De tierende buurman 44 ^£1J 7 WAARVAN AKTE OD De notaris investeerder financiert in dat geval de ontwikkeling van een product om dit later als beloning te ontvangen of daar een korting op te bedingen. Suc cesvolle campagnes uit het verleden zijn onder meer het slimme horloge Pebble (28,5 miljoen euro opgehaald) en de vitual reaility-bril Oculus (2,2 miljoen euro opgehaald). Oculus werd na de geslaagde publieksfinan- ciering in 2024 voor 2 miljard dollar ingelijfd door technologiegigant Fa- cebook. Ja, crowdfunding is een relatief laag drempelige manier van beleggen. Zo kun je bij Symbid al instappen vanaf 20 euro, bij Geldvoorelkaar vanaf too euro en bij Collin Crowdfund vanaf 500 euro. Sinds april 2016 moeten crowdfun- dingsplatforms wel een investeer- derstoets afnemen bij iedereen die 500 euro of meer investeert. Daarbij vragen ze naar de kennis die de in vesteerder heeft van crowdfunding, of hij ervaring heeft met beleggen en hoeveel van zijn vermogen hij in crowdfunding wil steken. Aan crowdfunding zijn ook kosten verbonden. Zo brengt Symbid 2,5 procent van het geïnvesteerde bedrag in rekening voor investeringen onder de 5.000 euro, daarboven 1 procent. Collin Crowdfund kent een jaarlijkse beheervergoeding van 0,85 procent over het geïnvesteerde bedrag. Bij Geldvoorelkaar betaal je elk jaar een 'succes-fee' van 0,3 procent over de gedane investering. Die kan maxi maal oplopen tot 2,1 procent bij een looptijd van 84 maanden. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) houdt toezicht op crowdfun- dingsplatforms, maar alleen als er sprake is van uitlenen van geld aan bedrijven loan basedofinvestering in aandelen equity based). Daarvoor moet een platform een vergunning of ontheffing van de AFM hebben. Dat kun je nagaan in het crowdfundings- register op afm.nl. Ook de crowdfundingsplatforms zelf doen aan risico-analyse. „Ieder bedrijf dat zich via onze website aan meldt, wordt eerst gecontroleerd door een onafhankelijke kredietbe oordelaar", licht Jan-Willem Onink, commercieel directeur van Collin Crowdfund, toe. Is die score vol doende, dan krijgt de ondernemer bezoek van een crowdfund-coach. Die houdt de onderneming goed te gen het licht en komt zo tot een oor deel over de financiële haalbaarheid van de leningaanvraag. Als ook de haalbaarheid positief wordt beoordeeld, belandt de aan vraag bij de Riskcoach, een aan het crowdfundingsplatform verbonden kredietdeskundige. Die geeft advies uit aan de zogenoemde Groenlicht Commissie. „Die besluit tenslotte of een leningaanvraag op de website komt", zegt Onink. „Daarna is het aan de crowd of die het bedrijfsplan interessant genoeg vindt. De inves teerders hebben het laatste woord." Bij Collin Crowdfund haalt zo één op de drie leningaanvragen de website. De selectieprocedure verschilt per crowdfundingsplatform. Meer infor matie vind je op de website van de verschillende platforms. INVESTEERDER 'Stipte betaling' Hoerenloper!" De man is buiten zichzelf van woede. Ik maan hem tot kalmte, maar hij weet van geen ophouden. „Hoerenloper!" schreeuwt hij weer, dicht bij mijn gezicht. Nu is de maat vol. „Als u niet op houdt, beëindig ik dit gesprek", waarschuw ik. Maar hij herhaalt: „Hoerenloper!" Ik sta op, verlaat mijn kamer en laat hem in zijn sop gaar koken. Een collega begeleidt de nog steeds boze man even later met zachte dwang naar buiten. „Ik ga alleen weg, omdat moeder moet pissen. Maar ik kom terug!" hoor ik hem roepen. 43 Procent van de notarissen is weieens be dreigd, blijkt uit onderzoek van de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie. Meestal blijft het bij schelden, soms wordt er gedreigd, een enkele keer vallen klappen. Is dit bedreiging? Onaangenaam is het wel. Ik ben niet bang uitgevallen, maar zo'n akkefietje hakt er gevoelsmatig in. Nou is deze man een notoire querulant. Samen met zijn oude moeder bewoont hij een vleugel van een boerderij. In de andere vleugel woont een gezin. Tussen de vleugels, achter een poort, ligt een binnenplaats. Die hoort bij de woning van het gezin. Maar bij de bouw van de boerderij in 1920 is per notariële akte vastgelegd dat op de binnenplaats een erf dienstbaarheid rust: de bewoner van de ene vleugel mag er ge bruik van maken om bij zijn voordeur te komen. De bewoners, een jong gezin uit de stad dat er sinds een paar gesodemieter, maanden woont, leg gen hun buurman Vindt hij geen strobreed in de weg. Maar de vrouw des huizes vindt de binnenplaats wel wat kaal en plaatst bloempotten. Er komt ook een pick nickbankje en de kinderen spelen er. Dat is kennelijk tegen het zere been. De buurman begint te klagen dat hem de door gang wordt belemmerd. Daardoor, beweert hij, kan hij niet meer bij zijn voordeur komen. Het moet afgelopen zijn met dat gesodemieter! Als ik, op zijn verzoek, de situatie ga bekij ken, blijkt er niets aan de hand. Hij kan zelfs zijn auto tot voor de deur rijden om zijn inva lide moeder in te laden. Het lijkt erop dat hij probeert zijn nieuwe buren te intimideren. Maar die trekken zich niets aan van zijn getier. Hij komt naar mijn kantoor, omdat hij met eigen ogen de akte wil zien die de notaris des tijds heeft opgesteld. Die verstond zijn vak, er valt geen speld tussen te krijgen. Maar de boze buurman noemt het 'broddelwerk' en begint te schelden. Als de rust is weergekeerd, denk ik aan mijn voorganger uit 1920. Hij was nog echt een notabele. Werkelijk niemand zou het in zijn hoofd hebben gehaald zo tegen hem tekeer te gaan. Vroeger was zeker niet alles beter. Maar sommige dingen wel. Johan Nebbeling Het moet afgelopen zijn met dat woensdag 22 maart 2017 Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk 4 Kan iedereen aan crowdfun- ding doen? 5 Hoe weet je dat je met goede partijen in zee gaat? Jan Fransen (56) uit het Overijsselse Borne stak zijn geld in beleggings fondsen en vastgoedobli gaties. Totdat hij crowd funding ontdekte. „Mijn eerste investering betrof kinderstoeltjes die eenvou dig vanuit de auto in de winkelwagen konden wor den gezet", vertelt Fran sen. „Voor mij is de gunfac- tor net zo belangrijk als het financiële verhaal." Inmiddels ondersteunt Fransen zo'n zeventig crowdfunding-projecten, met een gemiddelde inleg van ongeveer 200 euro. Zijn totale investering ligt daarmee om en nabij de 15.000 euro. Het levert Fransen een mooi rendement op. „De betalingen ontvang ik ie dere maand stipt op tijd. Gemiddeld zo'n 330 euro, bestaande uit aflossing en een stuk rente. Dat krijg ik bij mijn bank niet", aldus de geldschieter. En natuurlijk loopt er ook wel eens een project mis. „Maar dat moet je incalculeren", vindt Fransen. „Daartegenover staan ook succesvolle on dernemers die vervroegd aflossen." Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44