BIZAR! 6 V FORMULE 1 EN DAAR IS-IE Formule 1-commentator Olav Mol ziet vergenoegd hoe de populariteit van 'zijn' sport explodeert, met dank aan Max Het geluid van de Formule 1 is al jaren hetzelfde: gierende motoren met daarbij het ronkende stemgeluid van Olav Mol (55). De zelfbenoemde predikant van de racerij laat zijn licht schijnen over zijn sport en de Max-manie die Nederland vorig jaar overspoelde. „Dit is geen hype, het gaat nog jaren duren." Max rijdt om te winnen, de rest interesseert hem niet Het is een vorm van sportief autisme De rijkste teams hebben de beste auto's maar dat is niet anders dan dat Real en Barcelona de beste voetballers hebben Fucking bizar! Max Verstappen in de laatste bocht In Barcelona HÖZHH3 „Wie? Max Verstappen? „Hij is zelfs nog beter. Hij heeft ex treem veel talent. Hij valt in de cate gorie Schumacher, Hamilton, Alonso. Als mensen me vragen: wordt hij wereldkampioen, dan moet ik zeggen: ja. Alle voortekenen wij zen erop. Al moet het natuurlijk wel eerst gebeuren. Je kunt je in de For mule 1 ook doodrijden." „Maar zo is het wel. Het is en blijft een gevaarlijke sport." „Het gaat ook om de manier waarop. Max was veel indrukwekkender. Die inhaalraces waren uniek." „Natuurlijk maakte hij fouten. Hij zat nog in een leerfase. Maar échte grote fouten vind ik eigenlijk alleen cras hen. Dat deed hij in Monaco, en ver der niet." „Zijn hele leven is risico's nemen. Zijn denkwijze is het tegenoverge stelde van hoe de meeste andere cou reurs denken. Normale mensen zien een gaatje en vragen zich af of het wel slim is om erin te duiken. Hij ziet een gat en vind dat je niet goed bij je hoofd bent als je er niet in duikt. Daarna ziet hij wel wat de wedstrijd leiding doet." „Ik vind hem niet zo onbezonnen en roekeloos hoor. Hij doet dingen die anderen niet doen, ja. Hij rekent niet, hij is ouderwets aan het racen. Hij is in staat om andere dingen te doen als hij op het randje rijdt. Hij heeft meer denkruimte over dan de meeste an deren als hij het maximale uit zijn auto haalt. Daarmee legt hij de lat ho ger, ook voor de rest. Het is ook een mentaal spelletje. Max toont zich zó zeker. Het hele veld denkt nu: o jee, daar is Verstappen. Hij rijdt om te winnen, de rest interesseert hem niet. Vergeet niet dat hij dat al vanaf zijn vierde doet. Winnen, dat is wat hij kan. En ook het enige wat hij wil. Je moet een beetje een teringlijer zijn om de beste van de wereld te zijn in wat je doet. Het is een vorm van sportief autisme. Je hoeft niet met hem in een restaurant af te spreken om eens rustig bij te praten, want na twee happen is hij weer weg om met een monteur nog eens te kijken of die ene bocht niet nog een beetje sneller kan." „Nee. Om te beginnen is het geen hype. Want dit gaat nog jaren duren: het enthousiasme over Max is pas het begin. Vóór de intrede van Max ke ken er tussen de 500 en 600 duizend Nederlanders naar Formule i-races. Nu zijn dat er tussen de 900 duizend en de 1,3 miljoen. Daar zitten veel herintreders bij. Ze keken toen Jos meedeed, en nu Max meedoet haken ze weer in. Zeker omdat hij zo bela chelijk goed is." „Misschien wel. Maar dat is een beetje Nederlands hè? Als we ergens goed in zijn, dan zitten we massaal voor de buis. Dat gebeurt in alle spor ten. Als Krajicek Wimbledon wint, dan houden we van tennis. Als de Nederlandse wielrenners het goed doen in de Tour, dan zijn we wieler fans. En het NOS Journaal gaat uit leggen wat mixed martial arts is als we daar een wereldkampioen in heb ben." „Nee, helemaal niet. Hoe meer men sen snappen wat ik zo leuk vind aan Formule 1, des te mooier het is. Ik houd er rekening mee in mijn com mentaar. Ik waak voor de breedte. Ik praat niet alleen tegen de fans die al vijftien jaar kijken, maar ook tegen de nieuwelingen die net inschakelen. Mijn doel is zieltjes winnen. Ik ben niet de paus van de Formule 1, maar wel een soort dominee." „De onvoorspelbaarheid. Bij de start staan er twintig auto's achter een lamp - en je weet niet wat er gaat ge beuren. Je kunt je in autosport niet verstoppen. Een slechte dag is met een een dik probleem. Dat is wat het spannend maakt. En regen natuur lijk. Dan komen de beste coureurs nog meer bovendrijven." „In de basis klopt dat. De rijkste teams hebben de beste auto's. Maar aan de andere kant: dat is ook niet heel veel anders dan dat Real Madrid Jaren zitje naar dingen te kijken en te hopen maandag 20 maart 2017 'Zieltjes winnen is mijn doel, als een dominee' @thijszonneveld Zeg eens eerlijk, is-ie nou écht zo goed? Ja. Dat klinkt nogal cru. Als ik als leek naar de statistieken kijk, dan zie ik dat zijn teamgenoot Ricciardo vorig jaar heel wat pun ten meer scoorde dan Verstappen: 256 om 204. Dat kwam ook omdat hij wel móest inhalen. Hij belandde achteraan omdat hij fouten maakte. Hij nam wel veel risico's. Kun je zo wel wereldkampioen worden? Daarvoor moet je toch heel saai en berekenend rijden? Is Verstappen niet te onbezonnen? Te roekeloos? Olav Mol interviewt Max Verstappen voorafgaand aan de GP van Australië, toen de Nederlander nog voor Toro Rosso reed. FOTO PETER VAN EGMOND Het is dus niet zo dat we in Neder land puur door een oranje bril kij ken en een jochie hypen? Successupporters. Stoort dat jou niet, als Formule 1- purist? Al die mensen die nu wél kijken, louter omdat er een Neder lander vooraan meerijdt? Nou dominee, leg dan maar eens uit wat er zo mooi is aan de For mule 1. Het is toch gewoon zo dat degene met de snelste auto wint? Mede dankzij het commentaar van Olav Mol is 15 mei 2016 in ons collec tieve sportgeheugen gebeiteld. Zijn woor den bij de laatste meters van Max Ver stappens winnende race in Barcelona:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44