m 2 6 GELD GOEDE RAAD Crowdfunding Levert beleggen of sparen via de bank weinig op? Dan kan crowdfunding interessant zijn. Vorig jaar brachten investeerders in Nederland op die manier 170 miljoen euro bijeen, een derde meer dan het jaar ervoor. Hoe gaat crowdfunding in zijn werk? I rowdfunding is een uit de Ver enigde Staten overgewaaide vorm van pu- blieksfinancie- ring waarbij een grote groep mensen rechtstreeks - zonder tussenkomst van bank of bro ker- in een onderneming investeert. Dat doen ze door allemaal een klein bedrag in te leggen. Samen zorgt die 'menigte' (crowd) voor het kapitaal dat nodig is om de plannen van een ondernemer te realiseren. Werd in 2012 in Nederland met crowdfunding nog maar 14 miljoen euro aan investeringskapitaal ingeza meld, vorig jaar was dat al 170 mil joen euro. Samen maakten investeer ders daarmee 4.800 projecten en on dernemingsplannen mogelijk, blijkt uit onderzoek door crowdfunding adviesbureau Douw Koren. Reden genoeg om eens na te gaan of crowdfunding een interessant al ternatief voor beleggen of sparen is. Het werkt als volgt: een ondernemer wil een bedrijf opstarten of uitbrei den, maar heeft daarvoor onvol doende kapitaal. Daarom omschrijft hij zijn bedrijfsidee op een crowd- fundingswebsite en vermeldt daarbij Oculus haalde 2,2 miljoen op en werd in 2014 voor 2 miljard dollar door Facebook ingelijfd het benodigde investeringsbedrag. Zo bereikt hij een groot publiek en kunnen geïnteresseerden inschrijven en geld uitlenen. Het idee hierachter is dat meerdere personen een klein bedrag inleggen en dat deze investeringen het onder nemersplan volledig financieren. Daarin verschilt crowdfunding van het gewone bankkrediet, waarbij er sprake is van één investeerder die het benodigde bedrag alleen ophoest. Het crowdfundingsplatform evalu eert het ondernemersplan en beslist of het plan wel of niet op de website wordt aangeboden. Daarbij contro leert het platform ook de financiële haalbaarheid van het project, dit om oplichting of fraude te voorkomen. Op de meeste crowfundingswebsi- tes ontvangt de ondernemer het geïnvesteerde geld pas als ten minste too procent van het benodigde be drag bijeen is gebracht. Komt de vol ledige financiering binnen de in schrijvingstermijn van 31 dagen niet rond, dan krijgen de investeerders hun volledige inleg terug. Sinds de financiële crisis van 2008 zijn banken terughoudender gewor den in het verstrekken van leningen. Daarom zoeken ondernemers naar andere manieren om hun bedrijfsfi- nanciering rond te krijgen. Spaarders zien op hun beurt door dalende ren tes en stijgende inflatie hun spaar geld verdampen. Zij kijken naar mo gelijkheden om hun vermogen te doen groeien. Crowdfunding kan voor beiden uitkomst bieden. Hoe succesvol het kan zijn, laat WakaWaka zien. Deze maker van lampjes op zonne-energie haalde met tien crowdfundingcampagnes meer dan 2,5 miljoen euro op. Voor elke lamp die WakaWaka in ons land verkoopt, geeft het bedrijf er één gra tis weg aan mensen zonder stroom. In totaal staken 12.000 investeerders geld in de sociale onderneming. Crowdfunding kan op grofweg drie manieren. Ten eerste kun je je geld uitlenen, ook wel loan-based crowdfunding genoemd. De inves teerder leent geld, de ondernemer betaalt dat naar verloop van tijd met rente terug. De Nederlandse crowd- fundingwebsites Collin Crowdfund en Geldvoorelkaar brengen geldvra- gers en geldschieters bij elkaar. Beide platforms bemiddelen in financie ring voor het midden- en kleinbe drijf (mkb). Collin Crowdfund kent zo'n 9.500 investeerders, die gemiddeld 9,4 in vesteringen doen voor een bedrag van 1.330 euro. Het jaarlijks netto ren dement na aftrek van beheerskosten en verzuimde terugbetalingen (bij voorbeeld bij faillissement) bedraagt 3,68 procent. De looptijd van een le ning varieert bij beide platforms tus sen de 7 en 84 maanden. Een tweede manier van publieksfi- nanciering is het kopen van bedrijfs- aandelen, ook bekend als equity-ba sed crowdfunding. De ondernemer beschikt daarmee over een start- of werkkapitaal, de investeerder profi teert van eventueel dividend en waardevermeerdering van zijn aan delen. Tenzij een onderneming fail liet gaat of verlies lijdt; dan lijdt de investeerder mee. In Nederland zijn twee partijen ac tief op het gebied van aandelenfinan- ciering: Eureeca en Symbid. Symbid telt ruim 45.000 actieve beleggers, samen goed voor 16 miljoen euro aan geïnvesteerd kapitaal. Concurrent Eureeca heeft zo'n 13.000 private in vesteerders, met een gemiddelde in vestering van 5.400 euro. Beide crowdfundingsplatforms richten zich op bedrijven die tussen de 50.000 en 2,5 miljoen euro aan kapi taal nodig hebben om verder te kun nen groeien. VRAGEN REACTIES Vrijwilligerswerk Inkomen uit zorgwerk Aanrechtsubsidie? woensdag 22 maart 2017 GO HW PItM} f* Kaj van Arkel, financieel journalist Beleggen met crowdfunding IHoe werkt crowdfunding pre cies? 44 Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@pers- groep.nl. Volgende week behandelen we enkele vragen en reac ties. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raadzaam elders om een persoon lijk advies te vragen, bijvoorbeeld bij een financieel adviseur. Waarom is het populair? 3 Welke soorten crowdfunding zijn er? Als laatste is er beloning- ofwel reward-based crowdfunding. De Bijverdienen was vorige week het onderwerp. Hier enkele re acties van lezers. Jannes begeleidt kerkdiensten in de kapel van een ziekenhuis. 'Dat lijkt me vrijwilligerswerk, maar ik heb het wel altijd opge geven. Kan ik van voorgaande jaren wat terugvragen?' Antwoord: Als je de hoogte van een definitieve aanslag in twijfel trekt, kun je tot 5 jaar na het einde van het belastingjaar waarover de aanslag is opgelegd een verzoek om vermindering indienen. Dat kan door een brief te sturen naar uw belastingkantoor. Als de vergoeding maximaal 4,50 euro per uur is, met een maximum van 150 per maand en een maxi mum van 1.500 per jaar, hoef je de inkomsten niet op te geven. 'Mijn vrouw verleent zorg aan een schoonzus en krijgt een bedrag uit haar persoons gebonden budget. Ook is er een officiële zorgovereenkomst. Moet dat worden opgegeven?' Antwoord: Als je vanuit de Sociale Verzekeringsbank een bedrag uit iemands persoonsgebonden bud get (pgb) toegewezen krijgt en er een zorgovereenkomst is, ontvang je een jaaropgave van de bruto uitbetaalde bedragen. Die is in derdaad bedoeld voor de aangifte inkomstenbelasting. Dan zijn er drie mogelijkheden: je bent in loondienst, ondernemer, of geen van beide. In dat laatste geval geef je de inkomsten op als 'resul taat uit overig werk'. 'Mijn vrouw krijgt maandelijks ongeveer 185 euro aanrechtsub sidie,' schrijft Wim. 'Ik krijg vanaf juni 2017 AOW en pensioen, mijn vrouw krijgt vanaf augustus 2018 AOW. Houdt ze de subsidie in die tussentijd?' Antwoord: De 'aanrechtsubsidie' is een heffingskorting voor de in komstenbelasting voor iemand met geen of een laag eigen inko men, mits hij of zij een fiscale partner heeft en er gezamenlijk aangifte wordt gedaan. Voorwaarde is dat één partner een bedrag aan belasting betaalt dat minimaal gelijk is aan het be drag van de aanrechtsubsidie. Is de inkomstenbelasting over AOW en pensioen ten minste dat be drag, dan blijft de aanrechtsubsi die dus behouden. Houd bij de aangifte over 2018 wel rekening met de reeds ontvangen subsidie in dat jaar. -Rob Nijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43