II II D66 begint in Hulst en wil één Zeeuws-Vlaamse gemeente Jan de Feijter duikt in de wereld van de stoommachines Herinrichting Schoondijke stap verder Bijeenkomst over toekomst onderwijs 7 Jan de Feijter heeft grote, ruwe handen, maar hij kan er mooie, fijne dingen mee maken. Miniatuur stoommachines zijn z'n specialiteit. Als hij erover vertelt, komen ze als vanzelf tot leven. Het Industrieel Mu seum Zeeland in Sas van Gent houdt mor genmiddag het eerste vertelcafé. Jan de Feij ter mag het spits afbijten. „Ik vind dat wel leutig", zegt hij thuis aan de Graafjansdijk in Schapenbout. In alle bescheidenheid. Meer dan veertig jaar werkte Jan (85) bij, wat nu Yara heet, de kunstmestfabriek in Sluiskil-Oost. Hij was er werkmeester werktuig bouw. „Op het laatst, hé." Hij deed er hoofdzakelijk reparatiewerk. Met plezier, want na zijn pensi onering bleef hij de techniek trouw. „Ik bezocht met mijn vrouw een keer een hobbybeurs in Goes en zag daar bouwtekeningen van stoommachines liggen. Zij moedigde mij aan er verschillende te kopen." De tekeningen verdwenen niet in een diepe la. Jan ging aan de slag in zijn werkplaatsje aan huis. Tot in detail bouwde hij de stoomma chines na. Hij pakt ze erbij. „Zie je die moertjes. Dat is het enige wat ik heb gekocht." Jan sluit de stoommachines op luchtdruk aan en ze beginnen één voor één te draaien. Ze lopen alle- 'Hun' stoommachine is het pronkstuk van het Industrieel Mu seum in Sas. Jan weet nog hoe het apparaat er in 2004 uitzag, gestald in een lekkende loods van de vroe gere Cokesfabriek in Sluiskil-Oost. Alles was aangetast door roest. „De bouwplaat was bijna niet meer te lezen. Die heb ik thuis helemaal schoongemaakt." Het industrieel erfgoed uit 1922, gemaakt bij Van den Kerchove in Gent, is gered. Met dank aan recy- Zo'n oude stoommachine was gewoon een kunstwerk clingbedrijf Heros dat het Cokesfabriek-terrein overnam. Jan: „We zijn daar zo gastvrij ont vangen." Het bood de mannen de kans hun liefde voor techniek uit te leven. „Zo mooi maken ze ma chines tegenwoordig niet meer", verwoordt Jan zijn gevoelens, „met een schakeltableau van mar meren platen en smeedwerk in Ju- gendstil-motieven." Nog vrijwel dagelijks is Jan in het Industrieel Museum te vinden. Hij laat met collega-vrijwilligers de stoommachine geregeld draaien op een elektromotor. Niet harder dan 3,5 toeren per minuut, terwijl die in gewone doen bij de Cokesfabriek 125 toeren per mi nuut maakte om elektriciteit op te wekken. „Ook dan gaf die niet veel lawaai, hoor", weet Jan. „Hij stond een beetje te zuchten." Hoeveel uur hij aan z'n stoom machines heeft besteed, heeft Jan nooit bijgehouden. „Gelukkig maar, want dan was ik vast aan mezelf gaan twijfelen. Maar ik ben het nog steeds niet beu en het doet ook geen pijn." Ken je de vlasdagen in Eede? Daar sta ik wel eens met mijn verzameling maal gesmeerd. „Ken je de vlasda gen in Eede? Daar sta ik wel eens met mijn verzameling. De meeste mensen lopen eraan voorbij, maar sommigen willen er wel in krui pen, vooral mensen die varen of hebben gevaren." Wat hij thuis in het klein deed, heeft hij in het Sasse Industrieel Museum in het groot gedaan: een complete stoommachine opbou wen. Hij herinnert zich dat hij in 2004 als vrijwilliger werd ge- vraagd. „Een collega had me aan bevolen, heb ik later begrepen." Het was een gouden greep. Jan wil zijn eigen rol niet overdrijven. Hij laat een foto zien met vijf man nen - onder wie hijzelf - die bij de herbouwde stoommachine staan. „Dit is een topteam." SCHOONDIJKE De karakteris tieke rotonde van Schoondijke moet er binnenkort aan geloven. Aannemer De Bokx uit Terneuzen gaat de tweede fase van de herin richting uitvoeren waarbij de ro tonde verdwijnt en het Dorps plein, een gedeelte van de Lange Heerenstraat en de Dorpsstraat een nieuw uiterlijk krijgenVoor het zover is, belegt de gemeente Sluis een inloopavond waarbij planning en bereikbaarheid aan bod komen. Fase r van de herin richting, het vernieuwen van de riolering en het wegdek in Tragel Oost, de Damstraat en Dorps straat, werd vorig jaar afgerond. De democraten zijn vertegen woordigd in Sluis en Terneuzen, maar al enige tijd niet meer in Hulst. In 2018 mogelijk wel. Ver sluijs verhuisde vorig jaar van Middelburg naar Graauw. In de provinciehoofdstad was hij frac tieondersteuner. Nu wil hij het in Hulst proberen. Hét speerpunt van de komende gemeenteraadsverkiezingen doet menig Zeeuws-Vlaming huive ren: één Zeeuws-Vlaamse ge meente. „Ik weet dat het geen po pulair onderwerp is, maar wij denken nu eenmaal grensover schrijdend. Niet alleen met Bel gië, ook met de rest van Zeeuws- Vlaanderen. Als één gemeente met 100.000 inwoners sta je ster ker als er in Den Haag wat beslo ten wordt. Samen zijn we ster ker." Versluijs verwijst naar de gemeentelijke herindeling van 2003, toen Hontenisse opging in Hulst. „Vogelwaarde en Klooster- zande hebben sterke dorpsraden. Daar heeft de opschaling goed uitgepakt." Ook het grensdenken met de Belgen moet weg. „Patiën ten gaan van hier naar ziekenhui zen in België, maar niet an dersom." Het D66-programma moet twee zetels opleveren. „Dat is am bitieus, maar tijdens de Tweede Kamerverkiezingen hadden we 1.200 stemmen. Een verdubbeling ten opzichte van 2012. Er is poten tie. Ik heb afspraken met mensen die op de lijst willen komen." CADZAND-BAD Stichting New Babyion 3 houdt vrijdag een dis cussiebijeenkomst over de toe komst van het onderwijs. Stip op de horizon is de (gewenste) situa tie in 2060. New Babyion houdt regelmatig discussies en lezingen over de toekomst van maatschap pelijke onderwerpen in de regio. Mede-oprichter van het ini tiatief was de onlangs overleden kunstenaar Willem Behr. In zijn voormalig atelier De Ouverture aan de Boulevard in Cadzand-Bad, nu omgetoverd tot sociëteit, vindt de bijeenkomst plaats. Aanvang is om t9.30 uur. Aanmelden kan via info@de-ouverture.nl. woensdag 22 maart 2017 Uit liefde voor de techniek Harmen van der Werf Sas van Gent -Jan de Feijter Vertelcafé Industrieel Museum Sas van Gent, donderdag 23 maart, 14.00-16.00 uur, 4 euro in clusief koffie en thee, vooraf aan melden via de website. A Jan de Feijter in zijn werkplaats -Jan de Feijter aan huis. foto's camileschelstraete A Miniatuurstoommachine: een ééncilinder compoundmachine. Eén gemeente in Zeeuws- Vlaanderen. Het wordt hét speerpunt van D66, dat vol gend jaar tijdens de gemeen teraadsverkiezingen wil mee doen in Hulst. „We mikken op twee zetels", zegt toekomstig lijsttrekker Wouter Versluijs (29). Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68