hald^rwzifj, rjJ JÊrf A 4 BOMBRIEVEN ECONOMISCHE CRISIS Griekse autonomen lijken achter bombrieven te zitten die gisteren zijn verstuurd aan EU-topfunctionarissen. Hun vijand: iedereen die 'schuld' heeft aan de strenge bezuinigingspolitiek. Voor het sturen van bombrieven is geen enkele rechtvaardiging te vinden DOELWIT Acht hoge (oud-)functionarissen in Europa zijn gisteren gewaarschuwd door de Griekse politie. Er zou een bombrief naar hen zijn verzonden door een groep Griekse autono men. Onder de geadresseerden was Eurogroepvoorzitter en demissio nair minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën). Zijn woordvoerder be vestigde dat gisteren. Dijsselbloem wilde niets zeggen over de kwestie. Ook Mario Draghi, voorzitter van de Europese Centrale Bank, en de voormalige Griekse ministers van Financiën, Gikas Hardouvelis en Yanis Varoufakis, zouden volgens de Griekse media doelwit zijn ge weest. Daarnaast worden de namen genoemd van de Franse EU-com- missaris Pierre Moscovici en de Duitse baas van het EU-steunfonds ESM, Klaus Regling. De Europese Commissie weigert commentaar, maar zegt de ontwik kelingen 'met zorg' te volgen. Pre mier Mark Rutte vindt het ver schrikkelijk dat mensen bombrie ven sturen. „Daar is geen enkele rechtvaardiging voor te vinden." PvdA-leider en vicepremier Lode- wijk Asscher noemt het 'heel ern stig' en 'afschuwelijk'. De acht brieven met explosief materiaal werden maandag in het grote sorteerkantoor van het Griekse staatspostbedrijf ELTA, ten noorden van Athene, opgemerkt door snuffelhonden en onschade lijk gemaakt. Een eerste onderzoek zou uitwij zen dat de bedrading en de explo sieve lading van zo'n 30 gram vuur- werkkruit in ten minste een van de acht brieven identiek is aan de bombrieven die vorige week arri veerden bij het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) in Parijs en het Duitse ministerie van Financiën. Bij het IMF raakte een medewerk ster lichtgewond bij het openen van de brief. Volgens de Parijse po litie, die het explosief onderzocht, was de lading te licht om een per- soon zwaar te verwonden. De tweede brief, gericht aan Wolfgang Schauble, de Duitse minister van Financiën, werd tijdig onderschept. Gevangene De brieven zouden zijn verstuurd via brievenbussen in het centrum van Athene en niet via postkanto ren waar meestal bewakingscame ra's hangen. Alles wijst volgens de Griekse media op een actie van mi litante autonomen die zich 'Sa menzwering van Vuurcellen' noe men. Deze groep eiste de verant woordelijkheid voor de bombriefin Duitsland op. De brievenschrijvers lieten weten solidair te zijn met veroordeelde leden van hun organi satie en gelijkgezinde linkse groe pen in Griekse gevangenissen. De brief aan het IMF is nog niet op geëist maar hierin werd naar ver luidt eenzelfde techniek gebruikt. De 'Samenzwering van Vuurcel len' (SPF, volgens de Griekse afkor ting) is een bekende stadsguerilla- groep. Aanvankelijk richtten de mi litanten zich - naar voorbeeld van de extreemlinkse Duitse terreuror ganisatie RAF in de jaren 70 - op brandstichting tegen 'kapitalisti sche instituten' zoals dealers van luxeauto's en banken. Vanaf 2009 stapten ze over op bomaanslagen en -brieven. In 2010 werden brieven verstuurd naar on der anderen bondskanselier Mer kel, Silvio Berlusconi, en een reeks Europese ambassadeurs in Athene. De meeste kopstukken van de groep zijn gearresteerd en verblij ven in de Korydallos-gevangenis in havenstad Piraeus. In 2011 werd SPF door de VS op de lijst van terreur organisaties gezet. Behalve tegen financiële instelin gen nemen de 'Vuurcellen' ook de extreemrechtse partij Gouden Da geraad en de Griekse politie op de korrel. De laatste wordt meestal ge welddadigheden tegen immigran ten verweten. Volgens de Griekse media heb ben de leiders van SPF in hun cel de beschikking over internet. Sommi gen hebben zelfs interviews gege ven 'waardoor ze hun invloed kun nen verbreiden', aldus de Griekse televisie. De groep zou daarmee een nieuwe lichting autonomen aan trekken nu de economische crisis in Griekenland verergert. De Griekse politie houdt de 'Vuurcellen' verantwoordelijk voor het plegen van meer dan 150 straf bare feiten. In een eerdere verkla ring zei de groep dat het de bedoe ling is 'angst te verspreiden in de hoven en huizen van onze vijand'. Die vijand is iedereen die van doen heeft met de strikte bezuinigings politiek die is opgelegd door de EU en het IMF. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 12 dagen Ierland the Wild Atlantic Way 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba woensdag 22 maart 2017 GO Griekse 'Vuurcellen' richten woede op Jeroen Dijsselbloem Bob van Huët Rotterdam/Athene ECB-voorzit- ter Draghi, Griekse oud minister van Financiën Varoufakis en Duitse minis ter van Finan ciën Schauble (vlnr) zouden net als Dijssel bloem (rechts) doelwit zijn van bombrie ven. FOTO'S AFP.EPA. r x —Mark Rutte, premier v.a. slechts Vertrekdata: 17 april 4 sept 2 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 10 april 8 mei 28 aug 25 sept/ 9 okt. Vertrekdata: 17 april 1, 8,15, 22, 29 mei 5,12,19, 26 juni etc. Vertrekdata: 10,17, 24 april 1,8 15, 22 mei 5,12,19, 26 juni etc. Vertrekdata: 24 april 17 juli 14 aug 11 sept/2 ol<t.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4