3 Waar moetje op letten? Bosch Gardena IGriffy Green Grip 6 zzp'ers en het aantal mensen met een tijdelijk contract. „Voor zzp'ers is het voordeel groot als ze naast hun prak tijk een kleine deeltijdbaan hebben. Ze zijn dan verzekerd voor arbeids ongeschiktheid en ziekte en bouwen recht op WW op." Daarnaast is het vaak een goede, vaste aanvulling op het inkomen. Gemiddeld verdienen zzp'ers ruim 30.000 euro per jaar. Wie daar ver onder zit, kan met een tweede baan bijverdienen. Er is ook een groep, vaak jonge mensen, die valt onder underemploy ment. Ze hebben wel een baan, maar draaien te weinig uren om een volle dig salaris te verdienen. Daarom heb ben ze een extra werkgever nodig. Een andere categorie bestaat uit werknemers die het leuk vinden om naast hun baan een eigen zaak op te bouwen. Ze kunnen zo testen of het genoeg potentie heeft om er hun baan voor op te zeggen. Amerika Daarnaast is er een categorie voor wie twee banen geen noodzaak is, maar die het leuk vindt verschillende dingen te doen. Wilthagen: „Vaak gaat het om mensen die van hun hobby hun werk hebben gemaakt." Daarmee verschilt Nederland van Amerika, waar mensen vaak twee ba nen hebben omdat ze met een full time baan te weinig verdienen om van te leven. Wilthagen: „In Amerika werken mensen bijvoorbeeld over dag in een winkel en 's avonds in de schoonmaak, zodat ze genoeg verdie nen. Nederlanders hebben die twee banen meestal niet nodig. Dat geldt niet altijd voor zelfstandigen." Wilthagen meent dat het hebben van meer dan één baan een blijvend fenomeen is. „Werkgevers willen niet te veel vastzitten aan vaste con tracten. Werknemers vinden de au tonomie die bij het zelfstandig on dernemerschap hoort prettig." Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deed in 2015 onderzoek naar re denen waarom mensen meer banen hebben. Daaruit blijkt dat slechts één op de vijf werknemers twee banen heeft uit financiële noodzaak. De an dere vier hebben meer banen voor de afwisseling, extraatjes en persoon lijke ontwikkeling. Hilde Junier werkt op de sport school vooral omdat ze er plezier in heeft. „Ik vind sporten nog altijd een uitdaging en de omgang met mensen is leuk. In de sportschool heb ik een baas en collega's. Daar heb ik verga deringen en andere zaken die bij werken voor een baas horen. Dat heb ik met mijn bedrijf niet. Dan ben ik meestal alleen." Het is wel druk, merkt Junier. „Om les te mogen ge ven, moet ik de lessen uit mijn hoofd leren en elke drie maanden scholing volgen. Als ik het dan druk heb bin nen het bedrijf en ik moet een les programma op de sportschool voor bereiden, ben ik thuis niet zo gezel lig. Maar ik heb altijd zin om te gaan." Corry van Tricht heeft de drie ba nen vooral vanwege de afwisseling. „Mijn privéleven is heel saai. Ik heb al 40 jaar dezelfde man. Maar in mijn werk heb ik afwisseling. Ik hou ervan om verschillende taken om handen te hebben. Ik ga nooit met tegenzin aan de slag. Het ene werk geeft ook meer status dan het andere. Het ene moment sta ik in de spoelkeuken, het volgende moment train ik iemand in voorbereiding op een congres in Amerika. Ik zou het allebei niet wil len missen." Privéleven Wilthagen ziet als groot voordeel van twee banen dat je veel meer kans hebt je breder te ontwikkelen. „Je leert meer dan wanneer je altijd het zelfde doet. De nadelen hebben vooral te maken met planning. Je hebt ook twee keer reistijd, twee keer een kerstdiner van je werk en moet twee keer vergaderen. Dat kan zijn weerslag hebben op je privéleven, want het is ingewikkeld." Van Tricht vindt het grootste na deel dat ze te veel om handen heeft. „Mijn kinderen, inmiddels 21 en 23 jaar oud, zeggen dat ze later niet zo hard gaan werken als ik. Mijn agenda is altijd vol. Soms is het veel. Ik zou misschien ook weieens niks kunnen doen." BELASTING woensdag 22 maart 2017 GO schuren, snijden, scheuren en prikken. Let ook goed op de maat. Om te weten welke maat je nodig hebt, meetje de om trek van je hand over je knokkels, in inches. Ook worden S/M/L/XL-maten ge bruikt. In de praktijk blijkt helaas dat niet elke maat L even groot is. Pas de hand schoenen dus altijd voor je ze koopt. Bart Rost Vanaf €18,95 bij Bol.com Geschikt voor het zwaardere werk. Bin nenkant heeft veel grip. Door de prijs alleen een aanrader als je hem vaak gebruikt. Corry van Tricht geeft Engelse les (links), workshops (midden) én is mede eigenaar van Bagels Beans (rechts). FOTO SHODY CAREMAN Als je meer dan één baan hebt, betaal je over elk inkomen be lasting. Als je tweemaal een klein salaris hebt, val je bij beide banen waarschijnlijk in een lage schaal. Kom je - de sala rissen bij elkaar opgeteld - toch in een hogere schaal terecht, dan kan het zijn dat je een nahef- fing krijgt. In Nederland mag je volgens de wet geving maximaal 12 uur per dag en 60 uur per week werken. Over een periode van 4 weken is dat 55 uur per week, over een periode van 16 weken is dat 48 uur per week. Werknemers die voor meer dan één werkgever werken, moeten hun werkgevers inlichten over de andere werktij den. In het geval je twee banen hebt, moet je belangen verstrengeling voorkomen en mag je jouw werk gever niet becon curreren. Vanaf €5,25 bij Hornbach Prettige pasvorm, geeft veel bewegingsvrijheid Minder geschikt voor het zware werk. Vanaf €7,99 bij Intratuin Latex onderkant en stoffen bovenkant. Slechte pasvorm en slechte kwaliteit stiksel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40