7 Na ruim veertien jaar zijn twee gestolen werken van Vincent van Gogh terug in Nederland. Een Italiaanse maffioso had ze goed verstopt, maar vorig jaar doken ze plotseling op na een inval van de Italiaanse politie. Jf Stelen van de schilderijen eitje voor 'Okkie' Over Zeegezicht van Scheveningen Van 1881 tot 1883 woonde Van Gogh in Den Haag aan de Schenk- weg, waar hij ook zijn atelier had. Maar Scheveningen was zijn grote liefde. Hij schetste en schilderde er vaak en had er het liefst ook zijn atelier gehad. Scheveningen vond hij alleen 'horrible duur'. Van Gogh wilde een 'nijdig stormpje' vastleggen toen hij in augustus 1882 zijn Zeegezicht van Scheveningen maakte. Aan zijn broer Theo schreef hij op 26 au gustus dat de storm zo heftig was dat hij nauwelijks kon blijven staan en dat de zee bijna tot aan de duinen kwam. Ook moest hij tot twee keer toe een dikke laag zandkorrels van zijn schilderij schrapen. Het verhaal dat het schilderij vol zand zat, had een van de dieven - Octave Durham - alias Okkie, ook onthouden. Na de diefstal uit het Van Gogh Museum likte hij aan het schilderij, omdat hij wilde we ten of je de korrels kon proeven. Zeezicht van Scheveningen is een van de eerste werken van Van Gogh waarvoor hij olieverf ge bruikte. Hij moest snel werken vanwege het slechte weer. Voor de koppen van de golven kneep hij de verf zelfs rechtstreeks uit de tube. In de hoek linksonder van Zeege zicht van Scheveningen is een stuk verf van 5 cm bij 2 cm afgebroken. Rover Okkie liet het doek in 2002 vallen tijdens zijn afdaling aan een touw vanaf het dak van het mu seum. Het afgebroken stuk verf spoelde Okkie door de wc. Het is de grootste beschadiging aan de werken. Van het schilderij met de kerk zijn alleen de randen licht beschadigd. De lijsten zijn ver dwenen. L-i V SPECTACULAIRE ROOF Over Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen Van Gogh maakte het schilderij Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen voor zijn moeder. Hij wilde haar opvrolijken, omdat ze haar been had gebroken en aan bed was gekluisterd. In het afge beelde kerkje was zijn vader pre dikant. Het was het eerste schilde rij dat hij aan zijn ouders gaf. Voordat hij met kwasten en verf aan de slag ging, maakte Van Gogh eerst twee schetsen van het kerkje. Eén in een brief, één in een teke ning. Op beide versies staat een boer met een spade op de voor grond. Ook op het schilderij stond aanvankelijk een boer, maar later heeft Van Gogh hem vervangen door kerkgangers met een rouw- doek om. Mogelijk is dat een ver wijzing naar de dood van zijn va der. Het schilderij van de hervormde kerk is het enige werk in het bezit van het Van Gogh Museum met een origineel spieraam. Dat zit nog vol verfresten, vermoedelijk omdat Van Gogh er zijn kwasten op schoonmaakte. Handzaam formaat Waardevol woensdag 22 maart 2017 GO Gestolen Van Goghs weer thuis Raymond Boere Amsterdam Vincent Van Gogh hield van Scheveningen Schilderij vol zandkorrels Zand proeven Eerste werk met olieverf Stuk afgebroken Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen i. T Zeegezicht van Scheveningen. fotos MICHAEL KOOFSEN/REUTERS Een moker, een touw en een ladder. Meer hadden de twee die ven Octave 'Okkie' Durham en zijn kom paan Henk niet nodig om de spectaculaire roof uit te voeren. In de vroege morgen van 7 december 2002 arriveerden ze bij het Van Gogh Museum, klommen ze over een hek en liepen ze via een uitschuifladder naar het dak. Daar sloegen ze een raam in met een moker, gristen ze de twee schilderijen van de muur en lieten ze zich via een touw aan een vlaggenmast weer zakken. De verbijstering was enorm. Hoe kon een van de best bewaakte musea zo kinderlijk eenvoudig worden be stolen. Okkie vluchtte zo snel hij kon naar Spanje, waar hij naar eigen zeggen enige tijd onderdook bij Patrick Kluivert. Iets wat de oud-voetballer overi gens ontkent. Okkie bood de schilde rijen aan in het crimi nele milieu, onder an dere aan Mink Kok en Cor van Hout. Zij koch ten de werken niet. Uit eindelijk wilde de Itali aanse maffiabaas Raf- faele Imperiale van de roemruchte Gomorra uit Napels de schilde rijen wel hebben. Veer tien jaar wist hij ze ver borgen te houden, maar bij een inval eind vorig jaar kwamen ze plotseling toch tevoor schijn. De twee kunstrovers hadden toen al lang hun celstraf uitgezeten. Ze werden kort na de roof opgepakt, onder meer omdat een van hen zijn petje verloor. In 2005 kregen ze beiden ruim drie jaar cel. Voor moeder Boer met spade verdwenen Origineel spieraam Beide schilderijen waren op het moment van de diefstal zo'n 1,8 miljoen euro waard, maar volgens het museum zijn ze van onschatbare waarde. Eigenlijk hadden de twee dieven de topstukken Zonnebloemen en De aardappeleters willen stelen uit het Van Gogh Museum. Maar die bleken een maatje te groot. De nu teruggevonden schilderijen (van 41 cm bij 32 cm en 36 cm bij 52 cm) konden ze gewoon onder hun arm meenemen. Beide schilderijen waren op het moment van de diefstal zo'n 1,8 miljoen euro waard, maar kunsthis torisch gezien zijn ze volgens het museum van onschatbare waarde. Zo is het kerkje waarschijnlijk een verwijzing naar de dood van de vader van Van Gogh, omdat er rou wende kerkgangers op zijn te zien. En Van Gogh schilderde maar twee zeegezichten in zijn leven, waarvan Scheveningen er dus één is. Bovendien was dat een van zijn eerste oliewerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7