Daders Brein spoorloos Maatregelen Anti-terreur, niveau 3 Economie Herstel 9 Islamitische Staat. Maar de littekens Drie kamikazes bliezen zich op op Za- ventem en in Maalbeek. Twee van de drie hadden een crimineel verleden. Mohamed Abrini (32), die na het verspreiden van bewakingsbeeld van Zaventem bekend werd als 'de man met het hoedje', werd een paar weken later gearresteerd in Brussel. Bij nader inzien blies hij zichzelf niet op en liet in de vertrekhal van het vliegveld de allerzwaarste lading explosieven on beheerd staan. De Zweed Ossama Krayem (24) was betrokken bij de aanslag in Maalbeek en werd in april gearresteerd. Hij be- HERDENKING 07.58 09.11 12.00 18.00 Die neergang was vier maan den eerder al ingezet, toen België meteen na de terreuraanslagen in Parijs het openbare leven in zijn eigen hoofdstad ook op een lager pitje zette (de fameuze 'lockdown'). Molenbeek kreeg de internationale media op de stoep omdat het een 'jihadisten- nest' zou zijn. Leger en politie namen bezit van de straat in Brussel: winkelen deed je tussen overvalwagens en soldaten. Richting zomer begon het net weer wat beter te draaien, toen de aanslag met de vrachtwagen in Nice voor een nieuwe terugval zorgde: de angst herleefde. Maar in januari van dit jaar bleek de bezettingsgraad in de horeca weer bijna op het niveau van be gin 2014. Begin 2017 was in de horeca de bezettingsgraad weer op het niveau van januari 2014 „Globaal heeft onze economie de terugslag goed doorstaan", al dus deze week federaal minister van Economie Kris Peeters. Vol gens zijn Brusselse gewestcol lega Didier Gosuin is dat ook te danken aan de tijdelijke steun maatregelen van de diverse over heden: crisisleningen, een half jaar geen hoteltaks, de promotie op oorlogssterkte en meer ruimte voor tijdelijke werkloos heid. „Dat", zegt Gosuin,heeft veel ondernemers geholpen toch net het hoofd boven water te houden." Luchtvaart en toerisme her stelden zich nog het best. Op Za ventem: 7 procent minder reizi gers vorig jaar, maar de draad naar de mijlpaal van 25 miljoen is alweer opgepakt. En het toe risme heeft mét 2016 de zwarte bladzijde omgeslagen, zegt ad junct-directeur Geert Cochez van VisitBrussels. „Vorige maand hadden we zelfs alweer meer bezoekers dan twee jaar geleden." De horecawereld klaagt nog wel. Over de nog steeds grote aantallen Amerikanen en Azia ten die België mijden. En over de eeuwige verkeersellende waar mee Brussel in vredestijd zijn bezoekers de stad uitjaagt. kende later dat hij, vlak voor de aan slagen in Parijs, op Schiphol was om daar 'kluizen te vinden die voldoende groot waren om er wapens, explosie ven of geld te bewaren'. Een twintigtal anderen werd aange houden wegens het verstoppen van de gezochte terroristen of het verle nen van andere hand- en spandien sten voor de door Islamitische Staat aangestuurde terroristen. In het kader van het onderzoek wer den het afgelopen jaar 104 politieope- raties uitgevoerd, de meeste in de Brusselse wijk Molenbeek. Meer dan 6.000 personen werden gecontro leerd. De Belgische politie heeft 57 staatsgevaarlijke jihadisten geïdentifi ceerd waarvan 30 man teruggekeerde Syriëstrijders zouden zijn. Zij worden intensief in de gaten gehouden door de politie en door welzijnswerkers. Gezocht wordt nog steeds naar staatsvijand nummer 1: de Belg Ous- sama Atar (32). Hij is een neef van de broers El Bakraoui, die omkwamen bij de aanslagen in Brussel. Atar ofwel 'Abou Ahmed' heet het brein achter de aanslagen in zowel Parijs als Brus sel te zijn. Hij gaf terroristen vanuit Raqqa, de hoofdstad van IS, instruc ties en regelde alle papieren, geld en benodigde telefoons voor de zelf moordenaars. Dat vertaalt zich in extra bewaking en veiligheids maatregelen rond openbare gebouwen. De terreur aanslagen hebben op één punt tot een ware veilig heidsrevolutie geleid: huiszoekingen mogen voort aan ook 's nachts. Voorbij is de tijd dat aanslagplegers tot 05.00 uur 's morgens ongestoord aan hun bom men konden knutselen. Nachtelijke huiszoekingen zijn een van de dertig antiterreurmaatregelen die België na de dubbele aan slagen in Parijs en Brussel in gang zette. Niet alles gaat lukken - de coalitie rommelt nog over uitbrei ding van het voorarrest naar 72 uur, de enkelband voor radicaliserende jongeren is zo goed als afgevoerd - maar globaal zit België nu qua veiligheid op het ni veau van zijn buurlanden Nederland en Frankrijk. „Als je de noodtoestand en harde justitieaanpak niet meerekent", aldus oud-chef anti-terreur van de Bel gische Staatsveiligheid André Jacob. De personele en financiële achterstand van de veilig heidsdiensten die hij eerder signaleerde, is langzaam aan het verdwijnen - langzaam, omdat je ook met een klap geld niet in één etmaal agenten opleidt en Ara bisch leert. Ook de radicalisering in en buiten gevangenissen en moskeeën en op internet wordt harder aangepakt, er is tussen diensten meer samenwerking inclusief data-uitwisseling, er is een speciaal plan op gang ge komen voor de beruchte 'Kanaalzone' (de Brusselse achterstandswijken Molenbeek, Laken en Anderlecht die langs het kanaal naar het centrum liggen). Prepaid kaarten zijn voortaan op naam en de opsporingsbe voegdheden van de politie vergroot. Niet alles gaat goed, signaleerde gisteren de krant La Dernière Heure. Zo zou de lokale politie, door een koninklijk besluit dat al tien jaar stof ligt te vangen, nog steeds geen toegang hebben tot videosurveil- lancebeelden van het Brusselse openbaar vervoer. woensdag 22 maart 2017 De aanslagen in Brussel stonden niet op zichzelf. Onderzoek bracht een terreurnetwerk aan het licht dat al zelfmoordjihadisten leverde voor de aanslagen in Parijs in november 2015. Daarbij kwamen al 130 mensen om. De foto van stewardess Nidhi Chaphe- kar ging de hele wereld over. foto KETEVAN KARDAVA Nidhi Cha- phekar een jaar na de aan slagen met Ke- tevan Kardava, die de be roemde foto maakte. FOTO GETTY IMAGES De eerste herden kingsminuut is van ochtend op het vliegveld Zaventem. Om 07.58 uur pre cies, het tijdstip waarop zich op 22 maart 2016 twee zelfmoordenaars opbliezen. De tweede herden king begint in het metrostation Maal beek waar ook een bom afging. Alle metro's staan een minuut stil. Reizi gers is gevraagd solidariteit te tonen door dan te applau disseren. In de Wetstraat in Brussel wordt ter nagedachtenis aan alle slachtoffers een monument ont huld door de Belgi sche koning Phi lippe en koningin Mathilde.'s Middags zijn er vanuit ver schillende wijken in Brussel herden kingsoptochten naar het centrum. Herdenkingsdienst in de kathedraal van Sint-Michiel en Sint- Goedele. De her denkingen worden afgesloten met een interreligieus con cert in de Sint-Jan- de-Doperkerk van Molenbeek. De klappen dreunden lang na in Brussel, maar een jaar na de terreuraanslagen is de Belgi sche hoofdstad er economisch weer grotendeels bovenop. De schrik zat erin. Zeker kort na dat de bommen ontploften, re gende het faillissementen, tot diep in 2016 boekten veel Brus selse hotels en horecazaken om zetverliezen van 20 a 30 procent. De totale schade wordt becijferd op 224 miljoen euro. A De drie daders, vlak voor de aanslagen op Zaventem met rechts Mohamed Abrini, die bekend werd als 'de man met het hoedje', fotoafp Het dreigingsniveau voor een terreuraanslag in Bel gië is nog steeds zeer serieus en staat op 3, een punt minder dan het hoogste niveau. Frans Boogaard en Bob van Huet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9