Eigen appelen, 't hele jaar door 44 Green Grip fijnste voor in de tuin .I <D O O 2 ROLAND DUONG Werk Sportinstructeur én binnenhuisarchitect, docent én eigenaar van een koffiezaak. Meer dan een half miljoen Nederlanders heeft meer dan één baan. „Je leert meer dan wanneer je altijd hetzelfde werk doet." Column Ach de appel, redder in tijd van dorst maar weinig waard: wat koop je nu voor een appel en een ei? Onze appeltelers kun nen erover meepraten. Ze zitten op goud, ik noem de golden delicious, het belangrijkste Europese ap pelras mede omdat je deze soort lang kan bewaren. de lippen. Het wegvallen van de Russische markt als gevolg van de boycot zijn velen nog niet te boven ondanks expansie rich ting Brazilië, Vietnam en China. Ook wordt de concurrentie gevoeld van Polen dat met dank aan Brusselse subsidies een appelgrootmacht is ge worden. Hier voelen we het tweesnijdend zwaard van de EU. De Neder landse tuinder werkt su- perefficiënt. Maar dit voordeel wordt op de we reldmarkt niet volledig uitgebuit omdat minder productieve Europese boeren dankzij subsidies de concurrentie met ons prima aankunnen. We produceren te veel voor onze kleine thuis markt, dus elke protectionistische maatregel zal Nederland hard treffen. Fransen, Duitsers en Polen hebben meer te winnen met protectionistische politiek dankzij hun vele binnenlandse consu menten. Economisch en politiek moeten we de boerenvrijhandel dus geen halt toeroepen. Maar voor de Nederlandse consument is het niet verbo den om te kiezen voor eigen appelen eerst. Wie appelen vaart zal appelen eten en we blij ven wel een echt appelland met meer dan 25 mil joen appelbomen. We zijn groot in de Jonagold, populair door zijn opbrengst per hectare, en de El- star, voor het eerst opgekweekt in de jaren zestig in het Gelderse Eist. De Elstar, de populairste appel van Nederland, is een kruising tussen de gouwe ouwe golden delicious - die overigens nog steeds goed verkoopt - en de minder bekende Ingrid Ma rie. Ondanks de populariteit van de klassiekers zijn de appels uit de nieuwe wereld al jaren bezig aan een gestage opmars. Bijvoorbeeld de Pink Lady die alleen in een warm klimaat groeit en daarom niet in West- Europa wordt geteeld. Als antwoord op de buiten landse indringers telen Nederlandse kwekers nu de Junami en de Kanzi die het ook goed doen. Want ondanks onze exportmacht telen we de meeste appels gewoon voor onszelf. Maar hoe kun nen we het hele jaar rond Nederlandse appels blij ven eten als de oogst in het najaar is? Het antwoord luidt: ULO, ultra-low-oxygen. Na de oogst in de herfst worden de appels op geslagen in enorme koelcellen waar zuurstof uit de atmosfeer is gehaald en stikstof aan is toege voegd om het rottingsproces te stoppen. Zo kun nen we het hele jaar rond Nederlandse appels eten. Maar ons voorjaar is de herfst op het zuidelijk half rond. Dan oogsten de Australiërs en komen de Pink Ladies en de Fuji's weer onze kant op. Ook een aanslag voor het milieu, al dat transport. Dan zijn onze Nederlandse ULO koelcellen net een tandje milieuvriendelijker. Dus zolang ze goed smaken: eigen appelen eerst! Dan zijn onze koelcellen net een tandje vriendelijker voor het milieu PRIJSPEIL TEST 1,2,3 orry van Tricht (56) uit Alkmaar heeft welgeteld drie banen. Ze is mede-eigenaar van een filiaal van Bagels Beans, geeft Engelse les en organiseert culi naire en creatieve workshops. „Het is toevallig zo gelopen, maar ik heb er veel plezier in. Ik ben begonnen als docent Engels. Dat wilde ik als kind al worden. Na 15 jaar zat ik in de schoolleiding en was ik veel bezig met vergaderen en administratie. Werk waar ik dan weer niet voor had gekozen. Toen een oud-collega me vroeg mee te gaan naar Bagels Beans voor een gesprek over het ope nen van een vestiging, ben ik meege gaan. We konden gelijk beginnen. Reden voor 2e baan Het ene moment sta ik in de spoelkeuken, even later ben ik trainer Dat heb ik even fulltime gedaan, maar toen iemand me vroeg of ik een culinaire workshop wilde geven, zei ik geen nee. En ik kon ook geen nee zeggen toen een bekende me vroeg of ik weer les wilde geven. Mijn tijd is ongeveer gelijk ver deeld tussen de drie banen, mijn in komen komt voor twee derde uit mijn werk bij Bagels Beans." Het aantal mensen met meer dan één baan neemt toe. In 2oro waren er 475.000 werknemers met een tweede baan. In 2015 waren het er al 539.000. In procenten is dat een stijging van 6.7 procent van de werknemers, naar 7.8 procent, zo meldt het CBS. De grootste stijging zit in de categorie mensen die een baan combineren met een functie als zelfstandige. Vooral vrouwen combineren twee banen. Bijna negen procent van de vrouwen heeft meer dan één baan. Zo werkt Hilde Junier (47) uit Wa- geningen al haar hele volwassen le ven als fitnessinstructeur. Daarnaast werkt ze zelfstandig als binnenhuis architect. „Ik werk veel, maar vroeger was het nog meer. Toen combineerde ik een fulltime baan als directieassis tent met mijn werk op de sport school. Dan had ik de hele dag ge werkt en ging ik 's avonds lesgeven. Nu heb ik mijn eigen bedrijf en kan ik mijn lesuren makkelijker inplan nen. Woensdag- en vrijdagochtend sportschool, alle andere dagen advi seer ik particulieren en bedrijven." Verzekerd Ton Wilthagen, hoogleraar arbeids markt aan Tilburg University, denkt dat de stijging van het aantal mensen met een tweede baan samenhangt met een toename van het aantal woensdag 22 maart 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Veel Nederlandse kwekers staat het water aan Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO 'Verboden vruchten' is het thema van de boekenweek (25 mrt-2 apr). Koop een boek en reis gratis met de NS. 1. Koop een boek. Een sug gestie binnen het thema: Verboden vruch ten, erotische verhalen en ge dichten uit de wereldliteratuur Katja Schuurman, €15 MAKKELIJK LEVEN Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van tuinhandschoenen. De lente hangt in de lucht. Tijd om de tuin in te gaan en lekker in de grond te wroeten. Wil je daar geen vuile, uitge droogde of gehavende handen aan over hou den, dan kun je niet zon der tuinhandschoenen. Er zijn vele soorten tuin handschoenen, ge maakt van diverse ma terialen in allerlei prijs klassen. Maar wat is nu de fijnste handschoen? De Consumentenbond zocht het uit. Elke klus vergt een andere hand schoen. Moetje veel wroeten in de grond, dan zijn waterdichtheid en bewegingsvrijheid fijn, en is een hand schoen van latex en ka toen het handigst. Als je een rozenstruik snoeit of met elektrisch ge reedschap werkt, wil je meer grip en bescher ming. Hoe hoger de waardering op een schaal van 1 tot 5, hoe beter de handschoenen bestand zijn tegen Meer dan één baan 2. Ontvang het Boekenweek geschenk Makkelijk leven, Herman Koch, gratis bij aankoop t.w.v. €12,50 in de boekhandel. 3. Reis 2 april gratis met trein Toon de conduc teur het Boeken weekgeschenk en je kunt heel Nederland door. Arwen Kleyngeld Rondkomen 21% Geld voor iets extra's 29% Afwisseling 25% Behoud werkzekerheid 16% Persoonlijke ontwikkeling 16% 44 Corry van Tricht g O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39