Facebookactie onderwijzers voor meer loon ING stapt uit oliepijpleiding E 17 ■v -: "S gegaran lopen twee decennia de lonen van Amerikanen zonder middel- bareschooldiploma met 3,1 pro cent heeft doen dalen. Stopt de muur die ontwikkeling? Dat is maar de vraag. Het grootste deel van de illegale immigranten die in 2014 aankwamen, twee derde, kwam volgens het Center for Mi gration Studies niet illegaal de grens over, maar arriveerde met een geldig visum en bleef nadat het verlopen was. Sinds 2007 ko men bovendien al minder Mexi canen binnen dan er vertrekken. De Mexicaanse bevolking ver grijst, de economie staat er dusda nig goed voor dat jongeren in ei gen land aan de slag kunnen. Drugscriminaliteit Wat als Trump de Mexicaanse eco nomie raakt, met een importbelas ting die het land minder aantrek- kelijk maakt voor investeerders, of het afromen van overschrijvingen van migranten? Een zwakke Mexicaanse econo mie, waarschuwt expert Felbab Brown, schaadt Amerikaanse ex port, wakkert drugscriminaliteit verder aan en stimuleert juist méér Mexicanen om legaal of ille gaal naar de VS te vertrekken. Wie het nu al moeilijk heeft, voordat de muur wordt (afge bouwd, is de befaamde laarzen en hoedenzaak van David Moore in grensstad Nogales, Arizona. David's Western Wear trekt 40 procent minder klandizie dan voor de opkomst van Donald Trump, schat Moore. Normaal ge sproken is 90 procent van zijn klanten Mexicaans - hoeden en laarzen zijn ook onder Mexi caanse ranchers populair. Maar de dagjesmensen uit het zuiden blij ven de laatste maanden weg. Met zijn anti-Mexicaanse reto riek heeft Trump aan een enorme waardedaling van de peso bijge dragen, wat winkelen over de grens voor Mexicanen peperduur heeft gemaakt. Moore vreest dat het alleen maar erger wordt, als Trump zijn plannen uitvoert. „Die muur, die vermoordt onze business." Grensversperringen Mexico-VS V-" IX De basisschoolleraar werkt niet al leen wekelijks bijna zeven uur over, zoals blijkt uit onderzoek van de Algemene Onderwijsbond, maar behoort volgens CBS/NTO ook tot een van de meest burn-outgevoe- lige beroepsgroepen. Daarnaast wordt de docent ook nog qua loon benadeeld. Zo werd tussen 2010 en 2014 het salaris van basisschoolle raren bevroren. Hoogleraar Onderwijsarbeids markt aan de Universiteit van Til burg Frank Cörvers pleit voor een salaris dat 'min of meer' marktcon form is. Het loon voor basisschool leerkrachten moet dus omhoog, al dus Cörvers. „Het zou ook goed zijn voor leerlingen als het lerarenloon stijgt. Op termijn verwacht ik dat docenten die zelf meer in hun mars hebben dan eerder voor een car rière in het basisonderwijs kiezen. De status van het basisdocentschap gaat bij een beter salaris waar schijnlijk ook omhoog, waardoor het aantrekkelijker wordt om leraar te worden." Kwaliteit Ook voor het aantrekken van (meer) mannelijke docenten in het basisonderwijs, waar nu vooral vrouwen werken, zou een loons verhoging (kunnen) helpen. „Om dat mannen in andere sectoren meer verdienen, is het voor hen op dit moment erg onaantrekkelijk om naar de pabo te gaan. Het loon voor leraren in het basisonderwijs is im mers erg laag. Momenteel is het voortgezet onderwijs aantrekkelij ker voor mannen dan het basison derwijs, maar dat zou dan verande ren", denkt Cörvers. Of meer man nen in het basisonderwijs ook beter zou zijn voor de kwaliteit, durft Cörvers niet te stellen. „Dat is niet bewezen. Diversiteit onder leraren lijkt me meer een politieke kwes tie." Op dit moment verdient een ba sisschoolleraar in Nederland slechts 68 procent van wat de ge middelde hogeropgeleide verdient. In andere OESO-landen zoals Bel gië, Noorwegen en de Verenigde Staten ligt dit percentage gemid deld behoorlijk hoger: op 81 pro cent. AMSTERDAM ING trekt zich terug als financier van de Da- kota-oliepijpleiding in de VS. De vordering is verkocht aan een andere partij. Het project is omstreden omdat de rechten van een indianenstam met voe ten getreden zouden worden. ING behoorde tot een consor tium van zeventien banken dat in totaal voor 2,5 miljard dollar aan leningen had verstrekt. Het aandeel van ING bedroeg 120 miljoen euro. De bank zat al langer met de kwestie in zijn maag. woensdag 22 maart 2017 QO - - - •_-«« M - li Jjfr-.-' Aif - IS'#.:* Op sommige plekken wordt al hard gewerkt aan de muur. Lokale ondernemers in grens stad Nogales merken nu de gevolgen al. fotobapenafp 312 Schattingen over de to tale bouwkosten van de muur lopen uiteen van 21,6 tot 31,2 miljard dollar. Los Angeles CALIFORNIË San Diego Tijuana ARIZONA Phoenix Huidige versperring voor voertuigen k- Huidige versperring voetgangers (hek) NEW MEXICO Grote Oceaan BAJA CALIFORNIA Nogales SONORA El Paso Ciudad Juarez Dallas TEXAS Hermosillo CHIHUAHUA Chihuahua MEXICO VERENIGDE STATEN Del Rio San Antonio Eagle Pass COAHUILA Laredo BAJA CALIFORNIA SUR De basisschoolleraar staat qua salaris al jaren stil. Meer dan 20.000 leraren pikken het niet langer. Onder de naam PO in Actie zijn ze op Facebook, volle dig langs de vakbonden heen, een actie gestart om politiek Den Haag wakker te schudden. Gea Bruinsma Rotterdam 10 dgn Rondreis Noorwegen Compleet v.a. 859 Ontdek de Hardangerfjord en de Sognefjord en de hoofdstad Oslo. Vertrek 8 juni. BE41609 14 dgn Mooi Spanje Compleet v.a. 799 ;enAndalusië Compleet v U bezoekt 0.a. Madrid, Toledo, Córdoba, Sevilla, Granada Madrid, Sevilla en Barcelona. Vertrek 5 juni. BE43509 Monterrey Totale lengte grens: 3142 km Bestaande versperring: 1050,9 km (bouwkosten sinds 2006: $2,4 miljard) 10 dgn Noord Italië en Gardameer Compleet v.a. 559 De Dolomieten, het Gardameer, Iseomeer, Milaan en Verona zijn hoogtepunten in Noord-ltalië. Vertrek 26 mei, 23 juni. BE43550 10 dgn Karinthië, Venetië en Bied Compleet v.a. 549 Ga mee naar Venetië, een boottocht op de Weiliensee en Cortina d'Ampezzo. Vertrek 9juni, 7 en 28juli, 11 aug.,8sept. BE39276 Boek nu een vakantie met gegarandeerd vertrek! peterlanghout.nl 0172-468800

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17