Kwartiermaker voor Grote Kerk Veere Rechter buigt zich over extra schoolkosten 6 Janzen van Badhotel Domburg naar Zierikzee Het recht op onderwijs is in het ge ding, zei raadsman Bo van Es giste ren tegen de Middelburgse be stuursrechter. Hij vindt dat Orionis bijzondere bijstand moet geven aan een Middelburgse gezin zodat hun dochter het tweetalig gymnasium aan het CSW kan blijven volgen. De ouders hebben dat extra geld niet omdat ze allebei chronisch ziek zijn en leven van een uitkering. De ouders vroegen vorig jaar de bijzondere bijstand aan maar Orio nis weigerde. Volgens de Walcherse uitkeringsinstantie zijn schoolkos ten algemeen noodzakelijke kosten van het bestaan en moet het gezin maar op andere uitgaven bezuini gen, zoals de vrijwillige pensioen afdracht, verzekeringen schrappen of hun auto wegdoen. Tegen de be stuursrechter zei juriste Nicolette Feijtel namens Orionis dat het ge zin ook had kunnen kiezen voor een gewone gymnasiumopleiding. Dat is 345,00 euro goedkoper dan het tweetalig onderwijs en biedt volgens haar ook heel goede kan sen. „Waarom moet de gemeen schap opdraaien voor het willen volgen van tweetalig onderwijs?" Van Es stelde dat er juist op ad vies van school gekozen is voor de tweetalige opleiding omdat dat een uitdaging biedt aan het meisje. „Ze We houden nu per maand dertig euro over, die zijn voor haarschool is bovengemiddeld intelligent en wordt op het reguliere gymnasium onvoldoende uitgedaagd." Hij vindt dat het juist gestimuleerd moet worden dat een meisje kiest voor een uitdagende studie. „Het gaat hier om een kind dat gelijke moge lijkheden moet hebben als andere kinderen." Het meisje volgt mo menteel de tweetalige studie om dat het gezin erin slaagt de extra schoolkosten op te brengen. Maar de ouders verwachten dat ze dat niet lang meer kunnen doen. Zeker niet als hun tweede dochter, over anderhalfjaar, ook naar het voort gezet onderwijs gaat. „Al het extra geld gaat naar haar opleiding." De ouders kunnen eventueel wel het benodigde schoolgeld lenen via de Kredietbank. „Maar dan moeten we twaalf procent rente betalen. Wij willen ons juist niet in de schulden steken omdat het voor ons heel moeilijk is om daar vanaf te komen", aldus de vader. Volgens de moeder houden ze nu per maand dertig euro over die ze kunnen gebruiken voor de studie van hun dochter. „Maar straks krij gen we te maken met de huurver hoging. Dan is dat beetje extra ook weg." Ze wees er ook op dat ze als ouder met een schoolgaand kind toch al te maken heeft met heel veel extra kosten. „Gymschoenen, sportkle- ding, een rugzak, een rekenma chine, etc." Een nieuw toverwoord in de ge meente; kwartiermaker? Er komt er één die de badstatus Domburg moet vlot trekken en nu wil de ge meente ook een kwartiermaker voor de Grote kerk in Veere. Die moet fungeren als boegbeeld en aanspreekpunt, verklaart wethou der René Molenaar. Veere wil daar 12.000 euro voor uit het gereser veerde budget halen om van de kerk een cultureel oord te ma ken. Ooit 220.000 euro groot, nu resteert nog een ton, zegt Mole naar geruststellend. Hij blijft on danks kritische geluiden geloven in de culturele toekomst van het monumentale gebouw. Vocht, kou en vleermuizen ten spijt. „De kwartiermaker, die we ook best anders hadden kunnen noe men, zorgt straks voor de kerk als Ernst Veen niet meer voor ons werkt. Die persoon wordt als het ware zijn opvolger." Veen legt nu de laatste hand aan een definitief plan voor een nieuwe invulling van de kerk. Een programma met 'hoogwaardige culturele voorstel lingen' moet zo'n 60.000 bezoe kers per jaar naar de Grote Kerk lokken. „Dat heeft wel een jaar of twee, drie nodig." Molenaar denkt nog steeds aan het Amsterdam Light Festival, het Nederlands danstheater en film instituut Eye op het kerkpodium. Samenwerking is onontbeer lijk. Niet alleen met festivals en culturele centra in den lande, maar ook op lokaal niveau, beseft Molenaar. „Museum Veere, Stich ting Delta Cultureel moeten ook De kwartiermaker, die we ook best anders hadden kunnen noemen een vinger in de pap hebben." „Eind mei houden we een openbare bijeenkomst om het de finitieve plan te presenteren. De raad neemt daar 8 juni een beslis sing over. Eind augustus gaat de kerk dicht en wordt hij aange pakt." Hij somt op: „Vloerverwar ming, uitbreiding podium, muse umcafé en een extra plafond om de kolonie vleermuizen in de nok te houden. Wij zijn nu in overleg met de monumentencommissie hoe we dat kunnen aanpakken." Directeur Govert Janzen van Bad hotel Domburg wordt de exploi tant van het nieuw te bouwen Ho tel Mondragon in Zierikzee. Eind dit jaar trekt hij zich terug uit het prestigieuze etablissement aan de Walcherse kust en legt hij zich vol ledig toe op de opbouw van het stadslogement aan de Oude Haven. Janzen wist het 'verlepte' Badho tel in tien jaar tijd weer tot een glanzende parel van Domburg op te poetsen. Mondragon moet eve neens een hotel van grote allure worden, minimaal vier sterren, dat gaat bestaan uit 41 suites en drie grote zalen. Huidig eigenaar en aannemer Hans Boogert wil de ka mers verkopen aan particulieren. Vanaf 29 april kan voor een prijs die varieert van 179.500 tot 500.000 euro (de Mondragonsuite) worden ingetekend op een kamer. Los van een vast rendement krijgen de in vesteerders voordeeltjes wanneer ze in het hotel logeren, aldus Jan zen. In de 'etalage' van het belen dende architectenbureau Willem Kort wordt volgende maand een voorbeeldkamer gebouwd. „Vanaf 1 januari ga ik het concept van Mondragon verder uitwerken, de hele inrichting regelen en perso neel zoeken. Om te beginnen een echte chef-kok, die het restaurant naar het niveau van een bib-gour mand kan brengen." IN DE REGIO Spinning- marathon afgelast Hoeden- expositie Zangavond MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 22 maart 2017 WA Orionis weigert hogere uitkering Een Middelburgs gezin wil dat Orionis bijzondere bijstand geeft zodat de dochter tweeta lig onderwijs kan volgen. Het gezin leeft van een uitkering en Orionis vindt dat de gemeen schap niet op hoeft te draaien voor deze extra studiekosten. Emile Calon Middelburg -Moeder tegen de rechter Uitspraak over zes tot acht weken. Een kwartiermaker moet straks helpen de Grote Kerk in Veere verder op te stuwen in de vaart der volkeren. De ge meente wil het definitieve plan voor invulling van de kerk als cultuurtempel eind mei pre senteren. Annemarie Zevenbergen Veere -René Molenaar, wethouder Marcel Modde Zierikzee VLISSINGEN De spinningmara- thon op vrijdag 24 maart in Ter Reede, die gisteren werd aangekondigd, is afgelast wegens privéomstandighe- den. MIDDELBURG Twintig leerlingen van de afdeling vrijeschoolonder- wijs CSW-Beste- vaêr exposeren hun zelfgemaakte hoe den tot en met zon dag 9 april in Mid delburg.De leerlin gen hebben samen gewerkt met Gerard Setterich van Hout atelier Vlissingen en hoedenontwerpster Hanny Mallekote van atelier Hoed Gezien. In het kader van de Kinderkunst- week is de hoeden- collectie te zien in expositieruimte De Pluyme, Nieuw- straat 29 in Middel burg. Tijdens de kunst- en cultuur route op zondag 2 april wordt de ex positie om 14.00 uur geopend door directeur-bestuur der van CSW, dhr. F. van der Knaap. WESTKAPELLE Het Polderhuis, musea meer or ganiseert morgen een zangavond in Westkapelle.Er worden mappen uitgedeeld waar de teksten van de lied jes instaan en Piet en Jo ondersteu nen de avond met zang en accordeon. De zangavond be gint om 19.30 uur en vindt plaats in Bij de Koster. MIDDELBURG Leerlingen van de CSW in Middelburg kon den deze week meedoen aan een Biologie EscapeRoom. De examenklassen deden dit als voorbereiding op hun eindexa men. De leerlingen gingen aan de slag met het oplossen van biologische problemen. Pas als het probleem was opgelost, konden de leerlingen het klaslokaal verlaten, fotowendymarteijn GRIJPSKERKE Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur - Koffie ochtend voor senio ren; Dorpshuis, 13.30-17.00 uur- Biljarten en koers- bal voor 50+'ers KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur - Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur - Koersbal MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 13.30-17.00 uur - Biljarten MIDDELBURG Het Zwin 1, 09.30 uur - Activiteit 'Zin gen met je kind' voor ouders/verzor gers met kinderen van 0-4 jaar; Kruit- molenlaan 125, 09.45-12.00 uur - Wekelijkse Koffie- inloop; Koudekerk- seweg 139,13.30 uur - Jeu de Boules bij CJBM; Sint Jo- risstraat 35,13.30 uur - Tuinfeest BSO Wigwam; Sportzaal Roozenburglaan, 19.00-21.00 uur - Wekelijkse trim- groep voor (ex-) hartpatiënten OOSTKAPELLE Sionskerk, 9.00- 11.30 uur-Vrou wenmorgen met Bertien van Ginho- ven; De Halve Maan, 13.30-16.30 uur - Bridgen; De Egelantier, 13.30- 14.30 uur-Wandel activiteit OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7,17.15- 18.00 uur - Kleuter dans SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00-16.00 uur- Koersbal VEERE Stadhuis, 13.00- 17.00 uur - Ten toonstelling 'Be tween Light and Darkness' van Theodora Plas; Ver enigingsgebouw, 13.45-17.00 uur - Soos VLISSINGEN Vrijenhovenzaal, 09.00 uur - Peuter- gym; Zeeuws mari tiem muZEEum, 09.30 uur Start Kinderkunstweek, rondleiding voor scholieren; 10.30 uur - Workshop door Agnes den Hartogh ZOUTELANDE De Tienden, 13.30- 16.30 uur - Soos ESCAPEROOM BIOLOGIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32