'Wie bespot mijn overleden moeder?' Formatie II Wientjes: verbied het woord krimp e 'NS stelt onderhoud te lang uit' Wordt het Kust of Cultuur? In Hart Ziel Wat te doen als je leven wordt ontwricht Idoor hoofdpijn Disney als medicijn tegen autisme Soms staan foutmeldingen wel zes weken in het systeem Treinreizigers hebben veel last van vertraging door defecte treinen. Dit jaar gingen er al 188 kapot, vergeleken met het eerste kwartaal vorig jaar een stijging van 61 procent. i Kras.nl/actie Klaver durft te dromen van een kabinet zonder VVD Jan Brasser ziet zijn overle den moeder terug als verjaar dagskaart op Facebook. 'Dit had ze vreselijk gevonden. Zo was ze helemaal niet. Wie be spot zo mijn moeder? Straks kom ik haar tegen in een kiosk op een feestkaart. Dit moet Stoppen.' ZEELAND 4 Door een kapotte trein is de dienstregeling op een tracé al snel een uur ontregeld, waardoor reizi gers ook een uur vertraging oplo pen. De treinen staan met pech stil op de rails doordat de NS nog altijd kampt met een tekort aan materi eel en daarom onderhoud te lang uitstelt, zegt Rikus Spithorst van de Maatschappij voor Beter OV. „Als je meer kilometers maakt tot de volgende onderhoudsbeurt, gaat er meer stuk", zegt hij. Machi nisten bevestigen dat het om ach terstallig onderhoud gaat. „Alles móet rijden. Soms staan foutmel dingen wel zes weken in het sys teem. Ja, dan val je op den duur stil", zegt een machinist die ano niem wil blijven. Oorzaak De NS ontkent dat de vele pechge- vallen het gevolg zijn van onder maats onderhoud, maar weet niet hoe het dan wel komt. „We zien dat treinen vaker stilvallen en we duiken erin om de precieze oor zaak te achterhalen", zegt NS woordvoerder Erik Kroeze. In het eerste kwartaal van 2016 ging er volgens de website rijden- detreinen.nl in heel Nederland 116 keer een trein kapot. Dit jaar wer den er halverwege maart al 188 ka potte treinen geturfd, een forse toename van 61 procent. De site baseert de statistieken op de reis informatie van NS, maar volgens het spoorbedrijf geeft dat een ver tekend beeld. NS kan geen andere pechcijfers leveren. Spoorbeheerder Prorail turft ook meer defecte treinen op het spoor. Nog meer dan rijdendetreinen.nl. Vooral de Intercity Direct tussen Amsterdam, Rotterdam en Breda - in de volksmond ook bekend als de 'Intercity Defect' - blijft een brekebeentje. De uitval op het stuk hogesnelheidslijn tussen Breda en Rotterdam was met 9 procent al hoog, maar is met de extra treinen verder opgelopen tot 12 procent. Dat is zes keer hoger dan de uitval op een gemiddelde spoorlijn. „Van de 4.388 geplande ritten van de In tercity Direct reden er dit jaar al 499 niet. Meer dan 200 waren te wijten aan defecte treinen", zegt Jaap Eikelboom van Prorail. Vol gens hem ligt de uitval vooral aan het materieel van NS. „De Franse Thalys rijdt over hetzelfde spoor en daar valt maar 0,7 procent uit." Oud-werkgeversvoorzitter Bernard Wientjes is bang dat Zeeland zich in Den Haag te zielig presenteert. Hij raadt aan het woord krimpge- bied nooit meer te gebruiken. Wientjes zegt dat vandaag in de PZC, aan de vooravond van een driedaags bezoek aan de provincie in het kader van het project Stand plaats Zeeland. „Ik ben onderne mer. Een ondernemer investeert niet in krimpgebieden. Hou nou toch eens op met te vertellen hoe slecht het gaat." Wientjes omschrijft 'de BV Zee land' als een bedrijf'dat niet te veel vertrouwen heeft, dat denkt te krimpen, dat marktverlies heeft, waar jonge mensen niet meer zo graag werken'. „Hoe krijg je weer enthousiasme voor de BV Zee land?" Niet door te hameren op krimp, benadrukt hij. „Als demografen zeggen dat Zeeland krimpt, is dat precies hetzelfde als een onderne ming die ziet dat zijn markt gaat krimpen. Als het een slechte onder nemer is, doet hij niks en gaat hij failliet. Een goede ondernemer zegt: ik moet meer investeren of ik moet andere producten maken. Als je de voorspellingen gelooft en her haalt, worden ze een self fulfilling prophecy, dan komen ze uit." Succes trekt succes aan, aldus Wientjes, klagen niet. Zeeland moet zich daarom op zijn sterke punten richten, de topsectoren agrofood, logistiek, chemie en ener gie. Nieuwsmedia »P7 Hardglazen deuren HR" isolatieglas Douchecabines Glas-in-lood Spiegels Bezoek onze schitterende showroom Ton Voermans Utrecht - Machinist Trein vaker stil met pech Boek een (zon)vakantie naar Spanje, Portugal of Andorra en ontvang tot 200 korting p.p. Vandaag laatste dag! of bel 0900-9697 70 cpg Zie: kras.nl/actievoorwaarden Ernst Jan Rozendaal Middelburg ZEELAND 3 dinsdag 21 maart 2017 9°C Vanmiddag zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1