Krimn Rechter: geen behandeling voor bezit kinderporno 50Plus is bang voor criminele vrijstaat Wim Pijbes vangt het Zeeuwse licht 2 JAN VAN DAMME Column Het was na afloop van een le zing in Middelburg. Een mevrouw klampte me aan. 'Zeg!' Ik zag in eerste instantie geen bekende voor me staan. 'Je moet de groeten hebben van Mon- nes'. Het duizelde me. Monnes. Dat was zeker een halve eeuw geleden, dat ik hem voor het laatst had ge zien. Opeens was ik terug op het voetbalveld van Groede. Als de oudjes - we hadden twee elftallen, de oudjes van boven de zestien en de jonkies - als de oudjes speelden koos ik altijd positie achter het doel van onze eigen keeper. Dat was een tijd lang Jan Manneke. Tot hij zich door het eerste elftal van Breskens liet wegkapen. Desertie, zo voelde het wel een beetje. Mijn neef Ro nald volgde hem op. Die kon ook safes maken, waar je u tegen zei. En Monnes? Monnes stond ook op doel. Ik denk dat hij reserve was. Eén wedstrijd van hem zal ik nooit vergeten. Ik weet de tegenstander niet meer, het zal Schoondijke zijn geweest, of Aardenburg. Het bezoe kerselftal was er niet in geslaagd het volledige elftal op de been te bren gen. Ziekte, geboorte, overlijden, werk - er waren vele redenen om een keer verstek te laten gaan. Hoe dan ook: de bezoekers hadden hun keeper thuis moeten laten. Tot mijn nog altijd niet aflatende verbazing zag ik even later Monnes tussen hun palen staan. Onze Mon nes, in een zwart tenue, met een houding alsof hij Eddy Pieters Graafland zelf was. Hij grabbelde een in principe onhoudbaar schot uit de linker hoek. Niet klemvast: de bal stuitte tegen zijn linkerarm om hoog en dreigde met een doordraai end effect alsnog tegen het net aan te slaan. Maar dan hadden we bui ten Monnes gerekend. Vanuit lig- stand kikkerde hij gewoon voor de tweede keer bovenop de bal. Heb bes! Ik stond achter zijn doel, met ge mengde gevoelens. Want ja, ik was voor Monnes, maar ook voor de Groe. Uit je doel ranselen, uit de lucht plukken: dat zijn woorden, die me nog altijd vleugels geven. Kijk, Monnes, jij liet zien hoe je met krimp om moet gaan. Vanuit dit hoekje: de hartelijke groeten terug. Ik stond achter zijn doel, met gemengde gevoelens DESTELLING Vandaag: Zeeuws voetbal op Zeelandnet. Ik ga kijken! Reageer op pzc.nl 2181 reacties Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Google-actie voor privacy Prijsuitreiking schrijfwedstrijd Gratis compost ophalen zaterdag Geen opname van zeven weken in een kliniek waar zedendelinquen ten worden geholpen tegen hun aandrang. De 39-jarige R. van der W. uit Kloosterzande komt er genadig vanaf bij het gerechtshof in Den Bosch. Die gaf hem gisteren 240 uur taakstraf, omdat hij in 2013 2290 plaatjes met kinderporno down- loadde. Bovendien krijgt de man nog een gevangenisstraf van 365 dagen, waarvan 364 voorwaardelijk. En dat zou volgens het gerechtshof in Den Bosch voldoende moeten zijn om hem ervan te weerhouden om ooit nog iets seksueels met kinderen te doen. Want de veroordeling in 2012, toen hij seks had gehad met twee jongens van veertien, hielp niet. Toen zat hij een jaar later weer op het politiebureau, vanwege die 2290 plaatjes. Nu lijkt de man zijn leven echter weer op de rit te hebben. „Daar heb ik keihard voor gewerkt. Ik heb een baan en allemaal diploma's gehaald. Ik word ook nog veertig dit jaar. Als ik nu weer iets doe, raak ik alles kwijt. Dat wil niet", had de man te gen de rechter gezegd. Ook gaf hij volgens het hof'blijk van inzicht in het laakbare van zijn handelen'. Daarom gaf de rechter hem de kans die hij wilde. Van der W. wilde pertinent niet de gevangenis in of naar een geslo ten kliniek, omdat hij dan zijn baan zou kwijtraken. Ook speelde mee, volgens het hof, dat het om een re latief milde vorm van kinderporno ging. De uiteindelijke straf is milder dan die van de rechtbank in Mid- Volgens het hof gaf hij'blijk van inzicht in het laakbare van zijn handelen' delburg. Die legde nog acht maan den cel op, waarvan vijf voorwaar delijk. En die legde juist wel de be- handelverplichting er bij op, wat de reclassering ook had geadviseerd. Justitie eiste twee weken geleden vergeefs om dat vonnis te bevesti gen. 50 Plus is bang dat Zeeland een vrij staat wordt voor criminelen en drugsmokkelaars nu de waterpoli- tie voorlopig niet meer controleert. Dat blijkt uit schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur. Statenlid Willem Willemse re ageert op een bericht, vorige week in de PZC, dat schepen van de wa- terpolitie Landelijke Eenheid voor lopig aan de kant blijven omdat er onvoldoende mensen zijn om de nautische diensten goed en veilig uit te kunnen voeren. Volgens de politiebond ACP willen de agenten van de waterpolitie niet langer toe kijken hoe hun vak wordt kapotbe- zuinigd. 50 Plus vraagt of door de bezuini gingen de veiligheid op en rond de Zeeuwse wateren niet in het geding komt. Willemse wil dat de provin cie de onveilige situatie die op de Zeeuwse wateren dreigt te ontstaan aankaart in Den Haag. Hij wil ook weten hoe commissaris van de ko ning Han Polman denkt de veilig heid op de Zeeuwse wateren en ha vens weer onder controle te krijgen. DOMBURG De Domburgse peri ode van Jan Toorop en Piet Mondri aan komt volop aan bod in de eerste aflevering van de tv-serie 'Pano rama Pijbes', die vanavond wordt uitgezonden. In de serie kijkt oud directeur Wim Pijbes van het Rijksmuseum in Amsterdam door de ogen van kunstschilders naar het Nederlandse landschap. Elke afle vering staat er een bepaald type landschap centraal, zoals heide, stad en rivier. De eerste aflevering is volledig gewijd aan de Nederlandse kust. In Zeeland zien we Pijbes staan op het duin bij Domburg, in gesprek met Francisca van Vloten, conservator van het Marie Tak van Poortvliet- museum. Het regent en het waait hard. Ze praten over de 'fantastisch mooie zomer' van 1908, toen Piet Mondriaan voor het eerst aan de Zeeuwse kust landde. Pijbes: „Hier heeft Mondriaan de kleur ontdekt en heeft hij de lijn te grazen geno men." Beeldend kunstenaar Loek Grootjans legt uit hoe zoutkristal len in het zeewater voor het 'magi sche' Zeeuwse licht zorgen. Panorama Pijbes: elke woensdag 20.25 uur op NPO 2. 'Geen bezwaar Brouwerseiland' MOORDWAPEN PIM FORTUYN IN HET RIJKSMUSEUM m N woensdag 22 maart 2017 Gisteren: Facebook moet foto kleder drachtmoeder verwijderen MIDDELBURG Google Nederland is aan staande zaterdag op de Markt in Middelburg om aandacht te vragen voor privacy. Het internetbedrijf trekt met een caravan door het land om iedereen te laten zien hoe en waar ze hun privacyinstellingen kunnen aanpassen. Uit Google's zoekmachine blijkt dat Nederland op de tweede plek staat van lan den waar het meest ge zocht wordt naar privacy, achter Australië. Google staat op de Markt van 10 tot 16 uur. MIDDELBURG Zaterdag 25 maart wordt in ZB| Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland de Boekenweek 2017 fees telijk geopend. Dat ge beurt om 11.00 uur met de prijsuitreiking van de schrijfwedstrijd 'Verbo den Vruchten' - over de schaking van de Vlis- singse schrijfster Betje Wolff in 1755. Christian Blaha (piano) en Rob van der Meule (zang) bren gen 18e -eeuwse liederen uit de tijd van Betje Wolff ten gehore. VLISSINGEN Alle milieustraten in Zee land doen zaterdag mee aan de Nationale Com- postdag. Op deze dag wordt gratis compost uit gedeeld aan bezoekers van de milieustraat. Nog steeds bestaat veertig procent van al het afval in de grijze container uit groente-, fruit- en tuinaf val. Dat moet beter, vin den de gemeenten. Com- posteren is namelijk goedkoper dan verbran den van restafval. Pieter van Klinken Den Bosch Ernst Jan Rozendaal Middelburg BROUWERSEILAND Minister Schultz heeft een zogenaamde Barro- ontheffing verleend voor Brouwerseiland. Daar mee geeft het Rijk aan geen bezwaar te hebben tegen bouwen op de Brouwersdam ais water kering. De Schouwse raad beslist nog over het al dan niet wijzigen van het bestemmingsplan. IN &EZE ZAAL IS HET WERK VAN REMBRAN&T TE ZIEN EN HIERNAAST &AT VAN VERMEER. EN HET WERK VAN VOLKERT VAN &ER <5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2