'Kwalijk dat foto van Coba zo misbruikt is' 3 KEER IN HET NIEUWS MET MISDRIJF tellen. „Ik kende hem heel opper vlakkig. Hij was vaak thuis en groette wel als je hem tegenkwam." Haar vriend: „Vorige week zagen we 'm nog, toen kwam hij even kij ken terwijl we bezig waren in de achtertuin." De politie treft in de woning een in werking zijnde hennepkwekerij aan. Er blijkt net te zijn geoogst. Dat de dood van Van Schaik daarmee verband houdt, noemt de politie la ter op de dag 'een voor de hand lig gend scenario'. Zwarte stationwagen Naarmate de dag vordert, geeft de politie - ook met het oog op de uit zending van Opsporing Verzocht 's avonds - steeds meer details prijs. Van Schaik is zondagmiddag om vijf uur nog voor zijn huis gezien. Die avond, rond half twaalf, horen buren twee andere stemmen in de woning. Het gaat duidelijk om een ruzie. Die nacht hebben buurtbe woners een aantal mensen uit het huis zien komen. Ook heeft een zwarte stationwagen met een witte kentekenplaat en zwarte of blauwe letters zondag in de Hontestraat de aandacht getrokken. Eén koplamp brandde feller dan de andere. In de wagen zat een kalende man. De politie hoopt nog op meer aanwijzingen. Wie is de afgelopen dagen iets opgevallen rond het huis? Wie weet meer over (de inzit tenden van) de stationwagen? Wie heeft zondagnacht mensen uit het huis zien komen? Maar ook: wie weet meer over het slachtoffer, waar hij zich mee bezig hield en met wie hij omging? „We weten nog niet zo veel over Kees van Schaik", aldus de politie. De buurtbewoners vinden het wel opvallend hoe vaak Rilland in korte tijd in het nieuws is gekomen met grote criminaliteit. „Een paar maanden geleden is hier iemand in het kanaal gevonden en dan had je natuurlijk ook nog de vondst van die drugs in die vrachtwagen vlak bij het dorp. Ook is er nog een wiet- kwekerij opgerold... Rilland is na tuurlijk een dorpje dat heel dicht bij de snelweg ligt", zoekt de vrouw naar een verklaring. „En dicht bij Brabant", vult haar vriend aan. „Ik heb die foto gemaakt toen ik in het eerste jaar van de kunstacade mie zat. Een jaar of achttien jaar was ik. Ik vond de Zeeuwse dracht van Coba interessant en mooi. Die wilde ik op een originele manier in beeld brengen. De foto is gemaakt toen ik bij haar op bezoek was, sa men met mijn moeder en een tante. Toen had ik het idee dat ze het ook leuk vond. De foto straalt kracht uit. Zo kwam ze ook over. Een rustige, sterke vrouw." Tot verdriet van de familie Brasser en de fotograaf cir culeert de tot feestkaart bewerkte foto inmiddels op social media. De uit 's-Heer Hendrikskinde ren afkomstige Dennis is inmid dels als beroepsfotograaf gevestigd in Rotterdam. „Ik heb de foto aan geboden aan de provincie voor het project 'DNA van Zeeland' en die heeft 'm opgenomen in haar beeldbank. Gisterochtend is die er uit gehaald. Daar hebben we over leg over gehad. Ik ben het er wel mee eens, maar vind het wel jam mer. Het is een mooie foto. Ik vind het verschrikkelijk wat er mee ge daan is. Een normaal iemand doet dat toch niet, zou je denken. Kwa lijk is dit. Maar helaas is het wel ge daan. Ik kan dat niet terugdraaien. Ik vind het verschrikkelijk wat er meegedaan is Dit is ook heel moeilijk te voorko men. Iedereen kan met een foto aan de haal als die eenmaal is ge- download. Hoe je dat moet voorko men weet ik niet. Als je een foto downloadt van de beeldbank van de provincie verdwijnt het water merk van de DNA Beeldbank dat op de afbeelding staat. Tja, begrijpelijk maar dat maakt het makkelijker om zoiets met een foto te doen. Ik ben nu wel gewaarschuwd. Op een heel nare manier. Ik hoop dat mensen nu niet denken dat ik hier de hand in heb gehad. Dat zou ik helemaal verschrikkelijk vinden." De DNA Beeldbank bestaat sinds 2011 en is volgens woordvoerster Elise Nieboer van de provincie 'een podium en distributiekanaal tussen Zeeuwse fotografen en ambassa deurs die Zeeland willen promo ten'. „De foto's kunnen gratis ge- download worden voor promotio nele doeleinden, om de diversiteit en kwaliteit van Zeeland te laten zien. Er zijn natuurlijk wel spelre gels. Je mag in ieder geval niet de foto zo bewerken dat de essentie van het beeld verloren gaat. Maar dat is lastig te controleren. Wij kun nen niet zien wie er foto's down loadt en hebben er niet altijd zicht op hoe foto's gebruikt worden. Wij hebben de foto van Coba nu verwij derd uit piëteit met de familie." Van Jan Brasser, zoon van Coba, hoeft de afbeelding van zijn moeder niet permanent uit de beeldbank gehaald te worden. „Het is fijn om nu te weten waar die foto vandaan komt en wie 'm gemaakt heeft. Ik vind het ook niet erg dat die daar te zien is. Maar ik wil niet dat die foto bewerkt op internet te zien is. Dat doet pijn, dat kan echt niet." Brasser en Wisse beseffen dat de bewerkte foto een eigen leven is gaan leiden en dat daar weinig te gen te doen is. I vindt dood in drugscircuit woensdag 22 maart 2017 Forensisch onderzoek bij de woning aan de Hontestraat. foto's mechteldjansen Materialen van de forensische recherche. Van een afdruk in de tuin wordt een afgietsel gemaakt. Sporen worden gefotografeerd. Hij had als eerstejaars kunstaca demiestudent nooit kunnen be denken dat zijn Coba-foto zes tien jaar later zo veel zou losma ken. Dennis Wisse (35) baalt van het misbruik van de foto die hij maakte van de Koudekerkse Coba Brasser in klederdracht. Annemarie Zevenbergen Koudekerke -Dennis Wisse, fotograaf Ir aa-' 1*- ssi-i—ii BMPiaai l -Til L «i paiiaui t jf— EiaimM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66