Laura dacht als Tweede Kamerlid wakker te worden Lilianne Ploumen toch in parlement 9 Latenwe realistisch zijn: Asscher moet nu eerst wat verbandtrommels laten aanrukken mogelijk. U weet net zo veel als ik." „Ik hoop vooral dat de verkenning oplevert dat we geen toneelstukken gaan uitvoeren. Ik wil dat partijen aangeven wat ze willen. Om Groen- Links te nemen: die hebben gezegd dat ze linksaf willen. Dan heb je zes partijen nodig. Maar als ze dat nu dus toch niet zien zitten, zeg het dan. Doe geen toneelstukje voor de kiezer. Geen Haags spelletje alsjeblieft. En dan kunnen we gewoon aan de slag. Het is al complex genoeg." „De PvdA is een bestuurlijke partij die, hoe moeilijk het ook is, bereid is verantwoordelijkheid te nemen voor zaken waarvan ze donders goed we ten dat ze niet goed zijn voor hun po litieke positie. Ondanks de grote ide- ologische verschillen is het voor ons nog altijd een optie. Laten we realis tisch zijn: Asscher moet nu eerst wat verbandtrommels laten aanrukken. Daar kan je niet boos om worden. Maar als ze het willen... We hebben uiteindelijk vier jaar uitstekend met ze samengewerkt." „Vooral de PvdA heeft de prijs be taald van impopulair beleid van de afgelopen jaren. Dat is niet terecht. We hadden een moeilijke uitslag destijds, een economische crisis, een vluchtelingencrisis. Dat vroeg om beleid. En de gemiddelde WD-kie- zer ziet een compromis als een stap in het verwezenlijken van idealen, een PvdA'er ziet in een compromis dat hun principes geweld wordt aan gedaan." „Als je voor meer dan 50 miljard euro bezuinigt en hervormt, dan raakt dat iedere Nederlander. Het heeft pijn gedaan, maar we zijn nog steeds de grootste en het is één van onze beste uitslagen ooit. Ik voel me niet afge straft." „Ja, we hebben gebeld. Met Lodewijk Asscher overigens ook. Ik vind hun verlies echt onterecht." „Nou, ze liggen daar wel echt even in de hoek. We hebben niet een potje zitten analyseren. Ja, wat kun je zeg gen? 'Het is echt 'K' voor je'." „Als je zegt: als wij dit niet mogen, dan mogen jullie dat niet, dan doe je niets. Daar voel ik niet voor. Wij zijn ondanks impopulaire maatregelen weer de grootste geworden. Dus mensen zien ook: het land moet wel bestuurd worden. De komende vier jaar staan in het teken van zekerheid bieden en stappen zetten. Op de ar beidsmarkt bijvoorbeeld, om het voor werkgevers weer aantrekkelijk te maken mensen aan te nemen. Maar ook de transitie van energie. Ik wil niet vier jaar op de winkel passen om maar een kabinet overeind te houden." „Het zal sowieso langer gaan duren, al is het maar omdat er meer partijen bij betrokken zijn. Eén van de lessen is wel: we moeten over elke stap rus tig nadenken. De vorige keer móes ten we snel, omdat de economische crisis in onze nek hijgde. Nu zijn er weer compromissen nodig, maar er is vooral meer tijd om aan de achterban uit te leggen waaróm je een compro mis sluit." „Dat is wel fijn. Dat zag je de partijen in de campagne op papier dus ook al doen. Dat geld is beschikbaar door de inspanningen van het vorige kabi net." „Nou, wij zijn blij dat wij de grootste zijn geworden en daar dus waar schijnlijk ook bij zijn. Wat we heb ben bereikt mag niet meteen door anderen verstierd worden." „Dat blijkt in elk geval niet uit deze uitslag. Ik heb er echt geen idee van." „Je weet nooit wanneer het moment daar is. We zien het wel op weg naar de volgende verkiezingen. Wij heb ben als WD de luxe dat er naast Mark Rutte verschillende mensen voor de toekomst prima in aanmer king kunnen komen hem - mocht het noodzakelijk zijn - op te volgen." „Dat is niet zo'n gekke veronderstel ling. Er is er een aantal, we hebben gewoon prima mensen. Dat hamertje komt vast wel in goede handen te recht." „Ik doe het liefst een portefeuille waar je dingen voor elkaar kunt krij gen. Ik heb weieens gezegd: financi- eel-economisch. Arbeidsmarkt is zo'n ding, dat zou mooi zijn. Maar het is een formatie en er zitten meer par tijen aan tafel, je weet niet hoe de puzzel er straks bij ligt." De verkiezingsavond was een acht- baanrit voor Bromet, wethouder in het Noord-Hollandse Waterland. In de peilingen van de afgelopen weken zou GroenLinks tussen de 14 tot 20 zetels halen. Met zo'n uit slag zou ze ruim in de Tweede Kamer belanden. „Ik ging er steeds meer rekening mee houden dat het echt kon gebeuren." Bromet volgde de uitslagen met haar partij in De Melkweg in Am sterdam. „Bij de eerste exitpoll stonden we op 16 zetels. Die zijn doorgaans betrouwbaar, met een marge van twee zetels. Ik dacht toen nog: het gaat lukken." Toen 10 procent van de stemmen waren geteld, stond GroenLinks op dertien zetels. Toen ook de grote steden waren geteld, was dat weer vijftien zetels. Bromet ging dus naar bed met een plek in de Tweede Kamer. „Ik werd donderdag om 04.30 uur wakker en zag toen dat we op 14 zetels stonden. Dat was een enorme teleurstelling. Donder dag was een buikpijndag. Het voelde als liefdesverdriet. Zo'n kan didaatstelling komt niet uit de lucht vallen, het is echt veel werk. Ik heb een opleiding gedaan, je moet je kandideren, je gaat alle afdelingen in Nederland af. Ik ben er een jaar heel intensief mee bezig geweest." De laatste tijd was ze steeds vaker in Den Haag te vinden. „Dat maakt het wel raar, je bent bezig met twee dingen tegelijk: in de Tweede Kamer komen, maar ook met 100 procent wethouder zijn." Er is nog een heel kleine kans dat Bromet alsnog in de Kamer belandt. Aanstaande dinsdag zijn alle zetels pas definitief, dan zijn de voor keursstemmen geteld en restzetels verdeeld. „Dat is zo'n kleine kans, daar ga ik nu niet meer over naden ken hoor", zegt Bromet. „Ik blijf wel de eerste opvolger. Als iemand gevraagd wordt voor een ministers post, zwanger wordt of om een an dere reden uitvalt, ga ik alsnog naar de Tweede Kamer. Maar daar ga ik me niet dagelijks mee bezighouden hoor. Het is jammer, maar ik ga niet werkloos thuis zitten. Er is meer in het leven dan de Tweede Kamer." DEN HAAG Demissionair minister voor Buitenlandse Handel en Ont wikkelingssamenwerking Lilianne Ploumen krijgt alsnog een plekje in de Kamer. De nummer tien van de PvdA leek door het historische ver lies buiten de boot te vallen, maar heeft genoeg voorkeurstemmen binnen voor een zetel. Om met behulp van voorkeur stemmen in de Kamer te komen, moet een kandidaat een kwart van de kiesdeler - het totaal aantal stemmen gedeeld door 150 - bin nenhalen. Dit jaar komt dat neer op ongeveer 70.000 stemmen, waar door Ploumen genoeg zou hebben aan 17.500 voorkeurstemmen. Aan het eind van de middag zat ze daar al duizenden stemmen boven, blijkt uit de processen-verbaal op de website van de Kiesraad. „Als deze informatie klopt, word ik volksvertegenwoordiger", zegt Ploumen in een eerste reactie. „Daar zie ik zeer naar uit. Ik ben alle mensen die het vakje bij mijn naam rood hebben gekleurd erg dankbaar voor het vertrouwen en verheug me zeer op de samenwerking met de collega's in de nieuwe PvdA- fractie. Ik ben vooral blij met de fe licitaties, zojuist, van William Moorlag, die nu helaas zal afVallen." Moorlag staat negende op de kieslijst. Hoopt u dat de optie met Groen- Links in de verkenning van tafel gaat? De PvdA is eigenlijk een natuurlij ker partner om aan te schuiven. De coalitiepartners hebben 37 ze tels verloren. Wat zegt dat? U heeft ook acht zetels verloren. De PvdA is dat duidelijk wel. Heeft u nog contact gehad met Diederik Samsom, met wie u vooral heeft samengewerkt. U heeft nazorg verleend? Over het formatieproces dan. Gaat u in de formatie elkaar weer posi tief uitruilen, elkaar de zin geven op bepaalde onderwerpen? Dan wordt het een lange formatie. U heeft bovendien nu vooral geld te besteden. Vindt u dat D66 en CDA uw geld gaan uitdelen? Is de houdbaarheidsdatum van Mark Rutte niet in zicht, is dit zijn laatste kunstje? De crisis met Turkije heeft hem ge holpen, maar veel kiezers geven aan Rutte zat te zijn. En als fractievoorzitter? U wordt minister. De ambitie is nog steeds Sociale Zaken? Laura Bromet (46), nummer 15 op de kieslijst van GroenLinks, ging naar bed als Kamerlid. Dacht ze. Maar toen ze wakker werd, bleek ze toch geen zetel te krijgen. Maarten van Ast Amsterdam Laura Bromet stond bij Groen Links op plek 15. De partij haalde uiteindelijk 14 zetels. Lilianne Ploumen (PvdA) krijgt dankzij voorkeurstemmen toch een Kamerzetel, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9