gjw m 95 9; 8 gSBOm Alles over het Formule 1-seizoen 2017 KLEDERDRACHT HANDBOEK VOOR HET MAKEN VAN ZEEUWSE STREEKDRACHTKLEDING Liefhebbers van Zeeuwse streekdrachten: opgelet! Binnenkort kunt u zelf aan de slag. Eind dit jaar verschijnt het boek 'Uit de doeken gedaan', met alle patronen en werktekeningen om zelf de klederdracht te maken. Nu verkrijgbaar bij Primera of via pzc.nl/fl PC Al jaren wordt ernaar uitgekeken. Eigenlijk sinds 2005, toen het boek De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000 ver scheen. Wat zagen ze er prachtig uit, al die beuken, keuzen, borst rokken, japonnen, boezeroens, klepbroeken. Maar kun je die kleding stukken van onze voorouders ook zelf maken? Welke stoffen, welke steken? Het antwoord op die vragen wordt nog dit jaar gegeven. Tenminste, als het aan de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten ligt. De uitgave, die als een werkboek bij het streek- drachtenboek van 2005 wordt ge presenteerd, is vrijwel hele- «lvw maal klaar. Alle patronen, alle werktekeningen, alle foto's, alle teksten zijn beschikbaar. Probleem is wel dat er nog een fiks bedrag - onge veer 22.000 euro - aan sponsorgeld bij elkaar moet worden gesprokkeld. Als dat binnenkort lukt, dan ligt de uit gave nog dit jaar in de winkel, getiteld: Uit de doeken gedaan - Handboek voor het maken van Zeeuwse streekdrachtkle- ding. Drie vrouwen zijn al zo'n tien jaar bezig met het nieuwe boek. Susan Bakx-Plasman is modeontwerpster in Goes. Liza van der Heijden-van der Werff doceerde textiele werkvormen en was medeauteur van het eerste Zeeuwse streekdrachtenboek. Jolien Sturm-Francke is lerares-coupeuse en heeft een modevakschool en modeate lier in Veere. In het atelier van Susan Bakx in Goes komen ze samen. Liza heeft een tas vol met oude klederdrachten meegeno men, die waren opgeborgen in het 'kammenet'. Deels origineel en dan meteen zo'n 150 jaar oud, deels recon structie. Susan heeft een paspop staan met door haar ontworpen kleding, waarbij ze zich door de oude drachten liet inspireren. We zitten meteen in de sfeer. „Als je naar onze hedendaagse kleding kijkt", zegt Liza, „dan is het net alsof we in vuilniszakken rondlo pen, zo recht en vormloos ziet het eruit. Vroeger, ja vroeger, toen had je echte kleding. Neem nou een stiklief, een soort harnasje of corset voor vrouwen: dat kost nu nog min stens 25 uur om dat te maken. Van ge- coate katoen, een soort tafelzeil." Waarom het nieuwe boek? De dames vinden het antwoord voor de hand liggend: om cultureel erfgoed te bewaren en de ken nis van de drachten levend te houden. Iedereen die straks een klein beetje feeling voor de oude kle ding heeft, kan aan de slag. Alle infor matie wordt volgens het landelijk aan vaarde Ensaid-patroontekensysteem verstrekt. Dat heeft als grote voordeel, dat de kleding uit het boek op maat kan worden gemaakt. Beter gezegd: op eigen maat. Want er wordt ook uitgelegd hoe je je eigen maat kunt opnemen. Op die manier is het patronenboek ook geschikt als lesboek voor modeopleidingen. Het was een heel karwei om alle patronen en informatie over de stoffen bij elkaar te krijgen. Een daagse schort of een keus - rok - werd gewoon thuis genaaid. De zondagse bovenkle ding werd voor de vrouwen door een jak- kennaaister gemaakt. Voor de mannen ging een kleermaker aan de slag. Jakkennaaister en kleermaker waren ambachtslui, die op maat werkten. In het boek zijn de kleding stukken in veertig groepen - paragrafen - onderverdeeld. Van de vrouwenonderbroek tot beuk en pluchen mantel. En van het hemdrok voor man nen tot korte klep broek en lankrok (vest). Een algemeen ken merk: onze voorou ders wasten hun bo venkleding niet. Was- sen zou de stoffen hebben geruïneerd. Ze waren dus uitermate zuinig op hun spullen. K|' f Ook al zaten de kleren vaak uiterst ongerief lijk. De vrouw die rond 1850 een com pleet kostuum aan had, torste zo'n tien kilo aan kleding mee. SO p£Lgi>v(x's Alles over Max Verstappen Interviews, voorspellingen en feiten Met o.a. Olav Mol, Jan Lammers en Giedo van der Garde Magazine Alles over de circuits, teams en de coureurs inclusief dubbel DVD 00 nT; O- o; gj: cr>- 01; n>: V woensdag 22 maart 2017 Uit de doeken gedaan Jan van Damme De vrouwen die met het boek bezig zijn (vlnr): Jolien Sturm-Francke, Liza van der Heijden-van der Werft, Susan Bakx-Plasmans. foto mechteld jansen 360% met de bon uit deze krant POLE POSITION O"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34