Blind heeft nu zowaar wat te kiezen bij Oranje 23 Je kunt ook van waarde zijn door anderen beter te laten voetballen En dat is niet gebeurd." Janssen brak in 2016 door in Oranje als energieke spits die scoorde. Zijn allround-kwaliteiten passen goed bij hoe de ploeg wil spelen. Laat hem staan totdat hij in Oranje overduidelijk faalt. Vrij vertaald is dat de stelling van Van Hooijdonk. En het lijkt erop dat Blind ook zo redeneert. Publiekspeilingen over spelers zijn geen leidraad voor zijn keuzes. „Ik ga niet denken: ik kan beter Jantje opstellen, want dan krijg ik minder hoon als het misgaat", zegt Blind in zijn algemeenheid. „Als je zo denkt, dan ben je de hele dag aan het rekenen. Wat de spitsposi- tie betreft, ben ik er wel uit. Ik zie het als een luxeprobleem." Relevant vindt hij naast zijn ei gen gevoel ook de harde data die de Oranje-staf van alle internatio nals heeft. „Intensieve sprints, daaraan kun je afmeten of spelers het fysiek en mentaal kunnen op brengen. Wij testen zelf en koppe len dat aan eerdere resultaten." Dost is uiteraard fit, maar ook bij Janssen ziet dat er goed uit. „Nog steeds. Mij verrast dat niet. Hij mist geen ritme door een blessure en iedereen heeft intussen wel meegekregen dat Janssen bij Spurs en Wijnaldum bij Liverpool het hardst van alle internationals trai nen." Dost begint overigens pas vandaag met trainen bij het Nederlands elftal. Hij kreeg gisteren vrijaf voor de begrafenis van zijn opa. Mocht Janssen inderdaad de voorkeur krijgen in Sofia, dan gaat Van Hooijdonk vooral op diens hou ding letten. „Ik moet dan aan zijn intenties niet kunnen zien dat Janssen al een tijd niet speelt. Concreet voorbeeld: Stel, hij gaat op doel af. Rick Karsdorp komt meelopen en die staat er beter voor. Dan moet Janssen de bal ge woon afleggen en niet zelf willen scoren. Hoe groot de hunkering ook." Waarde Van Hooijdonk vergelijkt het een beetje met Alexander Hleb, de in ternational van Wit-Rusland. „Die voldeed bij zijn land, maakte een mooie transfer naar FC Barce lona en speelde daar niet. Maar bij Wit-Rusland bleef hij toch mee doen. Daar is volgens mij niks mis mee, zolang je maar zorgt dat je van waarde blij ft voor het team. En dat kun je ook doen door anderen beter te laten spelen." De persconferentie van Danny Blind is nog in volle gang als een jongetje van een jaar of zeven het podium op komt geschuifeld, aan gemoedigd door de spelers Kevin Strootman en Daley Blind. De pers moet maar even op zijn beurt wachten; het ventje wil graag een handtekening. Kort daarvoor heeft het Neder lands elftal zijn samenwerking be kendgemaakt met het Prinses Maxima Centrum, een organisatie die strijdt tegen kinderkanker. Voetbal is van ondergeschikt be lang, zo willen Blind en Strootman maar zeggen. Die vragen over de opstelling kunnen heus wel even wachten. Terecht natuurlijk, maar het tafe reeltje laat ook nog iets anders zien. Rondom Oranje is de storm einde lijk een beetje gaan liggen de laatste maanden. Waar de persconferen ties van Blind voorheen op pu blieke tuchtigingen leken, is er nu zowaar ruimte voor nuance, of voor een knipoog tussendoor. Chaos, stress en hoon hebben stilaan plaatsgemaakt voor kalmte, óók nu de organisatorische wanorde bij de KNVB weer enigszins is geluwd. „Ik kan echt keuzes maken", zegt Blind zelf, in de aanloop naar de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Bulgarije, zaterdagavond in Sofia. „En dat voelt als luxe." Dan heeft hij het niet alleen over de spitspositie. Neem de vleugels, waar Blind normaal gesproken kan kiezen uit de opgebloeide Mem phis, Quincy Promes, Steven Berg huis, Jeremain Lens én - mits fit - Arjen Robben. Op het middenveld zijn Strootman en Georginio Wij naldum onomstreden, maar de vraag is of Blind opnieuw voor Davy Klaassen als nummer 10 kiest, of toch voor Wesley Sneijder. „Wij geloven gewoon echt dat We sley nog iets toevoegt aan dit elftal", aldus Blind over zijn captain. „Op het veld, zeker, maar ook daarbui ten. Als je ziet hoe Wesley omgaat met de zieke kinderen, hoe hij de mensen toespreekt, dan zie je: die weet hoe de wereld in elkaar zit. Hij brengt ervaring, heeft bewezen dat hij belangrijk kan zijn in deze groep." Niet elke keus is er één uit luxe, zoals die in het doel, waar slechts Jeroen Zoet een vaste basisspeler is bij zijn club PSV. Centraal achterin ontbreekt het vaste duo Jeffrey Bruma-Virgil van Dijk. „Maar Ste fan de Vrij is fit, heeft negentig mi nuten gespeeld',' aldus Blind. „Daarnaast maakt Bruno Martins Indi een uitstekend seizoen door bij Stoke City, net als Wesley Hoedt bij Lazio. Twee jongens in vorm, spe lend in sterke competities. Ik weet al wel hoe ik het wil doen, maar waar het om gaat: we hebben echt wat te kiezen." i Robben kampt met een wreef blessure, maar kan zaterdag waarschijnlijk spelen Het duel in Sofia wordt cruciaal om op schema te blijven voor de eerste twee plaatsen in de poule. Bulgarije maakte tot nu toe een zwakke in druk, maar zal zich maximaal be wapenen tegen Oranje. „Ze spelen vanuit een gesloten defensie, loe rend op de counter, met veel ener gie en diepgang", aldus Blind. „Dat betekent dat wij veelal het initiatief zullen hebben, of krijgen. Dat vraagt waakzaamheid en scherpte, maar ik vind wel dat wij kwalitatief de betere ploeg zijn. We gaan voor de winst." De recente wedstrijden in de kwalificatie zouden wat houvast moeten bieden, al is de beschik baarheid van Arjen Robben plots tóch weer een punt van zorg. De vleugelaanvaller kampt met een lichte wreefblessure. Blind: „Ik ver wacht nog steeds dat Arjen morgen gewoon weer aansluit, en vrijdag meereist naar Bulgarije." UITSLAGEN 710114 003652 BON POLEPOSITION woensdag 22 maart 2017 PC specialist? —Pierre van Hooijdonk Maandenlang werd Danny Blind op zijn persconferenties, van alle kanten bestookt met verwij ten en kritiek. Maar richting de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Bulgarije is het kalmer dan ooit. Sjoerd Mossou Noordwijk WIELRENNEN Ronde van Catalonië (Spa). Tweede etappe. Ploegentijdrit van Pla de l'Estany naar Banyoles (41,3 km): 1. Movistar in 48.55, 2. BMC +0.02, 3. Team Sky 0.46, 4. Trek-Segaf- redo 1.15, 5. Orica-Scott +1.24, 6. FDJ +1.44,7. Lotto-Jumbo +1.48, 8. Astana +2.05,9. Lotto-Soudal +2.10, 20. Roompot +3.45. Klassement: 1. Valverde (Spa) in 5.17.16, 2. Fer nandez (Spa), Erviti (Spa), Soler (Spa), Castroviejo (Spa) allen zelfde tijd, 23. Mollema +1.15. Dost is momenteel topscorer in Portugal, met 24 doelpunten. Dat steekt schril af tegen het totaal van Vincent Janssen in de Engelse Premier League. De spits schoot namens Tottenham pas één keer raak. Bas Dost heeft sinds de jaarwisseling al 15 competitietreffers ge maakt voor Sporting Lissabon. Geen spits in Europa kan hem dat na zeggen. Marcus Berg (Panathinaikos) en Lio nel Messi (FC Barce lona) staan op 13 goals in 2017. O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22