De sanering van Thermphos loopt gewoon door |1 1 |1 I r 1 l 1 1 [1 1 |1 i] 1 f 1 li 1 1 1 Rabobank ziet in alle sectoren optimisme VOOR WIE DOE JIJ HET EIGENLIJK? 4 VIJF VRAGEN OVER FOSFORFABRIEK V00RWIE.N1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hoewel de Zeeuwse economie dit jaar iets minder groeit (voorspeld is zo'n 1,5 procent) dan vorig jaar, blaken ondernemers van het zelf vertrouwen. Bij de Rabobank Oosterschelde loopt het storm met kredietaanvragen, zegt direc tievoorzitter Ad de Korte. „We zijn de crisis voorbij. Vorig jaar sprongen vooral de webwin kels en de foodsector eruit, nu zien we dat in de volle breedte on dernemers weer willen en durven investeren. Dat gaat van de bouw, horeca, vrijetijdssector tot de landbouw, fruitteelt en de bin nenvaart. Fruittelers hebben last gehad van de Russische boycot, maar in die sector lijkt het nu wat beter te gaan. Zelfs uit de binnen vaart die kampt met overcapaci teit, krijgen we weer financie- ringsaanvragen. Veel investerin gen zijn bedoeld voor innovaties." De Rabobank Oosterschelde presenteerde net als hun collega's in Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren gisteren zijn jaarverslag. Daaruit blijkt volgens De Korte onder meer dat de klacht dat ban ken bedrijven nog maar mondjes maat krediet verstrekken onge grond is. „Ook tijdens de crisisja ren liep de kredietverstrekking aan het bedrijfsleven met zo'n 10 miljoen euro per jaar op. Wij fi nancieren nog steeds alle onder nemers en zullen met markt- teams dit jaar nog meer lokaal gaan opereren." De drie Zeeuwse Rabobanken hebben vorig jaar voor 6,3 miljard euro aan krediet verstrekt. Ooster schelde 2,4, Walcheren-Noord- Beveland 2,1 en Zeeuws-Vlaande ren 1,8 miljard. Dat betreft kredie ten aan bedrijven en particulieren (hypotheken, leningen). Zo'n tweederde van het totaalbedrag betreft leningen aan bedrijven. Door automatisering en digita lisering verdwijnen er steeds ba nen bij banken. Een reorganisatie bij de Rabobank kostte vorig jaar 200 medewerkers hun baan. Een deel is vervroegd met pensioen gestuurd, een deel is elders aan de slag gegaan of is voor zichzelf be gonnen, maar een aantal ontsla gen mensen heeft weer binnen de Rabobank werk gevonden. Bij voorbeeld in Bergen op Zoom waar de administratie voor Zuid west-Nederland is samengebald en in Vlissingen, waar één van de callcenters is gevestigd. woensdag 22 maart 2017 Maandag ontplofte een ruzie over de sanering van de failliete fos- forfabriek Thermphos. Opdracht gever Van Citters Beheer (VBC) en aannemer Decontamination Services (DS) vlogen elkaar openlijk in de haren. Een breuk lijkt aanstaande. Wat betekent dat voor de stroperig verlopende schoonmaak van het Thermphos- terrein? Frank Balkenende Nieuwdorp Opdrachtgever VCB, een dochter- bv van Zeeland Seaports, dreigt de samenwerkingsovereenkomst met DS, een dochterbedrijf van Mourik, te verbreken. Mourik verklaarde maandag op zijn website dat het werk is opgeschort. Een uitleg ge bundeld in vijf vragen. J Ligt de sanering nu echt stil? Nee. De verwerking van de nog I resterende 2000 ton fosforslik - persen, filteren en verbranden - loopt gewoon door. Op het terrein zijn feitelijk twee aannemers actief. Mourik heeft namelijk in een vroeg stadium dochterbedrijf Petrogas International ingeschakeld. De laat ste bekommert zich om de verwer king van het fosforslik dat in tanks, vaten en leidingen zit. De bulk is overigens samengebracht in grote tanks. 2 Waar gaat het conflict dan wel over? Ook het ovenhuis moet Het terrein van Thermphos. fotovcb schoon. Daarin zitten fosforresten, asbest en 90 radioactieve bron nen. Partijen kibbelen momenteel over de juiste methode. Mourik wil robots en machines in zetten om te voorkomen dat perso neel de ovens in moet. Volgens VCB is die aanpak peperduur en volstrekt onnodig. De opdrachtge ver heeft oud-Thermphossers in gehuurd die ervaring hebben met het uitruimen van de ovens. Vol gens hen kan dat handmatig ook veilig, zonder dat personeel daad werkelijk de ovens in moet. Niet uit gesloten is dat VCB voor die klus een andere aannemer voor inhuurt. 3 Eind maart moet er een plan van aanpak liggen, waarin staat wanneer Thermphos fosforveilig is, hoeveel de sane ring uiteindelijk gaat kosten en wie wat betaalt. Waarom zit er nu plots zo'n haast achter? De provincie zit niet dik in de slappe was. Ze betaalt sinds eind vorig jaar per maand zeven ton aan beheer- kosten. Dat tikt aan. Voor haar por temonnee is het prettig als de eer ste fase van de sanering zo snel mogelijk klaar is. Zij hoopt nu dat het Rijk meebetaalt, maar Den Haag wil dan wel eerst een gedegen plan en een einddatum zien. Het Rijk wil voorkomen dat grondeigenaar Zee land Seaports later dikke winst pakt op de uitgifte van het geschoonde terrein. Dan zou de belastingbetaler bloeden en het havenbedrijf binnen lopen. 4 Hoe lang gaat de sanering nog maximaal duren en hoe hoog wordt de rekening? Bij het huidige tempo tot eind 2018. Overigens is er nog 10 miljoen euro van het aannemersbudget te besteden. Dat wordt voldoende ge acht voor de fosforslikverwerking én de reiniging van het ovenhuis. Aan beheerkosten komt er dan er gens tussen de 10 en 15 miljoen euro bij, want de beheerskosten da len als er meer fosforslik is ver werkt. Dat heeft met wettelijke voor schriften te maken. Al met al gaat de eerste saneringsfase een kleine 60 miljoen euro kosten. 5 Kan er geen hek om Therm phos heen of kunnen ze de boel niet in beton storten? Dat lost niks op. De wet vereist dat er in dat geval beheer blijft (ope rators, beveiliging, bedrijfsbrand weer) blijft. Je kunt er dan ook geen nieuwe bedrijven huisvesten. T L A 1 L A 1 L A ;1 11 T L A 1 L a II L A ;l 1 Ook altijd druk druk druk? Altijd overwerken? Altijd een schepje erbovenop? Natuurlijk is er niets op tegen om eruit te halen wat erin zit. Maar je kunt je afvragen: waarom die eeuwige onrust? Omdat je het zelf wilt? Of om de buitenwereld te imponeren? En hoop je daar gelukkiger van te worden? Het tegendeel is het geval. Dus rest de simpele vraag: voor wie doe jij het eigenlijk? Op voorwie.nl vind je inspiratie om daar eens over na te denken. Of heb je het te... De Zeeuwse economie sprint vooruit. Investeringen in alle branches nemen toe, zegt Ra bobank Oosterschelde. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30