II Puur genieten in Gent troo n! Pleidooi voor minder operaties Het aantal curettages moet drastisch omlaag, zeggen onderzoekers van het AMC. De operatie na een miskraam leidt tot baarmoederverklevingen. Chuck Berry :ORMULE Max wflde Walcheren De meeste vrouwen willen geen weken rondlopen met een miskraam. Maar stan daard een curettage uitvoe ren - zoals in de helft van de Nederlandse ziekenhuizen gebeurt - is risicovol, zeggen promovendi Marianne Ver schoor en Marike Lemmers van het AMC in Amsterdam. Hun advies: geef het lichaam de kans om zelf de baarmoe der te legen of versnel dit met medicatie. Van de 20.000 vrouwen per jaar met een miskraam in de eerste drie maanden krijgt nu 50 procent een cu rettage: het operatief leeg- schrapen of leegzuigen van de baarmoeder. „Dat moet minstens naar een kwart", stelt Verschoor. De ingreep zorgt bij een vijfde van de vrouwen voor verklevingen. Die kunnen het lastig maken om op nieuw zwanger te worden. Bovendien - zo ontdekten de wetenschappers - is de kans dat bij een volgende zwan gerschap een kind te vroeg wordt geboren, verhoogd. In plaats van 6 procent is dat 9 procent, vertelt gynaecoloog in opleiding Lemmers. De oorzaak is nog onduidelijk. Lemmers: „Het kan zijn dat de bevalling eerder op gang komt doordat de baarmoe- dermond is opgerekt tijdens de curettage. Maar het kan ook zijn dat het baarmoeder slijmvlies is beschadigd. Zo kan het vruchtje niet goed nestelen of groeit het kindje slechter, waarna de gynaeco loog moet besluiten het eer der te halen." Bij de helft van de vrou wen is de vrucht binnen twee weken verdwenen. Bij de andere helft kan het tot wel zes weken en in extreme gevallen zelfs maanden du ren. „Voor veel vrouwen geen prettig idee", weet Lemmers. „Bovendien wil len ze niet zo lang wachten voor ze weer zwanger kun nen raken." Het medicijn Vrouwen willen niet zo lang wachten voor ze weer zwanger kunnen raken misoprostol lijkt de gulden middenweg. De tabletten zorgen ervoor dat de baar moeder samentrekt. De bij werkingen zijn - zo stelt het onderzoek - beperkt. De on derzoekers pleiten voor één landelijke richtlijn, zoals het Britse model: twee weken afwachten (dan is bij de helft de miskraam opgeruimd), anders mi-soprostol toedie nen en pas als dat niet werkt een curettage. Een hond wil het liefst rennen doot^et b0^ oswachter De stamvader van de moderne rock-'n-roll is met meer. Autovakantie België VANDAAG BSllsg Kras.nl/26053 of bel 0900-96977ocPg 11°C Nieuwsmedia Andere aanpak van miskraam Francine Wildenborg Amsterdam - Marike Lemmers .onderkind, mega-talent: iedereen ziet verstappen als toekomstige heerser in de Formule 1. En waaromniet al dit seizoen? 2-5 dagen al v.a. BIJ DEZE KRANT Ontdek historisch Gent met talloze bezienswaardigheden. Modern 4-sterrenhotel in monumentaal pand in hartje stad Inclusief ontbijtbuffet en gebruik wifi Klantbeoordeling 9,0 "Alleen het hotel was al fantastisch" Jlpt Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds maandag 20 maart 2017 Lente begint kletsnat pzc.nl Ook voor het laatste Js_ regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1