II 22 Z In chats peilen we of ze interesse hebben in een carrière in Europa 'Alles is zoveel anders hier' 'We konden ook naar Barcelona en Berlijn' f Hj oudoe' is een van de eerste ft ^B^^^B woorden die de buiten- landse ingenieurs van fl Waes in Eindhoven leren. Hl OH Ze zijn afkomstig uit verre oorden en moeten zo snel mogelijk aanslui ting vinden op de regionale cultuur. Dat vindt Bob Defilet (30), oprichter van het wervingsbureau in Eindhoven. „We halen ze uit hun vertrouwde omgeving, meestal met hun gezin. Om dat succesvol te maken moet je er veel energie in steken." Waes onderscheidt zich van wervingsbu reaus die bij de poorten van buitenlandse universiteiten de meest talentvolle afstu deerders opwachten, zegt Defilet. „Wij richten ons uitsluitend op de beste software ingenieurs overal ter wereld met minimaal vijfjaar ervaring op een hoog niveau. Hen proberen we los te weken van hun werkge ver en hun omgeving en hier een nieuwe start te laten maken." Die ingenieurs dromen volgens Defilet vaak al van zo'n nieuwe carrière met meer mogelijkheden in hun vak en, niet in de laatste plaats, een rianter salaris. „Ze willen graag, maar zien obstakels. Wij hebben ons gespecialiseerd in het wegnemen van die obstakels. Wij regelen om te beginnen de werkvergunningen, een huis en cursussen, waaronder Nederlands en voorlichting over de cultuur. Wij streven naar een snelle inte gratie, zodat ze zich thuis voelen voor een verblijf van meerdere jaren." Waes is in 2015 opgericht en begint nu op gang te komen, zegt Defilet, die tien jaar bij bedrijven als TMC, ASML en NXP als wer- ver heeft gewerkt. „We hebben nu zo'n 25 buitenlanders hierheen gehaald en die wer ken bij onder meer Philips en 4C Insights. We hebben zoveel lijntjes uitgezet dat we verwachten dit jaar op 50 uit te komen en in 2020 op 200." Interesse Om de mensen te werven zet Defilet zijn compagnon Jeroen Kratz (42) in en maakt contact via het internet. „Zelf heb ik een achtergrond op het gebied van software en programmeren, bij onder meer Philips", zegt Kratz. „Dus ik ken die wereld en ik ken de gespecialiseerde fora op internet die IT- mensen vaak gebruiken. Daarop delen ze moeilijke vraagstukken uit de praktijk en proberen ze elkaar de loef af te steken in ge nialiteit door ze op te lossen. Als je die fora goed volgt, zie je welke mensen de beste zijn." De twee inventariseren zo continu kandi daten en dan begint het benaderen, zegt Kratz. „In chats peilen we of ze mogelijk in teresse hebben in een carrière in Europa. Dan testen we of ze zouden kunnen vol doen aan de eisen van onze klanten. Lijkt dat in orde te zijn, dan volgt een periode van intensief kennismaken om te kijken of we een match hebben." Daarin heeft Defilet weer een belangrijke rol. „Het is een proces van wederzijds vertrouwen winnen. We houden intensief contact, onder meer met gesprekken via Skype. Daarin vertellen we uitgebreid over hoe we werken en hoe we hen geheel willen ontzorgen als het gaat om settelen in de regio." Tegelijk probeert Defi let een beeld te krijgen van het karakter van de kandidaat. „Ze moeten passen in onze cultuur. We testen dingen als punctualiteit; komen ze beloftes na en dergelijke. Pas als we echt een goed gevoel hebben over de kandidaat hakken we de knoop door." Goed gevoel Dan gaat het bureau van Defilet aan de slag om alles te regelen voor de overkomst van eerst de kandidaat en later zijn gezin, zegt Defilet. „Vooral in het begin, als hij vaak nog alleen hier is, moet de kandidaat een goed gevoel hebben en overtuigd zijn een goede beslissing te hebben genomen. Eenmaal in hun nieuwe baan en gehuisvest in hun nieuwe woning blijven we contact houden en doen we alles om te zorgen dat ze dat goede gevoel houden." Samuel Portela (34) Antonio Reuter (36) maandag 20 maart 2017 Bob Defilet (links) en Jeroen Kratz. fotorenémanders/fotomeulenhof 'Helpen bij snel integreren Het jonge wervingsbureau Waes helpt ervaren software-ingenieurs uit verre oorden om hier te slagen en te wennen aan kou en 'zuinige lunch'. Harrie Verrijt h.verrijt@ed.nl Eindhoven —Jeroen Kratz H Samuel Portela kwam 9 januari uit Fortaleza in Brazi lië. „In Brazilië heb ik bij meerdere bedrijven gewerkt na mijn uni versitaire studie. Maar ik voelde te weinig ruimte om me professioneel te ontwikkelen. Als het gaat om veiligheid, gezondheid en pu blieke services is de situatie hier veel beter. In januari kwam ik naar Eind hoven en intussen werk ik als soft- wareconsulent bij Philips op de High Tech Campus. Ik wist het natuurlijk wel, maar toch: alles is anders hier. Het weer, maar ook het eten en de cultuur. Ik kwam alleen hier en mijn ouders en vrouw zijn onlangs twee weken hier ge weest. In mei komt mijn vrouw definitief over en dan gaan we ons settelen. Ik denk dat Eindhoven een goede plek is om kinderen groot te brengen. En ach dat slechte weer, het is één van de uitdagingen die we hier wel zullen over winnen." Ook Antonio Reu ter (36) komt uit Brazilië; uit Sao Paulo. „Behalve van Waes hadden we aanbie dingen van bureaus in Barcelona en Berlijn, maar we kozen voor Eindho ven. Een wat klei nere stad vinden we een betere omge ving voor ons zoon tje van 2,5 jaar. Te gelijk is het project bij Philips waar ik ga werken zeer impo sant. Dus ben ik eind januari hier ge komen en nu bezig de komst van mijn gezin in april voor te bereiden. Mijn eer ste indruk is dat het hier zo plat is, geen wonder dat jullie een fietsland zijn. En de gekke ge woonte om een trommeltje boter hammen mee naar het werk te nemen en dat dan een lunch te noemen. Wel een héél zui nige lunch en geluk kig kun je op de campus bij Philips ook een échte lunch krijgen. Verder sta ik om zes uur met mijn ogen te knipperen als alle winkels in één keer sluiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70