Cinema Zelf animatiefilmpjes maken is populair, maar makkelijk is het niet. Professionals geven tips voor wie zelf aan de slag wil. 'Maak het niet te ingewikkeld, je kunt ook simpel beginnen. Ben je geen kleitalent, knip dan figuurtjes van papier uit.' middag zwoegen was de eerste huis- tuin-en-keukenproductie waarin een alien, een octopus en een slang elkaar gedurende twintig seconden achtervol gen premièrerijp. Wat niet betekent dat het resultaat er mocht zijn. De bewegin gen oogden lomp, een verhaal was ge heel afwezig en hier en daar blokkeerde een te haastige kinderhand het beeld, of gaf de hele set per ongeluk een op donder. De makers van Shaun the Sheep hoeven voorlopig uit deze hoek geen concurrentie te vrezen. Wie stop- motion van niveau wil produceren, kan beter eerst professionele hulp zoeken. Animatiebijbel „Stop-motion is de allermoeilijkste animatievorm die bestaat", zegt Gerben Schermer. Hij weet waar hij het over heeft, want hij is sinds jaar en dag directeur van het Holland Animation Film Festival. „Stop-motion vergt veel van de maker en ook van de kijker. Het is veel makke lijker om een getekend figuurtje een ziel te geven, dan met een driedimensionaal object emotie op te wekken. Dat is al leen heel goede animatoren gegeven." De Nederlandse Nina Gantz is er zo een. Waar onze eersteling linea recta de prullenbak in kon, was haar stop-motiondebuut, de afstudeerfilm Edmond, goed voor de juryprijs op het Sundance Filmfestival en een BAFTA, zeg maar de Britse Oscar. 281 zaterdag 18 maart 2017 WG apa, hoe maak je zo'n film", klonk het vanaf de bank bij het zien van de 236ste keer dat Buurman en Buurman een puinzooi van hun barbecue maken. Zo'n vraag verdient een creatief ant woord, en dat zou het Make Your Own Movie Stop-Motion Pakket dat voor twee rookworsten bij de HEMA ligt zomaar kunnen geven. Wie op YouTube zoekt op 'stop-mo- tion' (zie kader 'Schokkend' op de rech terpagina) vindt er legio clips. Variërend van krasse knarren als King Kong en Loekie de Leeuw tot onbekende parel tjes. Maar zo'n Do it yourself-pakket laat pas echt voelen hoe het is om met het engelengeduld van een echte animator millimetert je voor millimetert je jouw 'acteurs' te buigen om ze beeldje voor beeldje te fotograferen. Volgens de verpakking bevat de HEMA-doos twee complete film studio's, wat klei, papieren rekwisie ten en een houder voor de smartphone. Als je daarop ook nog een van de vele (vaak gratis) stop-motionapps instal leert, heb je alles in huis om je eigen stop-motionavontuur te maken en Wallace Gromit een kleikoekje van eigen deeg te geven. In theorie. In plaats van een geoliede opname werd het chaos op de set van het doe- het-zelfpakket. De camera stond al klaar voor de eerste take, terwijl de hoofdrolspelers nog moesten wor den gecast. Pardon: gekleid. Na een hele Camera loopt... Actie Tekst ANTON DAMEN Foto's GETTY IMAGES, HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86