMF zit diep. Frans Boogaard Thijs Kettenis naar u Het Britse parlement stemt over de Brexit- deal. „Take it or leave it", zegt Theresa May. Buitengewone EU- top waarin het onder handelingsconcept wordt besproken en de strategie wordt bepaald. juni 2017/ najaar 2018 Brexit-onderhande- lingen in Brussel. najaar 2018 Minimaal 20 van de 27 EU-lidstaten moe ten instemmen met de deal. Het akkoord gaat naar het Euro pees Parlement voor bekrachtiging. W 29 maart 2019 Verenigd Koninkrijk stapt uit de Euro pese Unie. Deal or no deal. W juni De Europese Raad keurt het onderhande lingsconcept goed. Chef-onderhande laar van de EU Mi chel Barnier krijgt een mandaat. De of ficiële onderhande lingen beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17