BUITEN 'Boulevard verveelt nooit Wilde ganzen? 11 Wat voor weer het ook is, een wandeling over de boulevard van Vlissingen is altijd geslaagd. Ook vandaag. Vlissinger Wim Jansen loopt mee. Het is voor Wim Jansen een bijna dagelijkse gang. Al jaren en jaren wandelt hij vrijwel elke dag vanaf zijn huis een rondje over de boulevard. Vaak dezelfde route. Jansen (1950) is theoloog, schrijver en dichter. Hij was dominee binnen de vrijzinnige vleugel van de protes tantse kerk en is nu met emeritaat. Nog meer tijd om te wandelen dus. En om te fietsen. Een dagelijkse fiets tocht is erbij gekomen na twee hart infarcten die hem bijna twee jaar ge leden troffen. „Na de revalidatie ben ik blijven trainen. Niet omdat ik per se oud wil worden, maar ik wil me goed voelen. Ik krijg ook kwaaltjes, zere knieën bijvoorbeeld. Daarom gaat fietsen ook beter." Maar het wandelen gaat ook door. II Veel van wat ik schrijf, ontstaat hier. De preken die ik vroeger schreef en mijn gedichten en columns Zoals vandaag. Vanaf zijn huis lopen we richting de boulevard. Hup, de Leeuwentrap op, we staan zo boven. „Ja, valt niet tegen he, voor iemand die een hartinfarct heeft gehad." Bo venaan gaan we linksaf, de boulevard op. Hier loopt hij dus bijna elke dag. Alleen of met zijn vrouw Eliane. Vaak in stilte, ook als hij niet alleen is. „We kennen elkaar al zo lang en zo goed; dan hoefje niet zo veel meer te praten. We gaan vaak naar de zons ondergang kijken. Als we denken dat het een mooie wordt, gaan we naar de boulevard. Het hoeft niet per se een perfecte zonsondergang te zijn. Ook op een grijze dag is het mooi, dan zie je aan de horizon een lichte streep. Ja, we hebben heel wat stap pen gezet naar de zonsondergang." Maar élke dag zo'n zelfde wande ling over de boulevard? Gaat dat dan niet vervelen? „De boulevard verveelt nooit! Het is vooral het licht. Dat is hier het mooist. Elke keer verwonder ik me weer over het licht. Elke dag is het weer anders. Zo leef ik ook. Dat is waar ik blij van word. Ik heb ook in Twente gewoond. Twentse bossen zijn mooi, maar ik ben toch een gebo ren Zeeuw: ik ben van de ruimte." Jansen probeert tijdens zijn wan delingen over de boulevard de be bouwing te negeren. De oudere laag bouw vindt hij mooi, maar de hoog bouw is volgens hem misplaatst en lelijk. En dus richt hij zich op het wa ter en zijn gedachten. „Veel van wat ik schrijf, ontstaat hier. De preken die ik vroeger schreef en mijn gedichten en columns. Vaak valt me hier iets in. Ik moet dan m'n best doen om het te onthouden. Zodra ik thuis kom ga ik m'n studeerkamer in om het op te schrijven. Meestal weet ik het nog wel." Een notitieblokje neemt hij nooit mee. „Daar kan ik niet aan be ginnen. En zo belangrijk is het ook allemaal niet, in het licht van het we reldgebeuren." Jansen schrijft voor zichzelf, om zijn gedachten vast te leggen, maar zeker ook voor anderen. „Om er mensen mee te helpen. Als je eens weet hoeveel reacties ik krijg. Zoals iemand die me schreef: 'Mijn ge wonde hart wordt geheeld door jouw gedichten'. Daar doe ik het voor. Dat ontstaat voor een groot deel hier. Je loopt te denken... En dan schrijf ik het thuis op." Jansen vindt tijdens zijn wandelin gen over de boulevard de stilte en rust in zichzelf. „God is een deel van mezelf. Dat is wat ik hier ervaar. Dat heeft niets te maken met kerkelijk heid. Het is het besef van een druppel in de zee te zijn." NATUURJOURNAAL Ganzen broeden tegenwoor dig talrijk in Nederland. Verschillende soorten, zo als de nijlgans en de canadese gans, zijn afkomstig uit gevangen schap, maar er zijn andere soorten die hier nu broeden die al vanouds in Nederland overwinteren. Het is dan niet altijd makkelijk na te gaan of er sprake is van verwilderde tamme ganzen of dat het gaat om ganzen van wilde oorsprong. In veel gevallen gaat het waarschijn lijk om een gemengde herkomst: de vestiging van een soort begint met uit gevangenschap ontsnapte of opzettelijk losgelaten exempla ren. Die trekken al snel verwil derde soortgenoten aan, die in plaats van weg te trekken naar hun broedgebieden in het hoge noor den, hier blijven om te overzome- ren. Zo'n verhaal gaat er bijvoorbeeld over de grauwe gans. In een Zeeuws-Vlaamse kreek werden heel lang geleden exemplaren uit gezet die er vervolgens gingen broeden. Ze waren goed te onder scheiden van overwinterende grauwe ganzen door onder meer een afwijkende snavelkleur en een iets lichter verenpak. Toen de gan zen na verloop van jaren tot last werden, rees het voornemen om de aantallen in te perken. Maar wat bleek? De ganzen onderscheidden zich in niets van gewone grauwe ganzen en vielen dus onder het strikte regiem van de Vogelwet, die vangen, verstoren of eieren ra pen verbood. Uit gevangenschap afkomstige ganzen paren niet alleen met wilde soortgenoten. Min of meer kenmerkend voor verwilderde dieren is dat ze ook paarbanden aangaan met andere ganzensoor- ten. Afgelopen week kwam ik een afwijkend beest tegen bij de Bie- zelingse Ham bij Hoedekenskerke. Aan de lezer om te raden wie de oudervogels zijn van dit tussen de brandganzen foeragerende beest. Mail uw antwoord aan c.jaco- busse@hetzeeuwselandschap.nl. woensdag 22 maart 2017 GO Carla van de Merbel Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: de boulevard van Vlissingen. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Onbekende gans (links) naast brandgans. foto chiel jacobusse A Wim Jansen voor het beeld van Michiel de Fluyter op de Boulevard. a De zeevaartschool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36