13 Buurten (Regelmatig) zon, altijd zee en strand. Wie wil er nu niet in Cadzand wonen? Vooruit, er wonen veel mensen van 'buitenaf'. Althans, in de zomer. Inde winter staan hun huizen leeg. A Ik woon al mijn hele leven in Cadzand en vind het hier nog steeds geweldig. Het is hier altijd rustig", vertelt Ron Goossen, die vanuit zijn achtertuin zo de polder in kijkt. Lekker relaxed wonen dus aan de Badhuisweg, de schakel tussen het dorp en Cadzand-Bad. Behalve en kele fietsers passeert er vaak tij denlang niemand. Sandra Teunissen vindt dat op haar beurt verschrikkelijk. „Het is hier doods in de winter, er valt niets te beleven." Ze haalt een ge voelig punt aan: de vele tweede woningen in het dorp. De dorps raad wilde die graag (deels) ver bieden, maar kreeg de gemeente raad er niet in mee. "Meer dan de helft van de huizen in deze straat staat leeg, omdat het vakantiewo ningen zijn", constateert Teunis sen. „In de zomer is het hartstikke leuk, dan is het een groot feest om hier te wonen. Maar in de winter is het veel te stil." De meningen verschillen dus. Niet iedereen woont in Cadzand voor de rust: sommige bewoners vinden de drukte in de zomer juist geweldig. Toch woont Teunissen al twintig jaar in het dorp. „Begrijp me niet verkeerd: ik woon hier hartstikke graag. Ik heb een leuk huis dat ik destijds voor weinig geld heb gekocht en laat mijn hondjes Doos en Deksel iedere dag uit op het strand. Behalve in de zo mer, want dan ligt het daar hele maal vol." Dat het strand bij de deur ligt, is volgens alle bewoners een pluspunt. Maar die lege hui zen, dat vindt niemand aange naam. „Het zou leuk zijn als toch zeker de helft van deze huizen permanent bewoond blijft", vindt Goossen. „Het is niet dat we de hele tijd samen koffie drinken, maar ik ken wel iedereen. Ook de mensen die in de vakantiewonin gen verblijven. Sommigen komen hier al dertig jaar." Het is niet dat we hele dagen samen koffie drinken, maar ik ken hier wel iedereen Om de vijfjaar wordt er een straatbarbecue gehouden in de Badhuisweg, waar zowel de per manente bewoners als de tweede woningbezitters welkom zijn. jacky de le Lijs, die geboren werd in Cadzand en er een taxibedrijf runt, leeft deels van het toerisme. „Maar ik vind het jammer dat het dorp zelf zijn glans en ziel verliest. Tegenover mij wonen Brabantse mensen, hartstikke vriendelijk hoor, maar ze zijn er nooit. Aan de andere kant weet je dat als je hier woont." Het gesprek van de dag in zijn taxi's? De honderden apparte menten die momenteel in een paar jaar tijd gebouwd worden in Cadzand-Bad. De le Lijs: „Het is een goede ontwikkeling, zolang er maar respect blijft voor de na tuur." Teunissen denkt er toch an ders over. „Ik vind die apparte menten afschuwelijk. Niet qua uitzicht, want ze zien er mooi uit. Maar Cadzand wordt precies Knokke. Die appartementen zijn vaak leeg." Goossen heeft ge mengde gevoelens: „Wat nu in Cadzand-Bad gebeurt, is goed voor de hele streek: het dorp had een facelift nodig en veel mensen profiteren er van mee. Alleen hoop ik dat ze de kust niet volledig vol bouwen zoals in België. Daar zit ten we echt niet op te wachten." woensdag 22 maart 2017 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: DE BADHUISWEG IN CADZAND. Door die lege huizen verliest Cadzand z'n ziel Gertie De Boey - Ron Goossen Ron Goossen: „Ik ken ieder een." A Jacky de le Lijs leeft met zijn taxibedrijf deels van het toerisme. „Maar door de tweede woningen verliest het dorp wel z'n glans." A Sandra Teunissen, hier met Doos en Deksel, kijkt zo uit over de polder. „Het is hier doods in de winter. Er is niks te beleven." A De Badhuisweg is de schakel tussen Cadzand-Dorp en Cadzand-Bad. fotos peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72