Gepaste straf na dodelijk ongeval Attractieparken broeden op rookverbod in de wachtrijen Scandinavië Noordkaap 3 VERKEERSHUFTERS CONFRONTATIE Ik heb geen idee of de dader tot inzicht is gekomen. Dat blijft knagen Roekeloze automobilisten die een dodelijk ongeval veroorzaken, komen vaak weg met 'wat papier prikken'. Terwijl ze juist moeten leren van hun fout, stelt Elly Winkel. De Landelijke Organisatie Ver keersslachtoffers, het Openbaar Ministerie en de reclassering wer ken aan een proefin de regio Den Haag, waarin wordt gekeken naar een link tussen het misdrijf en de straf. Een mogelijkheid is een taak straf in een revalidatiecentrum waar slachtoffers herstellen van een ongeluk. „Het leed dat bij verkeers slachtoffers wordt aangericht, is heel groot. We denken dat het zin vol is als de dader ziet wat hij heeft aangericht, zodat het meer impact heeft en beter blijft hangen", stelt een woordvoerder van het Open baar Ministerie. Voorzitter Elly Winkel van de Landelijke Organisatie Verkeers slachtoffers: „De dader mag een beetje in het zonnetje papier prik ken, terwijl wij door het verlies van een kind levenslang hebben. Laat hem als verkeersregelaar aan de slag gaan." Haar stichting pleit al langer voor een werkstraf die een link heeft met de daad van de bestuurder. Volgens Winkel krijgen nabestaan den en slachtoffers met de proef 'eindelijk' het idee dat er serieus wordt gekeken naar de gevolgen van verkeersmisdrijven. „Het geeft wat rust als de dader een straf krijgt, waardoor hij moge lijk gaat inzien wat hij heeft aan gericht. Daar zit natuurlijk ook de winst in voor de maatschappij. Verandering van gedrag begint bij bewustzijn. Hij zal misschien niet zo snel nog een keer te hard rijden of met drank op achter het stuur kruipen." et een bloedvaart van 107 kilometer per uur reed Lesley W. in au gustus 2012 Elly Win kels zoon Fred dood. W. had flink wat joints gerookt en kreeg in anderhalfjaar tijd veertien verkeersboetes. Hij kreeg vier jaar cel. Voor Nederlandse maatstaven heeft hij een goede straf gekregen, vindt Elly Winkel. Ze rouwde drie jaar lang, maar zet zich nu in voor verkeersslachtoffers. „Net voor Fred was in Den Haag Donnie Rog dood gereden. Een jongen van 13. De dader kreeg vijf maanden. Of neem de taakstraf die een Pool in eerste in stantie kreeg voor het doodrijden van een opa, oma en een kleuter. Vind je het gek dat mensen in de rechtszaal met stoelen gaan gooien?" „Waar ik de meeste moeite mee heb, is dat ik geen enkel idee heb of de da der tot inzicht is gekomen. Dat blijft wel knagen. Heeft hij wat geleerd of zou hij zo weer in de auto stappen? Het aspect van heropvoeden moet een veel belangrijkere rol gaan spe len. Daarom ben ik ook zo blij dat het OM dit ook inziet, al gaat het nu voorlopig alleen om taakstraffen." „Een auto is een potentieel moord wapen, dat blijf ik zeggen. Als je on der invloed achter het stuur kruipt of tijdens het rijden op je mobieltje staart, kan het zo gruwelijk misgaan. Maar als je je straf hebt uitgezeten, kan je zonder meer weer in een auto stappen. Het gaat zo gemakkelijk." „Dat zeggen sommigen wel: opslui ten en de sleutel weggooien. Daar zal ik niet voor pleiten, maar het OM en de politiek zijn nog niet van me af. Na de dood van mijn zoon kreeg ik contact met andere nabestaanden en zag hoeveel geluk, voor zover je daar van kan spreken, ik eigenlijk had met een aanklager die mij op de hoogte hield van de straf die W. kreeg. Er worden nog te veel zaken gesepo neerd, of te lage straffen geëist. Elke keer trok ik voor die nabestaanden bij het OM aan de bel en zei 'wat is dit nu voor raars?' Zo ging het ook met die werkstraffen. Het doet nabe staanden pijn, een beetje papier prik ken. De straf is al laag, dat schiet toch niet op? Laat de dader op een kruis punt het verkeer regelen en voelen hoe hard het langs hem heen raast. Ik ben blij met deze stap, maar stop pas als ik het gevoel heb dat de dood van mijn zoon niet voor niets is geweest." De Club van Elf (de vereniging van 21 grote dagattractiebedrijven in Nederland) komt volgende week dinsdag met een verklaring. De vereniging worstelt nu nog met de juiste formulering waar alle pret parken zich in kunnen vinden. „Maar alle parken hebben de in tentie om dit te gaan doen al uitge sproken", zegt een woordvoerder van een van de attractieparken. Voorzitter Kees Kiesman van de Club van Elf wil er inhoudelijk nog niet te veel over zeggen. „We werken er hard aan. Het vergt ook handhaving, en de juiste informa tie in de parken om de mensen op het rookbeleid te wijzen. Het moet ook allemaal haalbaar zijn. Wacht u de verklaring af." Het grootste park van Neder land, de Efteling, stemde het rook beleid tot nu toe af op de Neder landse wet. Dat wil zeggen dat er buiten in wachtrijen nog gerookt mocht worden. Dat wordt vanaf dit seizoen zo goed als zeker ver boden. Het park kondigde vorig jaar al een 'strenger rookbeleid' aan, nadat een bezoekster de Efte ling via de sociale media had aan gesproken op het feit dat er nog ge rookt werd. Dat leidde tot een storm aan steunbetuigingen. Avonturenpark Hellendoorn zegt nu al onomwonden dat roken in wachtrijen dit jaar ook buiten wordt verboden. „Eerst gold het al leen voor wachtrijen binnen, nu gaat dat gelden voor alle wacht rijen. Dus ook buiten", zegt mar ketingmanager René Peul. „En we gaan het ook handhaven." Kras.nl/39390 of bel 0900-96977ocPg woensdag 22 maart 2017 Veroorzakers van een verkeers ongeval als straf het verkeer laten regelen. Een proef moet dit mogelijk maken. Jorina Haspels Den Haag Elly Winkel verloor haar zoon Fred door een verkeersongeval. De man die hem aanreed, had flink geblowd. FOTOFRANKJANSEN -Elly Winkel Had u het liever anders gewild? Is heropvoeden niet ouderwets? Moeten we daders niet simpelweg langer opsluiten? Roken in de wachtrijen wordt dit seizoen waarschijnlijk ver boden in alle grote pretparken in Nederland. Victor Schildkamp Kaatsheuvel Beleef de spectaculaire natuur van Noorwegen, Finland en Zweden! Met o.a. Lapland, de vissersdorpjes van de Lofoten, de middernachtzon, avondexcursie naar de Noordkaap, Tromso, Oslo en vele groenblauwe fjorden. Klantbeoordeling 8,3: "Een onvergetelijke rondreis!" Incl. busreis, overtochten, 14 x ontbijt, 11 x diner en excursies affia C&iï Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3