Karakteristieke bomenrij langs kanaal vervangen Auto te water na botsing Afpersing seksfoto's en -films: man blijft in voorarrest 5 Lagere celstraffen geëist voor medeverdachten Openbaar Ministerie wil de Halsterse hoofdverdachte van de mislukte cokesmokkel met sportvisbootje De Zeeland voor acht jaar achter de tralies. Zakenman J.G. (63) uit Halsteren verdient 8 jaar cel als organisator van de mislukte smokkel van 1075 kilo coke met zeesleper Marian V en sportvisbootje De Zeeland. Dat vindt de officier van justitie. Tegen drie bemanningsleden van zijn ge charterde schip eiste ze gistermor gen voor de rechtbank in Rotter dam 6 jaar cel (kapitein en stuur man) en 5,5 jaar (kok). Het Openbaar Ministerie ziet volop bewij s tegen het viertal, waaronder gedetailleerde verklaringen van Fi- lipijnse bemanningsleden over het aan boord halen van de drugs voor de kust van Paramaribo en het overzetten ervan in een vliegende storm op De Zeeland, die 15 januari 2016 met drugs en al aanspoelde op het strand bij Cadzand. Verfsporen op beide schepen, gebruikte tou wen en netten, merkwaardige vaar- bewegingen en radarbeelden on dersteunen het bewijs, meent de officier. Daarbij heeft de scheeps kok als enige zijn aandeel bekend. Hij moest naar eigen zeggen onder zware druk meedoen. G. ontkent elke betrokkenheid bij de smokkel. Volgens zijn advocaat Henk van Asselt stuurde hij de Ma rian V slechts naar Suriname voor reparaties en om een sleep af te le veren, niet om coke op te halen. Wat hem betreft heeft de beman ning het transport misschien wel zelf geregeld. Want op veel ant woorden geeft het onderzoek vol gens hem geen antwoord: „Wie le verde de drugs in Suriname, wie heeft de coke gekocht en voor wie was die bestemd? Wie heeft De Zeeland opdracht gegeven de drugs op te gaan halen?" Van Asselt en de advocaten van de eveneens ontkennende Neder- Advocalen van de verdachten vinden vooral dat de scheepskok een dubieuze rol speelt landse kapitein en stuurman vin den dat vooral de speciaal voor de reis ingehuurde scheepskok uit Den Haag een dubieuze rol speelt. Hij lapt de anderen er volgens hen mogelijk bij om zijn eigen straatje schoon te vegen, terwijl hij in hun ogen misschien wel in opdracht van de drugsfmanciers aan boord is gezet om een oogje in het zeil te houden. Contact Vorige week hoorden de vier opva renden van sportvisbootje De Zee land, onder wie de van oorsprong Klundertse No Surrender-captain T.N., strafeisen van 4 tot 10 jaar te gen zich eisen. Uit het strafdossier blijkt dat de verdachten van beide boten voor en na de smokkel con tact met elkaar hebben gehad. Zo ontmoette J.G. in de garage van au tohandelaar R. de K. in Breda een mede-eigenaar van sportvisbootje De Zeeland. Dat was drie dagen voordat de Marian V uit Suriname vertrok. Volgens verklaringen in het dossier zou De K. de zakelijke partner zijn van G. in het bedrijf rond de zeesleper, maar G. ontkent dat. De K. is voor zover bekend niet als verdachte gehoord in het onder zoek. Van de 475 bomen, voornamelijk abelen, verkeert de helft in slechte staat door snoeiwonden en dode takken. Af en toe valt een boom om. Als er niks gebeurt, wordt de Vogeldijk te gevaarlijk om open te stellen. Nu komen er vooral wandelaars, hardlopers en mountainbikers. De provincie wil dat de tweeënhalve kilometer lange strook langs het kanaal een veilige recrea- tieplek blijft. Daarom wordt dit najaar begonnen met het rooien van de bomen. Dat gebeurt niet in één keer, omdat de kaalslag dan het karakteris tieke landschap om zeep zou helpen. Daarom wordt elk jaar 300 meter aangepakt, te beginnen in Oost-Souburg. In totaal verdwijnen 475 bomen. Als de operatie voltooid is, in 2025, zijn er 137 extra bomen bij gekomen. Behalve abe len komen er 88 notenbomen. Ook wordt er 1300 vierkante meter aan struiken bij geplant. Tijdens het werk zal de Vogeldijk er anders uit zien, maar na tien jaar is de stamomtrek van de nieuwe bomen al dertig centimeter, dus de oude situatie zal naar verwachting betrekkelijk snel zijn hersteld. Het rooiplan is besproken met onder anderen de vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland, de Tuin van Zeeland en de mountainbikevereniging. Er moeten nog vergunningen worden verleend, dus betrokkenen kunnen nog bezwaar maken. Op 19 april is een inspraakavond gepland. KORTGENE Hulpdiensten zijn gistermiddag uitgerukt voor een te water geraakte auto langs de Provincialeweg bij Kortgene. Niemand raakte bij het ongeval gewond. De auto belandde rond 17.00 uur in het water na een bot sing. De brandweer rukte uit met twee tankautospuiten en duikteams, maar toen die arri veerden was de personenauto al leeg. Duikers hoefden het water niet meer in. Hoe het ongeluk kon gebeuren is niet bekendgemaakt. Anderhalf jaar lang moest een jonge vrouw seks hebben met een Goesenaar anders zouden seksfoto's en -films van haar on line worden gezet. En in die pe riode werden nog meer foto's en films gemaakt. Officier van jus titie Gunnar van der Hofstede noemde het een 'praktijk die zijn weerga niet kent'. Hij wilde dan ook niets weten van een schor sing van het voorarrest, zei hij gisteren tegen de leden van de Middelburgse rechtbank. Want volgens hem is er onder andere sprake geweest van verkrach ting. Hartproblemen Raadsman Paul Bakkum vroeg juist aan de rechters tijdens een tussentijdse zitting, om het voorarrest van F.V. (30) uit Goes te schorsen zodat hij weer bij zijn ouders kan gaan wonen. De raadsman stelde dat zijn cliënt erg veel spijt heeft van zijn da den en wees de rechters er ook op dat de man hartproblemen heeft. Volgens de advocaat weten zijn ouders precies hoe ze moe ten handelen als er een hartstil stand is. Van der Hofstede vond dat geen reden om hem naar huis te sturen. Hij zei dat in To- rentijd een medische dienst zit die perfect in staat is om voor de man te zorgen. „Misschien is To rentij d wel de beste plaats om te verblijven." De verdachte erkende dat hij fout was. „Dit had nooit mogen gebeuren." Maar dat pleidooi mocht niet meer baten. De rechtbank volgde de officier en besliste dat de man voorlopig in Torentijd blijft tot hij daadwer kelijk voor zijn daden wordt be recht. woensdag 22 maart 2017 PC Cokesmokkelaar hoort acht jaar cel eisen Hessel de Ree Rotterdam Uitspraak over twee weken. Abelen langs het Kanaal door Walcheren. De provincie gaat alle bomen langs het Ka naal door Walcheren aan de kant van de spoorlijn tussen Oost-Souburg en Middel burg vervangen. Om het karakteristieke beeld van de Vogeldijk te behouden wordt het werk over negen jaar gespreid. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Een Goesenaar blijft in voor arrest. Hij maakte seksfoto's en -films en dreigde ze op in ternet te zetten. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31