Alle seinen staan op groen Staking Volvo Trucks bij Gent is voorbij Bloed 16 ZE Honden horen aan de lijn in een natuurgebied. En al helemaal in het broedseizoen. Hond los, baasje de klos: 90 euro boete. NATUURGEBIED AAN DE LIJN AZIATISCH TER WEEL Commentaar De waterschappen verkondigen vandaag een niet mis te ver stane boodschap aan de politiek. Als niet snel wordt geïn vesteerd in een duurzame economie en samenleving, loopt de schade als gevolg van wateroverlast en langdurige droogte de ko mende dertig jaar in de tientallen miljarden euro's. Het betoog wordt ondersteund door de provincies en de gemeenten. Eerder deze week pleitte werkgeversorganisatie VNO-NCW voor een (deels) groen kabinet. Dat is in lijn met het Deltaplan Energie Klimaat dat vorige maand werd gepresenteerd in samenwerking met MKB-Nederland en LTO Nederland. Ondernemers zijn niet al leen doordrongen van de noodzaak, ze zien ook legio kansen. Om de klimaatdoelen van Parijs te halen, moet gigantisch worden wor den geïnvesteerd in duurzame huizen, een nieuw rioolstelsel, schone energiebronnen en veilige dijken. Alle seinen staan - letterlijk en figuurlijk - op groen. Alleen CDA en WD - die vrijwel zeker gaan regeren - lijken daar nog niet van doordrongen. In het laatste debat voor de verkiezingen betoogde Gert-Jan Segers van de Christenunie dat Nederland binnen één ge neratie niet langer afhankelijk mag zijn van gas en olie. „Groen is goed", sneerde VVD-leider Mark Rutte daarop, „maar u maakt er een links verhaal van." De premier, die doorgaans de tijdgeest zo goed aanvoelt, sukkelt op dit punt achter iedereen aan. Het klimaat is allang geen zaak meer van links of rechts. Het Planbureau voor de Leefomgeving oordeelde recent dat al leen de plannen van D66, GroenLinks en Christenunie koersen op het halen van de doelstellingen van het akkoord van Parijs. Vrijwel zeker heeft Rutte twee van deze partijen nodig om een kabinet te kunnen vormen. De kiezer heeft woensdag voorkomen dat hij zijn kop opnieuw in het zand kan steken. Het klimaat is allang geen zaak meer van links of rechts ALMANAK Die twintiger uit Vlissingen had ze nog nooit gegeten. Tot afgelo pen zaterdag. Als je zoiets iets in je mond stopt, dan moet het wel gruwelijk lekker zijn. Slakken. Je moet toch een grens over gaan om zo'n slijmerige kruipende darm naar binnen te laten glij den. Ze vond er geen slak aan. En bij een opengebarste slak kon ze zo naar binnen kijken. Gatsie, bah. Nee, laat maar. Eens en nooit weer. Liever eet ze spareribs. Daar kan ze lekker het vlees van de botten scheuren, terwijl het bloed zich tussen haar tanden perst. 18-jarige met scooter gepakt KOUDEKERKE Politie achtervolgt wallaby Aanhouding na doodsbedreiging VLISSINGEN Jongen (15) met gestolen scooter Laat het kleine schnauzertje nou net allergisch zijn voor honden koekjes die de boswachter het hondje wil geven. Haar baasje, een dame met een Duits accent, heeft alle begrip voor de aandacht die de boswachters vragen voor het gevaar van loslopende honden in de na tuur. „Ik hou hem altijd aan de lijn en dat doen we thuis ook." Lotje, een eveneens niet al te groot exemplaar van onbestemde afkomst, heeft dan wel geen aller gie, maar blieft geen koekje. Geen ramp, de boswachters staan er niet om de honden bij te voeren, maar om hun baasjes aan te spreken. Staatsbosbeheer heeft een party tentje neergezet bij twee ingangen van het natuurgebied Wester schouwen. Het broedseizoen is be gonnen en dat is reden om honden bezitters op het hart te drukken hun viervoeter aan de lijn te hou den. Bij de Excursieboerderij aan de Kraaijensteinweg en bij de parkeer plaats aan de Adriaan van de Weij- deweg staat een pot met honden koekjes klaar. Het baasje krijgt een flyer mee met alle informatie over de ellende die een loslopende hond kan aanrichten onder het jonge le ven in de natuur. Het broedseizoen is net begon nen en loopt tot half juli. In die pe riode zijn de boswachters extra alert op honden. Boswachter Wendy Janse zegt dat het deze za terdag en zondag nog vooral bij waarschuwen blijft, maar daarna is het lik-op-stuk. Hond niet aange lijnd? Dat kost je 90 euro. Ze laat foto's zien van reeën en We voeren één beleid. De hond moet aan de lijn herten die het slachtoffer zijn ge worden van loslopende honden. De kadavers zijn vreselijk toegetakeld. Afgescheurde poten, aangevreten achterlijven of opengereten buiken. De verwondingen zijn niet altijd het gevolgen van bijten. Reeën worden panisch als ze een hond zien en kunnen zichzelf vreselijk verwonden als ze op vlucht slaan. De boswachter kent inmiddels haar pappenheimers. „Vaak zie je dat iemand snel zijn hond aan de riem doet zodra hij een boswachter ziet aankomen." De hondenbaasjes reageren soms begripvol, maar er zijn er ook die met haar in discussie gaan. 'Mijn hond gaat nooit van het pad af, 'of'ik heb hem goed onder appèl dus hij hoeft niet aan de lijn'. Dat soort argumenten zal de bos wachter er niet van weerhouden een boete uit te schrijven. „We voe ren één beleid. De hond moet aan de lijn. We kunnen niet aan een hond zien of hij inderdaad goed luistert naar zijn baas." De door de vakbonden aangekon digde staking begon afgelopen dinsdag. Het personeel was boos over de hoge werkdruk, verouderd materiaal en de vakantieregeling. Onderhandelingen leverden in eer ste instantie niets op, maar vrijdag ging 57,51 procent van de werkne mers uiteindelijk akkoord met een voorstel. Er worden, om de werkdruk te verlagen, tien vrachtwagens per dag minder geproduceerd tot er voldoende nieuw personeel is aan genomen. Ook gaat het bedrijf een proef uitvoeren met het inzetten van extra personeel in piekperio des, zodat medewerkers ook dan vakantie kunnen opnemen. Bij Volvo Trucks in Gent worden er per dag 186 vrachtwagens ge bouwd. Door de staking ging de ge plande productie van 744 vracht wagens niet door. maandag 20 maart 2017 ii GOES Zorginstelling Ter Weel heeft het Aziëjaar aangegrepen als thema voor de open dag. Aan het Joannaplantsoen in Goes ademde zaterdag alles een oosterse sfeer. In het restaurant kon den bewoners en bezoekers terecht op een pasar malam, com pleet met Indonesische maaltijd. In de hal van Ter Weel infor meerden medewerkers nieuwsgierige bezoekers. De medewer kers beantwoordden vragen over de voorzieningen voor bewo ners en mensen die nog zelfstandig wonen en de mogelijkheden om te werken bij de instelling, foto johan van der heijden Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Een 18-jarige man is za terdag rond 13.50 uur aangehouden aan de Ru bensstraat in Terneuzen. Hij werd verdacht van diefstal en heling van een scooter. Agenten zagen hem samen wheelies maken in de Nieuwstraat. Na een achtervolging werd hij aangehouden in een brandgang. Omdat hij zich verzette is pep- perspray gebruikt. De scooter bleek gestolen en is in beslag genomen. Een wallaby is vrijdag uit zijn verblijf ontsnapt in Koudekerke. De politie was ingeschakeld om het diertje te vangen. De wal laby was weggesprongen naar de begraafplaats. Na een achtervolging te voet konden ze hem in een hoek drijven, maar na een flinke sprong verlo ren ze hem uit het oog. De wallaby is zaterdag teruggevonden op het voetbalveld en weer naar zijn eigenaar gebracht. GOES Op de Pyntorenstraat in Goes is vrijdagavond een 50-jarige man uit Wol- phaartsdijk aangehou den. In zijn woonplaats zou hij een vrouw hebben bedreigd. De man werd aanhouden in Goes. Hij bleek een groot mes mee te dragen en maakte een verwarde indruk. De man was mogelijk onder in vloed van alcohol. Een blaastest weigerde hij. De man is afgevoerd naar bureau en ingesloten. Aan de Westerzicht in Vlissingen is vrijdag een 15-jarige Vlissinger aan gehouden. Hij reed zon der rijbewijs op een ge stolen scooter met een vals kenteken. Na een achtervolging, waarbij de bijrijder van het voer tuig viel, werd hij aange houden. De scooter is in beslag genomen. De jongen werd verhoord. Hond los in Theo Giele Westerschouwen - Wendy Janse, boswachter De staking bij Volvo Trucks in Oostakker bij Gent is voorbij. Na vier dagen hebben de vierdui zend medewerkers, onder wie tientallen Zeeuws-Vlamingen, een akkoord bereikt met de di rectie en vakbonden. Het werk wordt vandaag opgepakt. Sophie Stockman Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61