interview Halbe Zijlstra 8 verkiezingen De VVD voelt zich niet veroordeeld tot GroenLinks of do Christenunie bij de kabinetsformatie. „De PvdA is ook een optie", zegt voorman Halbe Zijlstra. De groenste ministers ooit waren twee VVD-ministers, namelijk Ed Nijpels en Pieter Winsemius „Amehoela. Dat laat ik me niet aan leunen. De PW heeft juist zaken van ons overgenomen. Ze is de radicale variant van de WD." „Goed populisme wil recht doen aan gevoelens die onder de bevolking le ven. Verkeerd populisme wil die ge voelens slechts benoemen zonder met oplossingen te komen." „Bij elkaar is dat 36 zetels. Dat is dus ook maar een deel. En het huidige ka binet heeft met het energieakkoord al enorme stappen op hun terrein ge maakt. De doelstellingen van 2020 gaan we halen. Windparken op zee zijn bijna rendabel. We hebben al veel gedaan. En gaan nog meer doen. Met wie dan ook." „Nee, daar hebben we GroenLinks echt niet voor nodig. Overigens wa ren de groenste ministers ooit in Ne derland twee WD-ministers, name lijk Ed Nijpels en Pieter Winsemius. En als men over een paar jaar terug kijkt op Henk Kamp, zal men oorde len dat hij het heel goed heeft ge daan. Met een halvering van de gas productie in Groningen, een energie akkoord. Kijk, hij heeft het heel erg achter de schermen gedaan. Heel erg des Henk Kamps." „Niet als je de godsdienstvrijheid se rieus neemt. Hij komt aan de we zenskenmerken van dit land." „Tja, wat is dan hét sentiment? Er is een versplinterd landschap met der tien partijen in de Kamer. Er is niet één sentiment." „Nou laten we wel zijn: die discussie rond de kolencentrales klinkt heel sympathiek. Maar als wij hier de cen trales sluiten, moeten we smerigere energie inkopen uit het buitenland. Simpelweg omdat de afspraken in Europa nog niet toereikend zijn. Dat is dure symboolpolitiek hoor. In Eu ropa moeten we gaan hameren op strengere normen. Anders help je het milieu helemaal niet. Dan schiet je geen meter op." „Nee, maar voor GroenLinks zal gel den dat ze dan dingen moeten inle veren. Vraag is of ze dat willen. Bij Klaver droop het enthousiasme er niet vanafin de campagne om met ons te gaan. En gezien hun program mapunten zijn ze niet onze ge droomde partner." „Die luxe, om dat even te zeggen, hebben we niet. Het moet gek lopen als de romp niet uit WD, CDA en D66 gaat bestaan en daarna zou ik zeggen: kijk in een glazen bol, alles is zaterdag 18 maart 2017 'Als de PvdA wil, waarom niet?' Jan Hoedeman Tobias den Hartog Den Haag De VVD claimt dat het popu lisme niet heeft gewonnen. Maar hebben CDA en VVD niet gewoon een groot deel van de PVV-stand- punten overgenomen? En dat noemen jullie verkeerd po pulisme. Wat is dat dan? Maar zeggen kiezers niet: daar heeft u GroenLinks voor nodig? Een 'verkeerde populist' als Wil- ders heeft ook oplossingen. Een moskee kun je sluiten. Hoe gaat u bij de formatie recht doen aan het sentiment van alle kiezers? Groene partijen als GroenLinks, Partij voor de Dieren en D66 heb ben óók flink gewonnen. Linkse partijen bestrijden dat vast. Uit hun programma spreekt toch veel meer ambitie. U zegt: met GroenLinks hoeven we niet zo nodig samen te werken. Dan zijn jullie eruit. Dan gaan jullie over rechts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8