KUt JNEN WE PRATEN? k EUWS 11 Wanneer het misging op kunnenwepraten.nl was dat doordat iemand de ander dom, blind, naïef of egoïstisch noemde. Ook politieke partijen maken zich daaraan schuldig, constateert Joris Luyendijk. „Gooi de woorden 'populist' en 'elite' het raam uit." Na de verkiezingsover winning van Trump vo rig jaar was ik in een soort paniek. Eerder had Groot-Brittannië voor een Brexit gestemd zonder een mo ment serieus naar de gevolgen te kij ken. Nu kozen miljoenen Amerika nen een man die hen hun toegang tot medische zorg beloofde af te nemen. Intussen stond in Nederland Wilders bovenaan in de peilingen. Ik voelde me machteloos: ik be greep gewoon niet waarom miljoe nen mensen kozen wie ze kozen. Het leek zo irrationeel en onlogisch. Als er iets eng is, dan is het mensen die niet voor rede vatbaar lijken. Ik besloot onlinegesprekken te or ganiseren tussen PW-kiezers en sympathisanten van de PW, en mensen uit mijn eigen links-progres- sief-liberale bubbel. Dit werd kun- nenwepraten.nl dat gisteren werd af gesloten. Negen keer ging een PW'er in gesprek - althans dat was de be doeling want de eerste paar keer haakte de PW'er meteen af. Fascinerend Gaandeweg ging het lopen, en soms was de interactie ronduit fascinerend - met name die met de elektriciën uit de Rotterdamse haven, de gepensio neerde islamcriticus, de sociologie gestudeerd hebbende Trump-fan en de alleenstaande bijstandsmoeder. Er blijkt absoluut te praten met PW- kiezers. Niet met allemaal, en zeker niet met sommige pestkoppen die op Twitter, Facebook en in reageersec- ties onder sommige artikelen de boel expres verstieren. Maar de PW'ers Ga ervan uit dat degene met wie jij het oneens bent, oprecht is die meededen op kunnenwepra- ten.nl hadden concrete argumenten voor hun steun aan Wilders, en over argumenten valt prima te praten. Tenminste, als je ook echt wilt pra ten. Het wordt niks als je enkel praat met het doel de ander over te halen - en het gesprek voor jou dus mislukt is wanneer de ander vasthoudt aan diens mening. Verder helpt het enorm als je iets doet dat geen mens makkelijk afgaat, namelijk de moge lijkheid openhouden dat de ander iets weet of begrijpt dat jij nog niet doorhebt - in plaats van andersom. Hier viel me op dat veel PW'ers dit precies zo moeilijk vinden als talloze in de linkse bubbel. Het zijn net mensen, die PW'ers. Neo-nationalist lijkt me veel beter woord voor Wilders en de PVV Dus ja, we kunnen praten, en zelfs zonder die nieuwsgierigheid kan het. Maar het gaat niet zonder iets dat in Engels mooi 'honest disagreement' heet; oprechte onenigheid. Je moet ervan uit gaan dat degene met wie jij het oneens bent, oprecht is. Wat mij steeds weer opviel wanneer het mis ging op kunnenwepraten.nl was dat een van beiden of allebei de ander af schreef: jij vindt dit alleen maar om dat je politiek correct/ racistisch/ egoïstisch/ emotioneel/ dom/ verbit terd/ blind/ naïef/ corrupt/ bent. Zo komen we nergens en wie met deze blik naar de politiek kijkt, ziet hoe politieke partijen dagelijks het verkeerde voorbeeld geven. Wie niet denkt dat verdere immigratie goed is voor Nederland is daardoor nog niet meteen een racist. Wie niet gelooft dat Europese Eenwording wenselijk of haalbaar is, is niet automatisch een neonazi. Er bestaan redelijke argu menten voor deze standpunten, en het probleem met de gevestigde orde in politiek en media in de afgelopen veertig jaar was dat die redelijke ar gumenten nergens werden verwoord of getolereerd. Zo radicaliseerden tegenstanders van immigratie en Europese eenwor ding, en begonnen ze precies het zelfde te doen als die gevestigde orde. Luister maar hoe Wilders in een in terview met de NOS simpel ontkent dat zijn tegenstanders te goeder trouw zijn: 'Mijn doel is om de waar heid te spreken die andere partijen niet durven uit te spreken. Omdat ze bang zijn om voor racist te worden uitgemaakt, bang zijn om bedreigd te worden, misschien bang zijn om voor de rechter te komen. Of bang zijn om niet meer de volgende keer gevraagd te worden om mee te gaan regeren.' Lafheid Hier zegt Wilders in feite dat alleen hij het beste wil voor Nederland. De rest doet het uit lafheid of corruptie. Zo maakt Wilders het debat dat hij beweert als enige te durven voeren juist onmogelijk - helemaal met een verkiezingsprogramma van een A4'tje. Het punt is dat de andere par tijen hier volgens mij diep in hun hart heel tevreden mee zijn. Want zo hoeven ook zij zich niet echt in houdelijk te verantwoorden. Aldus kan het CDA voor Europese eenwor ding blijven en intussen speciaal voor de verkiezingscampagne wat PVV-light geluiden maken. Tegelijk ontkennen die traditionele partijen net zo hard dat Wilders het beste wil voor Nederland, en gaan ze totaal niet in op de vragen die Wilders, te midden van alle provocaties, gehits en gestook wel degelijk op de agenda heeft weten te zetten. 'Oprechte onenigheid', dat hebben we nodig en een goede stap lijkt me dat de woorden 'populist' en 'elite' het raam uit gaan. Want dit zijn pre cies de soort termen waarmee je de oprechtheid van de ander ontkent. 'Neo-nationalist' lijkt me beter voor Wilders en de PW. Een beter woord voor 'elite' heb ik nog niet gevonden, maar is wel nodig. Wie helpt? maandag 20 maart 2017 .JJ® AOv (^ovt&ipoHdeul WN1 kunnenwepraten.nl 'Politieke partijen geven dagelijks het verkeerde voorbeeld' Joris Luyendijk '•A V, Joris Luyendijk. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11