Provincie waarschuwt Rijk 14 ZE MUZIEKWEEK ADEMLOOS LUISTEREN NAAR ISABEL Het Rijk mag Vlissingen niet dwingen zich kapot te bezuinigen. Daarvoor waarschuwt het provinciebestuur in een brief aan minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken). zv OOST-SOUBURG Isabel Provoost kan het niet alleen op de bühne van The Voice, maar ook op een podium van twee peuter tafeltjes in de hal van Het Kroonjuweel in Oost-Souburg: de sterren van de hemel zingen. Zenuwachtig was ze niet voor haar publiek van honderden schoolkinderen. Niet al leen omdat ze zelf nog les heeft gehad van 'meester Arie', die destijds nog niet op Het Kompas les gaf, maar in de Middelburgse Cypressenhof. Maar ook omdat het con cert een beetje voelde als thuiswedstrijd. „Ik woonde in Middelburg-Zuid, vlakbij Groot Abeele, dus op een kippeneindje van deze school." De scholieren van Het Kom pas versterkten het thuisgevoel van Isabel door hun vragen om handtekeningen, ken nis van haar repertoire en enthousiaste toejuichingen. Tijdens de vier nummers - van Krezip, Adele, Lady Gaga en haar eigen 'Nothing' - die Isabel zong, kon je echter een speld horen vallen. De zangeres gaf de schoolkinderen nog een advies mee. „Jaag je dromen na, ook al lijken ze nog zo on realistisch. Mij is het ook gelukt." Overigens zijn nog niet al Isabels dromen in vervulling gegaan. „Zingen met Adele lijkt me echt fantastisch. Maar ik denk niet dat het ooit gaat gebeuren." De minister heeft de provincie om advies gevraagd over een extra bij drage van ruim 1,4 miljoen euro uit het gemeentefonds om het tekort op de begroting 2016 van Vlissingen weg te werken. Aan de toekenning daarvan - als zogeheten artikel 12- gemeente - zijn voorwaarden ver bonden. De provincie stemt in met de toe kenning van de aanvullende uitke ring, maar heeft grote moeite met enkele eisen die de inspecteurs van Binnenlandse Zaken daaraan ver binden. Die vinden dat Vlissingen nog niet voldoende bezuinigt. „Een forse extra bezuinigingsver plichting zal schadelijk zijn voor de leefbaarheid en de (regionale) eco nomische ontwikkeling van de ge meente of zelfs maatschappelijk ontwrichtende gevolgen hebben", waarschuwt het dagelijks provin ciebestuur. Door de bezuinigingen, die lang moeten worden volgehou den, komt ook de uitvoering in ge vaar van de taken die Vlissingen heeft als centrumgemeente. Door het extreem verhogen van de onroerendezaakbelasting (ozb) worden de inwoners van Vlissin gen buitensporig in hun porte monnee gepakt, vindt het provin ciebestuur. Volgens de inspecteurs van BZ kan Vlissingen om de be groting op orde te krijgen over drie jaar 50 procent meer ozb heffen dan het landelijk gemiddelde. In uitzonderlijke gevallen kan dit bij een gemeente met de artikel 12- status, erkent het provinciebestuur. Vooral als de financiële malaise wordt veroorzaakt door de grond exploitatie. Dat is in Vlissingen het geval, omdat de ontwikkeling van het Scheldekwartier uitbleef. Toch is deze bezuinigingsmaatre gel disproportioneel, aldus Gede puteerde Staten: „Ook hier geldt dat de maatregel een zeer langdurig ka rakter zal hebben en daardoor op den duur contraproductief kan uit werken op de (economische) aan trekkingskracht van de gemeente Een extra bezuiniging kan maatschappelijk ontwrichtende gevolgen hebben en daarmee ook op de economische uitvoerbaarheid van de bestem mingsplannen." De belastingtarieven in Vlissin gen behoren al jarenlang tot de hoogste in de regio. Volgens de in specteurs van BZ zijn de lokale woonlasten voor een artikel 12-ge- meente relatief laag, dus kunnen die wel stijgen. De provincie ziet dat anders. De lage woonlasten zijn het gevolg van de lage gemiddelde WOZ-waarden in Vlissingen. Dat komt omdat er veel goedkope wo ningen in de gemeente zijn. Het zou onterecht zijn de woonlasten nu gelijk te trekken met die in ge meenten waar de gemiddelde WOZ-waarde veel hoger ligt, vindt de provincie. De reactie vanuit de Middel burgse Abdij spoort met die van de Vlissingse gemeenteraad. Ook die stuurde onlangs een brief naar Den Haag met de boodschap dat de ge meente inmiddels 3,7 miljoen euro heeft bezuinigd en dat het daarmee welletjes is. Volgens de Vlissingse raad heb ben verdere bezuinigingen onac ceptabele gevolgen voor inwoners en ondernemers. woensdag 22 maart 2017 Een filmpje van het concert tijdens de Muziekweek van Het Kompas is te vin den op www.pzc.nl FOTO LEX DE MEESTER Bezuinig Vlissingen met kapot Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Gedeputeerde Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73